Cilt Bakımı

Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı? Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

4 dk.
Cilt Bakımı Sıralaması Nasıl Olmalı? Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Herkes yerini alsın, cilt bakım ürünleri hangi sırayla uygulanır öğreniyoruz!

Cilt bakımında kullandığın ürünler önemli. Fakat daha da önemli olan şey, ürünleri kullanırken yaptığın sıralama oluyor. Günümüzde pek çok ürün seçeneğine ulaşmak mümkün. Güneş kremleri, antioksidan serumlar, anti aging kremler ve diğer cilt bakım ürünleri bize eşlik ediyor. Peki cilt bakımı sıralaması nedir? Cilt bakım sıralaması nasıl olmalı? Yüz temizleme sırası nedir?

Gel şimdi seninle birlikte bu sorunun yanıtına yelken açalım.

Cilt Bakımı Sıralaması Nedir?

Cilt Bakımı Sıralaması Nedir?

Cilt bakımı sıralaması yapmak için cilt tipini ve sorunlarını göz önünde bulundurmalısın. Akne sorunların var mı? Güneş sebebiyle cilt lekeleri canını mı sıkıyor? Yağlı bir cildin mi var? Bu sorular, bakım sürecini ve tercihini ilgilendiriyor. Ayrıca hayatına giren her yeni ürünün, cilt bakımında belli bir sırası var.

Cilt bakımı sıralaması sayesinde işin çok daha kolay. Hangi ürünü hangi aşamada kullanacağını bildiğin zaman, ürünler daha etkili oluyor. Öncelikle cilt tipine uygun bakım ürünleri edinebilirsin. Böylece süreç daha hızlı ilerler. Ne dersin?

Cilt Bakımı için Zaman Ayırmak

Sıklıkla “Ben cilt bakımıma özen gösteririm.” diyoruz. Fakat bazen bir temizleyiciyle günü bitiriyoruz. Böyle bir bakım, cildimizi korur mu? Pek sanmıyoruz. Sık sık makyaj yapıyorsan ya da cilt şikayetlerin varsa, cilt bakımına ekstra özen göstermen şart. Lafı fazla uzatmadan, cilt bakımı ürünleri sıralamasına doğru ilerleyelim!

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

Küçük bir not: Önerdiğimiz ürünlerin üzerine tıklayarak daha detaylı inceleyebilir ve denedikten sonra paylaştığımız yorumlarımıza göz atabilirsin.

Cilt Bakım Ürünleri Hangi Sırayla Uygulanmalı?

1. Cilt temizleyici

Temizleyicinin amacı, cildimizi arındırmak. Bu aşamada makyaj, kir ve fazla sebum gibi maddeler ciltten atılıyor. Elbette seçeceğin temizleme jelleri, losyonları ya da temizleme köpükleri de oldukça önemli. Ayrıca iyice temizlenmiş bir cilt hem daha sağlıklı görünüyor, hem de üzerine uygulanan tüm ürünlerin etkilerini daha iyi vermelerini sağlıyor.

Günlük temizleyici önerisi: Garnier Hyaluronik Aloe Temizleme Jeli

Ürünü burada inceleyebilirsin

2. Tonik ile Cildi Arındırmak

Tonik ile Cildi Arındırmak

Cildini temizledin. Şimdi sıra tonik aşamasında. Tonikleme, cildin daha da iyi temizlenmesine yardımcı olurken gözenekleri de sıkılaştırıyor. Tüm kalan kirleri ve kalıntıları arındırarak, zamanla gözeneklerinin sıkılaşmasını ve siyah noktaların azalmasını sağlayabilirsin.

Tonik önerisi: La Roche Posay Effaclar Tonik

3. Cilt problemi odaklı bakım

Cildinin belirli bölgelerinde sorunlar yaşıyorsan, hedefe yönelik lokal bakım ürünleri senin için ideal. Akne kremleri bu tür ürünler arasında yer alıyor. Bu ürünleri uyguladıktan sonra minimum 3-4 dakika beklemek, ürünün etki göstermesi için önemli.

4. Serum

Serum Aşaması

Serum, nemlendiriciden önce mi yoksa sonra mı uygulanır? En sık sorulan sorulardan biri bu. Serumlar, yüksek konsantrasyona sahip ürünlerdir. Bu yüzden onları nemlendiriciden önce uygulamak gerekiyor. Ayrıca nemlendirici öncesinde uygulandığında, cildin daha alt katmanlarına inerek ürünlerin etkisini artırmasına yardımcı oluyor.

Serum önerisi: Lancome Advanced Génifique Serum

5. Nemlendirici

Pamuk gibi hissedeceğin aşamaya geldik. Bu adımda nemlendiricini hem yüzüne hem de boyun bölgene uygulamalısın. Cilt bakımı için cilt yağlarını kullanmayı tercih ediyorsan, içerisinde değerli çiçek yağları olan bakım ürünleri taze bir cilt sunuyor.

Nemlendirici önerisi: Kiehl's Ultra Facial Krem
Hyaluronik asit içeren nemlendirici önerisi: L'Oréal Paris Revitalift Filler Krem

Ürünü burada inceleyebilirsin

6. Göz Çevresi Bakımı

Göz Çevresi Bakımı

Göz çevresi, yüzümüzün en hassas bölgesi. Bu bölgedeki damarlar yüzeye daha yakın, deri ise oldukça ince. Göz çevrendeki ince çizgileri önlemek için kullanacağın göz kremi önemli. Bir de notumuz var. Göz kremini direkt göz altlarına değil, elmacık kemiğine uygula. Göz çevresine giden damarlar buradan geçiyor. Bu yöntemle kremin daha hızlı emiliyor ve yoğun etki sağlıyor.

Göz kremi önerisi: L'Oréal Paris Hylauron Uzmanı Göz Kremi

7. Güneş Kremi lie cildini koru

Yılın her mevsimi ve her günü, hava kapalı olsa bile cildini güneşten korumak için güneş kremini ihmal etmemelisin. UV ışınlarının cilde verdiği hasar, cildin erken yaşlanmasına neden olduğu için cildini mutlaka korumalısın. Gündüz cilt bakım rutininin son adımı olarak güneş kremini alışkanlık haline getirmelisin.

Güneş kremi önerisi: Vichy Ideal Soleil Anti-Dark Spots SPF 50

Cilt Bakımında Gece Rutininin Önemi

Cilt Bakımında Gece Rutininin Önemi

Gece olunca cildimiz dinlenip yenileniyor. Gece serumları ve maskeleri ise cildimizi ertesi güne daha iyi bir şekilde hazırlıyor. Bu nedenle cilt bakımına gece seansını da dahil etmelisin. Böylece yorulan cildini dinlendirebilirsin. Cildinin gece boyunca yenilenmesini sağlamak için gece maskelerini haftada 3-4 kere uygulayabilirsin.

Gece maskesi önerisi: Vichy Slow Age Gece Maskesi
Gece serumu önerisi: Kiehl's Midnight Recovery Concentrate
Gece retinol serum önerisi: L'Oréal Paris Revitalift Saf Retinol Gece Serumu

YSL Beauty Pure Shots Night Reboot Serum

Geceden sabaha yorgunluk belirtilerini gidermek için favorimiz olan bir gece serumu önerimiz var: YSL Beauty Pure Shots Night Reboot Serum, glikolik asit ve Fas'tan gelen mehtap kaktüsü özleri içeren formülüyle ciltteki yorgunluk belirtilerini azaltıyor, cildin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor. Çift fazlı formülünü çalkalayıp, geceleri temiz cildine uyguladığında, sabahları çok daha dinlenmiş ve yenilenmiş bir cilt görünümü elde edebilirsin. Bu gece serumunu düzenli olarak kullandığında, cildinin daha yumuşak, daha canlı ve pürüzsüz göründüğünü fark edeceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap