Egzama (Atopik Dermatit)

Egzama Nedir: Nedenleri, Belirtileri Nelerdir?

3 dk.
Egzama Nedir: Nedenleri, Belirtileri Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Kaşıntı, kuruluk, kızarıklık ile kendini gösteren egzama, artık neredeyse herkeste sık sık karşılaştığımız bir cilt rahatsızlığı. Yetişkinlerde görüldüğü gibi çocuklarda da bu cilt rahatsızlığı görülüyor. Görüldüğü andan itibaren de bir uzmana danışmak şart. Dermatolog tavsiyesiyle deneyebileceğin yöntemlerle bu sorununa çözüm bulabilirsin. 

Peki egzama nedir, egzamanın belirtileri, nedenleri nelerdir? İşte tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında saklı! 

Egzama nedir?

Egzama nedir

Egzama, bir diğer adıyla atopik dermatit, kalıtsal ve genetik bileşenlerden büyük ölçüde etkilenen inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. Her yaşta görülebilen egzama, kronik ya da dönemsel olarak ortaya çıkabilir. 

Atopik yani egzamalı cilt, yağsız bir cilttir. Cildin aralıklı olarak kaşınması semptomlarından biridir. Kaşıntıda ara sıra geçici bir rahatlama olmasına rağmen, cilt kuruyup gerildiği için  bu durum, tahriş edici ajanların devreye girmesine neden olur. Egzamalı cildi kaşıdıkça cilt daha fazla kaşınır, kurur. Böylece bir kısır döngüye girilir. 

Egzamaya neler neden olabilir?

Egzamanın nedenleri

Egzamaya neden olabilecek etkenler aşağıdaki gibidir:

1.Genetik

Egzama, kalıtımsal bir rahatsızlıktır. Ailesinde egzama geçmişi olan kişilerde görülme olasılığı daha fazladır. 

2.Yüksek ateşli hastalıklar

Ateşli hastalıklar egzamayı tetikleyebilir. Özellikle çocuklarda ateşli hastalıklar sonrasında egzama belirtileri sık sık gözlemlenir. 

Egzama

3.Cildin enfeksiyon kapması

Cilt enfeksiyon kaptığında da egzama riski altındadır. Herpes virüsü gibi enfeksiyonlarda görülen kaşıntı, kızarıklık gibi belirtiler, beraberinde egzamayı da getirebilir.

4.Besin alerjisi

Vücudun bazı besinlere alerjisi varsa, egzama belirtileri baş gösterebilir. 

5.Kimyasallar

Bazı sabunlar, temizlik ve hijyen kullanılan deterjanlar, bulaşık deterjanları egzama riskini arttırabilir. 

Egzamanın belirtileri nelerdir?

Egzama belirtileri

Egzamanın, ciltte aşırı kuruluk, dökülme, çok fazla kaşıntı, kızarıklık ve cildin kuruluktan çatlaması gibi bir dizi belirtileri vardır. Ancak hepsinden çok dikkat çeken semptom kaşıntıdır

Belirtiler yaşa bağlı olarak değişebilir: Bebeklerde yanaklarda, karında, kol ve bacak yüzeyinde, çocuklarda da kol ve bacakların kıvrımlarında kendini gösterebilir.

Yetişkinlerde de aynı noktalarda egzama belirebilirken, tüm vücudun etkilendiği, şiddetli atopik dermatit de ortaya çıkabilir. Genellikle de bu kişiler, çocuklukta ve bebeklikte egzama geçmişi olan kişilerdir. 

Egzamalı cildi tedavi etmek için ipuçları:

İşte hem kendi cildinizi, hem de çocuğunuzun cildini rahatlatmanıza destek olacak ipuçlarımız. Tabii ki bu ipuçlarımızı mutlaka dermatoloğunuza danışarak denemenizi tavsiye ediyoruz.

Egzama

1.Kısa duşlar alın

Uzun uzun banyo yapmaktansa kısa duşlar almaya özen gösterebilirsiniz. Duş alırken çok sıcak sudan da kaçınmalısınız. Ayrıca hamama gidiyorsanız bu süreçte gitmeniz uygun değildir. Hamamlardaki yüksek sıcaklıklar cildinizi daha da hassas hale getirebilir.

2.Hijyen ürünlerini dikkatli seçin

Duşta, ellerinizi yıkarken, gün içerisinde günlük hijyen sağlarken kullandığınız ürünleri dikkatli seçmeniz gerekir. Kullandığınız ürünler cildinizi nazikçe temizleyecek, yatıştırıcı etken maddeleri içeren, atopik cilt üzerinde test edilmiş, hassas ciltlere uygun olmalı. 

Editörün Favorisi

Cildimizi nazikçe, kurutmadan temizleyen, arındıran La Roche-Posay Lipikar Syndet AP + vücut yıkama jeli, kullanıp memnun kaldığımız ürünlerden. Cildi arındırırken nemlendiriyor ve bebeklerde, çocuklarda, yetişkinlerde kullanıma da uygun.

Ürünü burada inceleyebilirsin

3.Kaşımaktan kaçının

Kaşıntıyı kontrol etmenin çok zor olduğunu biliyoruz... En çok da bebeklerde… Ancak bebeğinizin ellerine pamuklu eldiven takarak kaşınmasına engel olabilirsiniz. Yetişkinler ve çocuklar için de kaşıntıya neden olabilecek kıyafetlerden kaçınabilirsiniz. Daha doğrusu kaşıntıya neden olabilecek her türlü durumdan kaçınmalısınız.

Editörün Favorisi

La Roche-Posay Lipikar Baume AP + M onarıcı balsam, yoğun kuru cilde sahip bebek, çocuk ve yetişkinler için uygun ürünlerden. Hatta bizim de kullandığımız favori ürünlerimizden. Cildimizi biraz daha rahatlatmak, kaşınma hissini azaltmaya destek olmak ve nemlenmesini sağlamak için cilt bakım rutinimizden eksik etmiyoruz. :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Egzama

4.Sentetik kumaşlara ve yünlere hayır!

Sentetik kumaşa sahip kıyafetlerden, nevresimlerden, yastık kılıflarından, yün battaniyelerden olabildiğince kaçınmalısınız. Pamuklu, yumuşak kumaşa sahip kıyafetleri ve örtüleri tercih etmelisiniz.

5. Termal sudan yardım alın

Kaşıntı ve kızarıklığı sakinleştireceği, ferahlatacağı için termal sulardan yardım alabilirsiniz.

Editörün Favorisi

Cildimizin yatışmasına destek olmak için termal suların etkisinden de faydalanıyoruz. La Roche-Posay Termal Su ile hem cildimizin ferahlamasına hem de yatışmasına destek olabiliyoruz.

6.Rahatlayın, rahatlayın ve rahatlayın…

Stres, egzamayı tetiklediği için özellikle yetişkinlerde stresten mümkün olduğunca uzaklaşmanızı sağlayacak etkinlikler yapmanızı öneririz. Gevşeme terapileri, masajlar, hatta yoga bu konuda çok yardımcı olabilir.

Önerilen cilt bakım rutini

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.