Sivilce (Akne)

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

3 dk.
Sivilce İzleri Nasıl Geçer?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Sivilceler başımızın derdi! Çıkan sivilceyi iyileştirmek ve hemen kaybolmasını sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Ancak sonrasında bu kadar uğraştığımız yetmiyormuş gibi bir de iz bırakarak ortadan kayboluyor! 

Peki bu sivilce izlerine ne iyi gelir, nasıl geçer? Sivilce izleriyle ilgili aklındaki soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsin. Hadi başlayalım!

Sivilce izi nedir, sivilce izine neler neden olur?

Sivilce izleri

Öncelikle sivilce izleri ile sivilce lekeleri arasında ayrım yapmak önemlidir. Sivilce lekeleri, genellikle sivilce izleri ile karıştırılan, sivilce geçtikten sonra oluşan kırmızı veya kahverengi lekelerdir. Sivilce izleri ise iltihaplı sivilcelerden kaynaklanan, ciltte sivilce sonrasında oluşan küçük girintilerdir ve derin izler bırakabilir.

İltihaplı sivilce, birkaç haftadan birkaç aya kaybolacak koyu veya kırmızı bir iz bırakır. Daha şiddetli iltihaplı sivilce ise ciltte yara izi gibi bir iz bırakır. 

Sivilce izi tipleri nelerdir?

Sivilce izleri

2 farklı sivilce izi tipi vardır. Biri artan doku oluşumundan kaynaklanan sivilce izleri, diğeri ise doku kaybı ile oluşan sivilce izleridir.

1.Doku kaybıyla oluşan sivilce izleri:

Doku kaybıyla oluşan sivilce izleri genelde sınırları keskin, kenarları dik çöküntüler şeklinde görülür. Genelde iltihaplı sivilceler sonrasında cilt doku kaybına uğradığı için bu tarz izler kalabilir.

2.Artan doku oluşumuyla oluşan sivilce izleri:

Artan doku oluşumu kaynaklı sivilce izleriyse fazla kolajen yapılanmasıyla oluşur. Cilt yüzeyinden yukarıya doğru kabarık bir yara dokusu görünümü vardır. Genelde kalıtımsal yatkınlıkla gelmektedir. Eğer genetik yatkınlık varsa yaralanmalar sonrasında da derin izler kalabilir. 

Sivilce izleri evde tedavi edilebilir mi?

İlk etapta sivilce izlerini evde tedavi etmek yerine uzman bir dermatologdan yardım almak gerekir. Dermatoloğun verdiği tedavileri uygulamalısın. Sonrasında da dermatoloğuna danışarak sivilce izi oluşumunu engellemeye destek olacak cilt bakım ürünlerini kullanabilirsin.

Sivilce izleri nasıl geçer, ne iyi gelir?

Sivilce izleri nasıl geçer

Dermatologlar sivilce izi tedavisinde lazer tedavilerini de öneriyor. İki tip lazer bulunuyor. Biri cildin yüzey katmanına zarar vermeyen lazerler, diğeri ise cildin yüzey katmanına zarar veren, aşındırıcı lazerlerdir.

Cildin yüzey katmanına zarar veren lazerlerde cildin iyileşmesi daha uzunken, diğerinde daha kısadır. İyileştirmenin etkilerini görebilmek için 15 günden fazla zamana ihtiyaç vardır. Ancak yalnızca 1 seansta yapılır. Cilt yüzeyine zarar vermeyen lazerlerde ise cildin iyileşmesi için 3 veya 4 seans gerekir.

Sivilce izi nasıl gizlenir?

sivilce izi

Editörün Favorisi

effaclar

Biz akne izlerini gizlemek, cilt kusurlarını kapatmak için cilt tonunu eşitleyen ürünlerden yararlanıyoruz. Cilt kusuru karşıtı ve leke görünümü karşıtı La Roche-Posay Effaclar Duo (+) Unifiant, cilt rengi eşitleyici etkiye sahip. Gözenekleri tıkamadan hafif ve doğal kapatıcılık için cilt rengini eşitlemeye destek oluyor. Bu ürün sayesinde hem cilt rengimizi eşitleyebiliyoruz hem de cilt kusurlarımızın kapanmasına destek olabiliyoruz.

effaclar serum

Cilt kusurlarına engel olmak, leke görünümünün azalmasına destek olmak için, son dönemdeki favorilerimizden biri de La Roche-Posay Effaclar Peeling Etkili Serum. %3.5 Glikolik Asit, %1.5 Salisilik Asit, LHA ve yatıştırıcı Niacinamide içeren formülü ile peeling etkisi yaratarak tıkanmış gözenekleri, cilt kusuru görünümü ve leke görünümünü hedefleyen bu serum, akneye eğilimli ciltlerin kullanımına uygun. Biz gece bakım rutinimize çoktan ekledik bile! :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap