Lancome Skin Science Club Deneyimimiz

HEMEN İNCELE

Cilt Bakımı

Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

+ Tüm yazıları

Doğal yağları kullanmayı çok seviyoruz. Aromatik yağların cilt bakımında etkisini gördükçe daha çok doğal içerikli bakım kremlerine yöneliyoruz. Son zamanlarda radarımıza giren çay ağacı yağının cilde olan faydalarını görünce seninle paylaşmadan geçemedik. Çay ağacı yağı, cilt sorunlarının tedavisinde yüzyıllardır kullanılıyor. Avustralya'da yetişen özel bir bitkiden elde edilen çay ağacı yağı, cilt bakım ürünlerinin temel içeriklerinden biri haline geldi. Çay ağacı yağı bakım kremlerini ve çay ağacı yağının nasıl kullanıldığını öğrenmek için doğru yerdesin. 

Çay ağacı yağı nedir?

Çay ağacı yağı nedir?

Çay ağacı yağı, melaleuca alternifolia adındaki Avustralya'da yetişen bir bitkinin yapraklarının buhar yöntemiyle damıtılarak elde edilmesi sonucunda ortaya çıkan esansiyel yağ çeşidi. Yani çay ağacı yağı denildiğinde aklına bildiğimiz siyah çay gelmesin. Tropikal bir çay bitkisinden elde edilen çay ağacı yağı, oldukça zor koşullarda toplanıyor ve damıtılıyor.

Tarih boyunca çay ağacı yağı cilt sorunlarını tedavi etmek amacıyla kullanılmış. Günümüzde çay ağacı daha çok cilt bakım ürünlerine eklenerek tercih ediliyor. Cilt temizleme ve cilt nemlendirme ürünlerinde sık sık gördüğümüz çay ağacı yağı, hem etkisi hem de mis kokusuyla kullananları kendine aşık ediyor. 

Çay ağacı yağının cilde faydaları nelerdir?

Çay ağacı yağının cilde faydaları nelerdir?

Çay ağacı yağının faydaları sadece vücut, saç ve cilt ile sınırlı değil... Sivilce için çay ağacı yağı kullananlar olduğu gibi, saç derisi için de faydaları biliniyor.

Çay ağacı yağının faydalarını sıralamak gerekirse;

  • Çay ağacı yağı sivilce için tercih ediliyor. Bakterileri öldürme özelliği ile ciltteki litihbı azaltırken, kızarıklık ve şişliğe de iyi geldiği düşünülüyor.
  • Ölü derileri temizlemede etkili olduğu için saçtaki kepek sorununu gidermeye yardımcı oluyor.
  • Bakteri ve virüsler üzerinde etkili olduğu için doğal bir dezenfektan görevi görüyor.
  • Antibakteriyel etkisi sayesinde doğal deodorant olarak da tercih ediliyor.
  • Koltukaltı kararmalarını azalttığı biliniyor.
  • Yağlı ciltlerdeki fazla yağı arındırdığı için gözenek ve siyah nokta problemlerine de iyi geldiği söyleniyor.
  • Vücutta oluşan küçük sıyrık ve kesikleri iyileştirmek için de başvuruluyor.
  • Tırnak ve ayak mantarı üzerinde de etkili sonuçlar veriyor.
  • Böcek kovucu özelliğe sahip.

Editörün önerisi: Aktarlarda satılan çay ağacı yağının saf olup olmadığına emin olmadan satın almamalısın. Cildindeki sivilce ve kepek gibi sorunlar için öncelikle bir dermatologa danışmalı ve önerilerini dikkate almalısın.

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

"Çay ağacı yağı yüze direkt sürülür mü?" sorusu en sık sorulan soruların başında geliyor. Çay ağacını yüze doğrudan sürmek, istenmeyen reaksiyonlara sebep olabiliyor. Bu yüzden badem yağı ve zeytin yağı gibi diğer yağlarla seyrelterek uygulanması önemli.

Cilde alerji yapıp yapmadığından emin olmak için küçük bir bölgede deneyip gözlemleyebilirsin. Bunun dışında çay ağacı yağının göz çevresinde kullanılmaması da gerekiyor. Göz çevresi cildin geri kalanına oranla çok daha hassas olduğu için istenmeyen tahrişlere neden olabilir.

Editörün Favorisi

Yeni ürünlerle tanışmanın en pratik ve ekonomik yolu tanışma kitlerinden geçiyor. Yağlı ve akneye eğilimli olan ciltler için La Roche Posay Effaclar Tanışma Kiti'ni öneririz. İçeriğindeki Effaclar Jel ve Effaclar Duo (+) Bakım Kremi sayesinde cildindeki sebum üretimini kontrol altına alabilir ve cilt problemlerinin azalmasını sağlayabilirsin.

Aynı şekilde cildindeki kusurlar, lekeler ve gözenekler için La Roche posay Effaclar Serum'u kullanabilirsin. Bu serumun formülündeki salisilik asit, glikolik asit ve neurosensine, cilt problemlerinin ve geride kalan lekelerin görünümünü azaltırken, genişlemiş gözeneklerin de sıkılaşmasını sağlıyor.

Cildinde akne ve sivilce sorunu yaşayanlar için harika bir cilt temizleme jeli önerimiz daha olacak. Garnier Saf & Temiz Temizleme Jeli, içeriğindeki konsantre Salisilik Asit sayesinde sivilce ve lekelere karşı etki gösterir. Cilt kusurlarının belirgin görünümünü azaltmaya ve siyah noktaları derinlemesine temizlemeye yardımcı oluyor. Yüz yıkama jelini kullandıktan sonra yüzün sertleşmiyor ve gerginleşmiyor. Cildindeki sebum oranının dengelenmesini sağlayan Garnier yüz yıkama jelinin fresh etkisini çok seveceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap