1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Egzama (Atopik Dermatit)

Egzama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

3 dk.
Egzama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Egzama, birçok insanı etkileyen bir cilt rahatsızlığıdır. Aslında düşündüğümüzden çok daha fazla yaygın olan bu cilt rahatsızlığı hakkında doğru olduğu zannedilen birçok yanlış bilgi var. Doğru bilgiye sahip olmak için öncelikle mutlaka bu cilt sorunu hakkında dermatolog tavsiyesi alınmalı. Yalnızca dermatolog gibi bir uzman kişi, cilt sorununun kaynağını bulabilir ve uygun çözüm yöntemlerini önerir. Bu nedenle böyle bir cilt sorunuyla karşılaşıldığında her şeyden önce mutlaka dermatoloğa görünmeli.

Bugün, egzama hakkında bilinen yanlış bilgileri açıklıyoruz. İşte karşında egzama hakkında doğru bilinen yanlışlar!

1. Egzama zamanla kaybolur.

Egzama

Aslında hem DOĞRU, hem de YANLIŞ. Vakalara bağlı olarak, egzama birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Erişkinlikte yaşanan egzamada bazı durumlarda hayat boyu sürmektedir. Ancak ortadan kaybolacağı dönemi tahmin etmek ve öngörmek maalesef imkansızdır...

2. Egzama bulaşıcı olabilir.

Egzama

YANLIŞ. Egzama, bulaşıcı olmayan genetik bir cilt rahatsızlığıdır. Kalıtımsal olduğu için de bulaşıcı değildir. 

3. Duştan çıkınca saç kurutma makinesi ile kurutmak iyi bir fikirdir.

Egzama

YANLIŞ. Hiç tavsiye edilmez. Kurutma makinesinin ısısı cilde saldırır ve kuruluğu arttırır. Ayrıca cildi koruyan lipid tabakasını tahrip eder. Ve daha da kötüsü, hatta en kötüsü cilt yanabilir! Bu nedenle banyo sonrasında cildindeki nemi mutlaka yumuşak bir havluyla, nazikçe almalı. Ardından da doktorunun, dermatoloğunun tavsiye ettiği egzama kremini uygulamalısın.

Editörün Favorisi

Atopiye eğilim gösteren cilde sahip Cildimveben editörleri olarak biz, duş jeli olarak normal duş jelleri yerine yatıştırıcı özelliğe sahip vücut yıkama jellerini kullanıyoruz. Bizim bu konudaki favrorilerimizden La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+, banyodan başlayarak, hassas bebek, çocuk ve yetişkin cildini yatıştırmaya destek oluyor ve yoğun kuruluk hissimizi azaltmaya yardımcı oluyor.

4. Egzama yaklaşık 5 yaşına ulaştıktan sonra kaybolur.

Egzama

DOĞRU. Atopik egzaması olan çocukların yarısı beş yaşında tedavi edilebiliyor.

5. Kaşımaktan kaçınmak gerekir.

Egzama

DOĞRU. Fakat kaşınmaktan kaçınabilecek tek şey dermatolog tedavisidir, çünkü kaşıntıyı dermatolog tedavisi yatıştırır ve kısır döngüye giren atopi çemberini sonlandırır. Kaşıntı ne kadar artarsa, cilt bariyeri de o kadar kırılgan olur, alerjenler ve tahriş edici maddeler cilde nüfuz eder ve daha fazla kaşınma isteği doğar. 

6. Atopik dermatit psikolojik travma ile tetiklenir.

Egzama

YANLIŞ. Sebebini açıklamak mümkün olmamakla birlikte, duyguların, travmaların ve stresin atakların sıklığını veya ciddiyetini arttırabileceği kabul edilmektedir. Ancak, doğası gereği kalıtsal, yani genetiktir. 

7. Bazı yiyecekler egzamayı arttırabilir.

Egzama

DOĞRU. Bazı yiyecekleri tüketirken ağızda bir reaksiyon ve kızarıklık oluşabilir. Yiyeceklerin potansiyel bir alerjen içerip içermediğini belirlemek için mutlaka doktora danışmak gerekir. Bu yiyeceklere karşı alerjin olabilir ya da vücudun farklı bir reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle doktora danışmadan bu yiyecekleri tüketmemelisin. 

Peki sen, bu doğru bilinen yanlışların herhangi birini duydun mu? 

Editörün Favorisi

La Roche Poday Lipikar AP+M

Çok kuru cildimizi ve kuruluk nedenli kaşınma hissini azaltmak için bizim favori nemlendiricilerimizden biri La Roche Posay Lipikar AP+M. Onarıcı etkili bu nemlendirici, kuruyan cildimizi nemlendirmeye, onarmaya ve yatıştırmaya yardımcı oluyor. Cilt mikrobiyomunun bozulması sonucu ortaya çıkan kuruluk ve kaşınma hissini de azaltmaya yardımcı olan Lipikar AP+M, yenidoğan bebekler dahil olmak üzere, bebek, çocuk ve yetişkinlerin kullanımına da uygun. Parfüm içermediği ve tekrarlamaya karşı da etkili olduğu için cildimizin çok kurumaya eğilimli olduğu dönemde kurtarıcımız oluyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap