Egzama (Atopik Dermatit)

Egzama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

2 dk.
Egzama Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Egzama, birçok insanı etkileyen bir cilt rahatsızlığıdır. Aslında düşündüğümüzden çok daha fazla yaygın olan bu cilt rahatsızlığı hakkında doğru olduğu zannedilen birçok yanlış bilgi var. Bugün onları bu yazımızda açıklıyoruz. Hadi başlayalım!

1. Egzama zamanla kaybolur.

Egzama

Aslında hem DOĞRU, hem de YANLIŞ. Vakalara bağlı olarak, egzama birkaç aydan birkaç yıla kadar sürebilir. Erişkinlikte yaşanan egzamada bazı durumlarda hayat boyu sürmektedir. Ancak ortadan kaybolacağı dönemi tahmin etmek ve öngörmek maalesef imkansızdır...

2. Egzama bulaşıcı olabilir.

Egzama

YANLIŞ. Egzama, bulaşıcı olmayan genetik bir cilt rahatsızlığıdır. Kalıtımsal olduğu için de bulaşıcı değildir. 

3. Duştan çıkarken cildinizi saç kurutma makinesi ile kurutmak iyi bir fikirdir.

Egzama

YANLIŞ. Hiç tavsiye edilmez. Kurutma makinesinin ısısı cilde saldırır ve kuruluğu arttırır. Ayrıca cildi koruyan lipid tabakasını tahrip eder. Ve daha da kötüsü, hatta en kötüsü cilt yanabilir! Bu nedenle banyo sonrasında cildindeki nemi mutlaka yumuşak bir havluyla, nazikçe almalı. Ardından da doktorunun tavsiye ettiği egzama kremini uygulamalısın.

Editörün Favorisi

Editör notu: Duş jeli olarak normal duş jelleri yerine yatıştırıcı özelliğe sahip vücut yıkama jellerini kullanmak oldukça önemli. Bizim bu konudaki favrorilerimizden La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+, banyodan başlayarak, hassas bebek, çocuk ve yetişkin cildini yatıştırmaya destek oluyor ve yoğun kuruluk hissini azaltmaya yardımcı oluyor.

4. Egzama yaklaşık 5 yaşına ulaştıktan sonra kaybolur.

Egzama

DOĞRU. Atopik egzaması olan çocukların yarısı beş yaşında tedavi edildi.

5. Kaşımaktan kaçınmak gerekir.

Egzama

DOĞRU. Fakat kaşınmaktan kaçınabilecek tek şey tedavidir, çünkü kaşıntıyı tedavi yatıştırır ve kısır döngüye giren atopi çemberini sonlandırır. Kaşıntı ne kadar artarsa, cilt bariyeri de o kadar kırılgan olur, alerjenler ve tahriş edici maddeler cilde nüfuz eder ve daha fazla kaşınma isteği doğar. 

6. Atopik dermatit psikolojik travma ile tetiklenir.

Egzama

YANLIŞ. Sebebini açıklamak mümkün olmamakla birlikte, duyguların, travmaların ve stresin atakların sıklığını veya ciddiyetini arttırabileceği kabul edilmektedir. Ancak, doğası gereği kalıtsal, yani genetiktir. 

7. Bazı yiyecekler egzamayı arttırabilir.

Egzama

DOĞRU. Bazı yiyecekleri tüketirken ağızda bir reaksiyon ve kızarıklık oluşabilir. Yiyeceklerin potansiyel bir alerjen içerip içermediğini belirlemek için mutlaka doktora danışmak gerekir. Egzama nasıl geçer diye araştırıldığında bazı yiyeceklerin faydalı olduğuyla ilgili bilgiler olduğunu gördük. Ancak bu yiyeceklere karşı alerjin olabilir ya da vücudun farklı bir reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle doktora danışmadan bu yiyecekleri tüketmemelisin. 

Bu doğru bilinen yanlışların herhangi birini duydun mu? Aşağıya yorum yaparak bizi bilgilendirmeye ne dersin?

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.