Cilt Lekesi

Yazın leke giderici serum ve leke kremleri kullanılır mı?

4 dk.
Yazın leke giderici serum ve leke kremleri kullanılır mı?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Çoğumuzun, özellikle de cilt lekelerine sahip olanların aklı, 'yazın leke giderici serum kullanılır mı, kullanılmaz mı?' konusuna takılmış vaziyette. Yazın da cildimizin kusursuz ve aydınlık görünmesini istiyoruz ama bir yandan da asit içerikli serumların yüzümüzde leke bırakmasından korkuyoruz. Yazın güneşin etkisiyle nasıl leke giderici serum kullanılacağı konusunda herkesin farklı bir görüşü var. Biz de, Cildimveben.com editörleri olarak bu konuyu detaylı araştırdık ve cildimiz için en faydalı sonucu bulduk. Şimdi, yazın lekelerin için nasıl cilt bakımı yapman gerektiğini anlatıyoruz!

Yazın leke açıcı krem veya leke serumu kullanılır mı?

Yazın leke açıcı krem veya leke serumu kullanılır mı?

Evet, kullanılır. Yüzümüzde lekeler, aslında en çok yazın beliriyor. Güneşten etkilenen cildimizde kalıcı güneş lekeleri meydana gelebiliyor. Bu nedenle yaz aylarında denetimi ele almak ve lekelere karşı hızlı müdahale etmek çok önemli!

Peki, yazın leke serumu nasıl kullanılır? Yaz aylarında leke serumu veya leke açıcı krem kullanmanın tek şartı var, cildini güneşten yüksek SPF ile korumak! Bunun için yazın leke serumu kullananlar iki farklı yolu öneriyor. Ya leke açıcı serum ve kremini sadece geceleri kullanmak, ya da sabahları leke kremi sürüp, dışarı çıkarken SPF 50+ güneş kremi ile cildini koruyacaksın. Eğer cildini güneşten korumak konusunda kendine güvenmiyorsan, dışarı çıkarken güneş kremini unutma eğilimin varsa leke kremlerini gündüzleri hiç kullanmanı önermiyoruz. Çünkü leke krem ve serumların içeriğindeki asitler, güneş ile birleştiğinde cildinde yeni leke oluşturmaya müsait hale gelir.

Editörün Notu: Geceleri leke serumları veya asitli serumlar kullandığında, gündüzleri de cildini güneşten korumalısın. Minimum SPF 20 içeren bir güneş kremi tercih edebilirsin.

Yazın leke karşıtı hangi içerikleri kullanmalıyım?

Yazın leke karşıtı hangi içerikleri kullanmalıyım?

Leke açmak ve cilt rengini eşitlemek için ihtiyacın olan en değerli içerikler salislik asit, glikolik asit ve LHA Doğru oranda kullanılan bu asitler, cilt bariyerinin güçlenmesine ve koyu lekelerin görünürlüğünü azaltma konusunda uzman. Cildinde tahriş olmadan leke bakımı yapmak istiyorsan, aynı zamanda niasinamid içeren ürünler tercih edebilirsin. 

La Roche Posay Effaclar Serum

La Roche Posay Effaclar Serum

En iyi leke serumunu bizlere sorarsan, bizim favorilerimizden birinin, La Roche Posay Effaclar Serum olduğunu söyleriz. Cilt lekeleri ve cilt bakımında uzman olan La Roche Posay, en iyi leke karşıtı içerikleri formülünde birleştiriyor.

Effaclar Serumun içeriğindeki Niasinamid sayesinde ciltteki leke görünümü açıyor, cildi yatıştırmaya, bariyerinin güçlenmesine yardımcı oluyor, salisilik asit, glikolik asit ve LHA aracılığı ile cildin daha aydınlık ve eşitlenmiş görünmesini sağlıyor. La Roche Posay serumu kullananlar iki hafta içinde cildinde daha aydınlık, fresh ve pürüzsüz bir görünüm oluştuğunu söylüyorlar. 

Sen de yaz kış demeden, cildindeki leke problemini azaltmak, yüzündeki renk eşitsizliğini düzenlemek ve daha parlak görünen bir cilde ulaşmak için leke serumu kullanabilirsin. Effaclar Peeling etkili Leke Karşıtı Serum'u akşamları temiz cildine birkaç damla uygulamalısın. Bu serum aynı zamanda cilttek siyah nokta görünümünün azlamasına da yardımcı oluyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

La Roche Posay Anthelios Pigmentation SPF50

La Roche Posay Anthelios Pigmentation SPF50+ / UVA-PF 39

Yazın leke kremi kullanmak kadar güneş kremi kullanmak da çok önemli. Yeni leke oluşumunu engellemek için mutlaka yaz aylarında SPF 50 güneş kremi kullanmalısın. Özellikle leke açıcı serumunu uyguladıktan sonra ortalama 5-10 dakika bekle ve güneş kremini uygula. Şimdi güvenle dışarı çıkabilirsin. 

En iyi güneş kremi önerisi isteyenler için La Roche Posay Anthelios Pigmentation SPF50+ güneş kreminden bahsetmek istiyoruz. Leke görünümünden şikayetçi olanlar, içeriğinde Procerad ve renkli pigment olan bu güneş kremini çok sevecekler. Çünkü Anthelios Pigmentation SPF50+, cildini güneşten korurken, aynı zamanda cildindeki lekeleri azaltıyor ve renk eşitsizliğini düzenliyor. Geniş spektrumlu UVA&UVB koruması sayesinde artık leke serumu uyguladıktan sonra da dışarı çıkabileceksin. La Roche Posay güneş kremi, cildindeki koyu lekelerin etkili bir şekilde azaltacak ve yaz aylarında daha pürüzsüz görünmeni sağlayacak. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yazın kullanabileceğin serum önerisi

Yazın kullanabileceğin serum önerisi

Cildinin günden güne matlaştığını ve leke görünümünün arttığını düşünüyorsan C vitamini serumları kullanmaya başlamalısın. Yaz aylarında da kullanmaya devam ettiğimiz C vitamini serumu, cildin ışıltısını arttırıyor ve cilt rengini dengeliyor. En sevdiğimiz C vitamini serumlarından olan La Roche Posay Saf C Vitamini, formülündeki C vitamini (L-askorbik asit), C vitamininin en aktif şeklidir. İnsan vücudu bu molekülü doğal olarak üretemediği için cilt güzelliği için dış takviyeye ihtiyacımız oluyor. 

Saf C vitamini, Salisilik Asit, Hyaluronik Asit içeren C vitamini serumu, yaşlanma karşıtı etki göstererek cildin daha pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyor ve renk eşitliği sağlıyor. C vitamini serumu uyguladıktan sonra güneş kremi sürerek cilt güzelliğini garanti altına alabilirsin. 

Artık yaz aylarında leke bakımının nasıl yapıldığını öğrendin!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap