Yaşlanma Karşıtı Bakım

Yüz Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?

5 dk.
Yüz Serumu Nedir? Nasıl Kullanılır?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Yüz serumunun ne olduğu konusunda hiçbir fikrin yoksa yalnız değilsin! Biliyoruz, aklında çok fazla soru var ama merak etme bu soruların cevabı bizde! :) Yüz serumları hakkında merak edilenleri bu yazımızda derledik. Hadi yüz bakım serumlarını beraber keşfedelim!

Yüz serumu nedir?

Yüz serumu, cildini temizledikten sonra, nemlendirmeden önce cildine uygulayabileceğin, güçlü içerikleriyle doğrudan cildine etki eden bir cilt bakım ürünüdür. Yüz serumunun esas görevi, çok yüksek konsantrasyonda aktif içerik bulundurduğu için cildin derinliklerine nüfuz etmesidir. Özellikle cilt kırışıklıkları gibi belirli cilt bakımı sorunlarını hedeflemede harika bir araçtır! Kısacası yüz bakım serumlarıyla, yaşlanma belirtilerine de veda ediyoruz! :)

Yüz serumu nemlendirici midir?

Yüz serumu nemlendirici midir?

Aslında hem evet hem de hayır. Yüz serumları, cildin nemi muhafaza etmesine yardımcı olmak için nemlendirici bileşenler (hyaluronik asit, seramitler) ile doludur. Ancak cildi geleneksel anlamda nemlendirmez. Yüz losyonları ve nemlendirici kremler bu açıdan daha zengindir ve tüm nemi içeride tutmak için cildin üzerinde bir bariyer oluşturur.

Yüz serumunu ne sıklıkta kullanmalısın?

Yüz serumunun kullanım sıklığı, kullandığın serum çeşidine bağlı. Yüz serumunun kutusunun üzerinde yazan sıklıkta uygulamalısın. Ancak genelde yüz bakım serumları günde 1 kez kullanılıyor. 

Yüz serumu nasıl kullanılır?

Yüz serumu nasıl kullanılır?

1. Adım: Cildini temizle

Serumu uygulamadan önce, yüzünü temizleyiciyle güzelce yıka. Ardından tonik yardımıyla cildini kir ve yağdan arındır. 

2Adım: Serumu uygula

İşte beklediğimiz an geldi! Cildine 2 ila 3 damla serum uygula, sonrasında ürünü cildine ve boynuna uygula. uygularken de cildine nazikçe masaj yap. 

3.Adım: Nemlendir

Cildinin serumu emmesi için birkaç saniye bekledikten sonra nemlendiricini tüm yüzüne uygula. Çok kolay değil mi? :)

4. Adım: Güneşten koru

C vitamini, retinol, salisilik asit gibi cilt yenileme ve peeling etkili serumlar kullanıyorsan, cildinin mutlaka güneşin zararlı etkilerinden korumalısın. Bu yüzden yüz serumunu uyguladıktan sonra minimum SPF 15 içeren bir güneş kremi uygulamayı sakın unutma.

Yüz serumları nasıl saklanır?

Yüz serumlarında sıklıkla bulunan bazı güçlü bileşenler, hava ile temas ettiklerinde etkisiz hale gelebilir. Örneğin askorbik asit (C vitamini), zamanla okside olabilir ve etkinliğini kaybedebilir. Ancak uygun şekilde şişelenmiş, içeriği zenginleştirilip geliştirilmiş yüz serumları daha uzun süre dayanabilir. En iyisi, yüz serumunu serin ve kuru bir yerde saklamak ve altı ay ile bir yıl arasında kullanmaktır. 

Yüz serumu senin cilt tipine uygun mu?

Yüz serumu senin cilt tipine uygun mu?

Yüz serumunun cildine uygun olup olmadığını anlamak için içeriklerini bilmen gerekir. Aşağıda, cilt sorunlarına uygun içerikleri bulabilirsin.

Akne eğilimli cilt: Kullanacağın yüz serumunda C vitamini olması gerekir. C vitamini kolajen üretimini artırır, cildin onarım sürecini arttırır ve iltihabı azaltır. Retinol (ayrıca bir antioksidan, iltihabı azaltır), çinko (tahrişi yatıştırır, yağ üretimini düzenler) ve salisilik asit (gözenekleri açar) içeren yüz serumlarını kullanabilirsin. 

Kuru cilt: E vitamini (bir antioksidandır, hücreleri oksidatif hasardan korur), niasinamid (cilt elastikiyetini arttırır, ciltte seramid seviyelerini arttırır), glikolik asit (renk solmasını azaltır) ve hyaluronik asit (nemi korur) içeren yüz serumlarını tercih edebilirsin.

Cansız ve mat cilt: Yeşil çay özü, resveratrol, ferulik asit gibi antioksidanları içeren yüz serumlarını kullanabilirsin. Bu içerikler serbest radikallerle savaşır, gece hücresel onarım sağlar ve iyileşmeyi teşvik eder.

Editörden yüz serumu önerileri:

Gelelim bizim yüz bakım serumu önerilerimize. Hepsi bizim favorimiz! :)

SkinCeuticals H. A. Intensifier

SkinCeuticals H. A. Intensifier

H.A. Intensifier serum, cildin hyalüronik asit seviyesini destekleyen ve cildin dolgunluğunu artıran düzeltici bir serum. Cildin hyalüronik asit seviyesini desteklemek, cilt yüzeyini nemlendirmek ve cildin sıkılığını artırmak için içerisinde yüksek konsantrasyonda saf hyalüronik asit, proxylane, morpirinç özü ve meyankökü bulunuyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

L'Oréal Paris Retinol Gece Serumu

L'Oréal Paris Retinol Gece Serumu

L'Oréal Paris Retinol Gece Serumu, %0,2 saf retinol içeren formülüyle, derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıklar üzerinde etkili bir retinol serumu. Bu retinol serumunu düzenli olarak kullandığında, cilt dokusunun düzeldiğini, cildinin daha parlak ve genç göründüğünü, derin kırışıklıklar dahil tüm kırışıklıkların görünümünün azaldığını fark edebilirsin.

Cilt görünümünü yenilemeye yardımcı olan retinol, kırışıklıklarda olduğu kadar ciltteki pürüzler üzerinde de son derece etkili. L'Oréal Paris Retinol Gece Serumunu kullanmaya başlarken cildini yavaş yavaş alıştırmalı, geceleri kullanıp, gündüzleri en az SPF 20 içeren bir güneş kremiyle desteklemelisin. LOreal Retinol serumla ilgili daha çok detay öğrenmek istersen, bu makalemizi inceleyebilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

SkinCeuticals C E Ferulic

SkinCeuticals C E Ferulic

C E Ferulic’in orjinal formülü,  E vitaminin en saf hali alpha tocopherol ile güçlendirilmiş L-askorbik asit (C vitamini) ve güçlü bitkisel anti-oksidan ferulic asit işerir.  Çevresel hasarlara karşı cildin doğal anti-oksidan korumasından daha fazla koruma sağlar. Cilt yaşlanmasına karşı koruma için ideal bir günlük cilt bakım ürünüdür.

Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Yüz Serumu

Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Yüz Serumu

Probiyotik içeren yüz serumları, cildin yenilenmesini ve aydınlanmasını sağlama konusunda son derece etkililer. Vichy Mineral 89 Serum'un formülündeki probiyotik türevi, niasinamid, E vitamini ve Vichy Volkanik Suyu sayesinde ciltteki yorgun ve solgun görünüm azalmaya başlıyor. Cilde ışıltı veren, daha dolgun ve eşit tonda görünmesini sağlayan bu serum, özellike ince çizgiler üzerinde de etkili.

Vichy Mineral 89 Serum kullananlar, alın çizgilerinde azalma olduğunu, ciltlerinin daha dolgun, ışıltılı, esnek ve pürüzsüz göründüğünü söylüyorlar. Bu noktada probiyotik türevlerinin etkisi gerçekten de önemli. Cildin kendi florasını dengeleyerek yenilenmesini ve daha aydınlık görünmesini sağlıyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Vichy Neovadiol Yüz Serumu

Vichy Neovadiol Yüz Serumu

Menapozla birlikte cildinin yoğunluğunu, tazeliğini kaybettiğini mi düşünüyorsun? Parlaklığını kaybeden ciltlere özel, cildi yeniden şekillendiren bu yüz serumuyla cilt hücreleri yenileniyor ve cilt sağlıkla parıldıyor!

L'Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Serum

L'Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Serum

Parçalanmış Hyaluronik Asit ve Pro-Xylane içeren bu serum cilde hızla nüfuz eder, kırışıklıkların görünümünü azaltır. İçerdiği konsantre edilmişile cildin destek liflerini güçlendirerek cilt dokusunu düzeltir. Seramid Pro ve LHA ile zenginleştirilmiş tedavi gözenekleri sıkılaştırır, cildin doğal bileşenlerinin ürtimini hızlandırıp, yüzün yeniden şekillenmesini sağlar.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap