Vücut Nemlendirme

Kuruyan Vücudunu Nasıl İyi Bir Şekilde Nemlendirebilirsin?

5 dk.
Kuruyan Vücudunu Nasıl İyi Bir Şekilde Nemlendirebilirsin?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Vücut kuruluğunu gidermek ve vücudunu iyi bir şekilde nemlendirmek için bugün, sana bildiğimiz tüm cilt bakımı sırlarını anlatıyoruz!

Yüzümüze yaptığımız bakım ne kadar önemliyse, aynı şekilde vücudumuza bakım yapmak da o kadar önemli. Bunun da ilk adımı, duştan sonra vücudu iyi bir şekilde nemlendirmek! Çünkü kuruluk hem ciltteki normal hücre yapısını bozabiliyor hem de hücrelerin normal fonksiyonlarını devam ettirmesine engel olabiliyor. Cilt tipin yağlı ya da karma olsa bile vücudun yüzüne oranla çabuk kuruyor olabilir. Bu nedenle güçlü bir vücut bakım ürününe ihtiyaç duyabilirsin. Ama bundan fazlası da var. İşte, kuru cilt bakımında yapman gerekenler!

Editörün Notu: Eğer cildin çok kuruysa ve atopiye eğilim gösterdiğini düşünüyorsan mutlaka bir dermatoloğa danışman gerektiğini sakın unutma!

1. Her Zaman Bol Su İç!

Her zaman bol su iç!

Pul pul dökülen bir vücudun varsa, kuru vücut için ne yapmalı sorusu her zaman araştırmalarında en üst sıralarda bulunuyor demektir. Bu noktada cildini nemli tutmanın, vücudundaki kuruluk belirtilerini gidermede çok etkili olduğunu zaten biliyor olmalısın. O zaman su içmenin de cildinin nem ihtiyacını karşılamada çok önemli olduğunu bilmelisin! Bu nedenle kuru ciltler için ne yapılmalı sorusuna verilebilecek ilk cevabın “su içmek” olduğunu kolayca tahmin edebilirsin.

Yaşlandıkça bu oran azalabilse de yeni doğduğumuzda vücudumuzun yüzde 70’inden fazlasının sudan oluştuğu ifade ediliyor. Bebeklerin cildinin pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı da buradan geliyor. Bu pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı hayatın boyunca korumak için günlük yeterli su alımını ihmal etmemelisin! Bu nedenle düzenli su içmeyi alışkanlık haline getirmelisin.

2. Kuruluğa İyi Gelecek İçerikler Tercih Et!

Kuruluğa iyi gelecek içerikler tercih et

Cildinin nemli olması aynı zamanda cilt bariyerinin iyi korunuyor olması demek. Tam tersi olarak da kuru cilt, olumsuz etkilere daha meyilli bir cilt anlamına geliyor. Hatta cilt bariyerin zayıfladığında neler olacağını hemen söyleyelim: Öncelikle cildin nem tutma kapasitesini kaybedeceği için var olan nem de uçup gidecek ve cildin hiç olmadığı kadar kuruyacak. Daha sonra da cildinin alt katmanları çevresel faktörlere ve alerjenlere daha savunmasız bir hale gelecek. Bu nedenle nemlendirici kuru cilt bakımına hemen bugün başlaman şart!

Kuru cildine ihtiyacı olan nemi verme konusunda en başarılı içeriklerden biri seramid ailesi içerikleri. Özellikle seramid NP, cilt bariyerini onarma ve nemi tutma özellikleriyle kuru ciltler için nemlendirici etkisi son derece yüksek içerikler arasında. Bunun dışında cildinin tekrar kurumasını önlemek için shea yağı, gliserin ve niasinamid de kuru ciltler için nemlendirici kremlerin içeriklerinde olmazsa olmazlar arasında.

Editörün Önerisi: Kuru ciltler için nemlendirme ve rahatlatma özelliği bulunan bu içerikleri kuru vücut için geliştirilen nemlendiricilerden hangisinde bulabileceğini merak ediyorsan, sana kuru cildimizde denediğimiz ve sonucundan çok memnun kaldığımız bir seri önerebiliriz: La Roche Posay’in Lipikar serisindeki Lipikar Syndet AP+ vücut yıkama jeli ve Lipikar Baume AP+M nemlendirici balsamı kuru cildinde kullanmanı önerebiliriz.

3. Nazik Temizleyiciler Kullan

Nazik Temizleyiciler Kullan

Rahatlatıcı bir duştan hemen sonra vücut kuruluğu yaşadığını fark edebilirsin. Ama endişelenmene gerek yok! Çünkü bu konuda tek ihtiyacın olan kuru vücutlar için nemlendirici krem! Bu sayede vücudun gün içinde ideal nemini koruyacak ve sürekli kuruyan bir vücut senin için sorun olmaktan çıkacak. Böylece sen de pürüzsüz ve yumuşak cildinle öz güvenli bir şekilde günlük rutinlerine devam edebilirsin!

Eğer cildin çok kuruysa, hatta atopiye eğilim gösteriyorsa, vücudunu nazik bir şekilde temizlemek ve rahatsızlık hissini yatıştırmak için La Roche Posay Lipikar Syndet AP+ temizleme jelini önerebiliriz. Formülündeki shea yağı, niasinamid ve aqua posae filiformis ile cildi nazikçe temizleyen, rahatlamasına yardımcı olan bu temizleme jeli, parfüm içermiyor ve bebeklerde bile güvenle kullanılabiliyor. Bu nedenle de bu temizleme jeli de kuru ciltler için ne yapılmalı sorusuna iyi bir cevap niteliği taşıyor.

4. Vücudunu Her Gün Nemlendir

Vücudunu Her Gün Nemlendir

Vücut kuruluğunun önünde geçmek için vücudunu düzenli bir şekilde nemlendirmen gerektiğini artık öğrendin. Ama bunun için hangi ürünü kullanacağını bilmiyorsan CeraVe’nin tam da sana göre bir ürünü var. Vücut kuruluklarına karşı özel olarak geliştirilmiş CeraVe nemlendirici krem, vücudunu daima nemli tutmak için ideal bir seçenek! CeraVe vücut nemlendirici krem, formülündeki 3 temel seramid ve hyaluronik asit ile vücut için gereken nemi sağlıyor. Ayrıca formülündeki Kontrollü Salınım Teknolojisi özelliği ile gün içinde düzenli bir şekilde cildin nemlenmesini sağlıyor.

Ciltte yağlı bir his bırakmayan CeraVe Nemlendirici Krem, cilt dostu içeriğiyle her yaş için uygun bir seçenek. CeraVe nemlendirici vücudun tüm bölgeleri için uygun formülüyle kuruyan bacaklar için öneri listesi hazırlarken de listeye eklenebilir. Kısacası CeraVe nemlendirici, geniş kullanım alanı ve sağladığı avantajlar ile ailenin bütün üyeleri tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Ürünü burada inceleyebilirsin

5. Güneş Korumasını İhmal Etme

5. Güneş Korumasını İhmal Etme

Cildinin çabuk kurumasının nedenlerinden birinin de güneş ışınlarının zararlı etkileri olduğunu biliyor muydun? Buna engel olmak için uzun süre güneşte kalmamaya, güneşe çıktığında da iyi bir güneş koruması kullanmaya özen göstermelisin. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için sadece UVA ışınlarından korunman yetmez! Aynı zamanda UVB ışınlarından da korunmalısın.

Editörün Önerisi: La Roche Posay Anthelios XL losyonu, çok yüksek UVA ve UVB koruması içeriyor. Parfüm içermediği, beyaz iz ve yağlı bir his bırakmadığı için bu ürünü kuru ciltler için güneş kremi gibi güneşten korumak için rahatlıkla kullanabilirsin.

6. Kuruyan Ellerini Nasıl Nemlendirebilirsin?

Kuruyan Ellerini Nasıl Nemlendirebilirsin?

Gelelim ellere ve kollara! Vücudumuzda en sık kuruyan yerlerden biri de ellerimiz ve kollarımız. Öyle ki kuru ciltliler için kollardaki kuruluk nasıl giderilir sorusu her zaman gündemde. Gün içinde su dahil birçok maddeyle temas eden ellerin ve kolların için ekstra bir özen göstermen gerekiyor. Ellerindeki cilt bariyerini güçlendirmek ve nem dengesini korumak için seçtiğin el kreminin aynı zamanda onarıcı özellikte olmasına da dikkat edebilirsin.

Editörün Önerisi: La Roche Posay Cicaplast Baume B5, kuruyan ve çatlayan eller için biçilmiş kaftan! Formülündeki madecassoside ve panthenol ile kuru ve tahriş olmuş elleri nemlendiren, cilt bariyerini güçlendiren, esnek ve nem sağlayan bu el kremini yanından ayırmamanı şiddetle öneririz.

7. Kuruluğun Neden Olduğu Ani Rahatsızlık Hissini Nasıl Giderebilirsin?

Kuruluğun Neden Olduğu Ani Rahatsızlık Hissini Nasıl Giderebilirsin?

Çok kuru bir vücuda sahipsen ve hatta cildin atopiye eğilim gösteriyorsa, ani gelen bölgesel kaşıntılar seni oldukça rahatsız edebilir. Aynı şekilde vücudunun diğer bölgeleri için de her zaman bir nemlendiriciye ihtiyaç duyabilirsin. Yaşadığın bütün bu sorunlar kısa süre içerisinde çok kuru ciltler nasıl nemlendirilir sorusunu sana sorduracaktır. O zaman hemen cevabını verelim: Bunun için her an yanında kuru vücutlar için nemlendirici krem taşıman, cildin için en ideal çözümü sunacak!

Editörün Önerisi: La Roche Posay’in Lipikar Stick AP+ kremi, her zaman yanında taşıyabileceğin bir forma sahip. Stick formda olduğu için bu ürün, özellikle vücudunda olan kaşınma hissine karşı kaşımayı taklit ederek harika bir rahatlama sağlıyor. Formülündeki shea yağı, niasinamid ve madecassoside ile ciltteki rahatsızlık hissinin azalmasına da yardımcı oluyor.

Kuruyan vücut için doğru bakımın sırrı gördüğün üzere çok basit: Günlük alışkanlıklarında ufak değişiklikler yapmak ve cildin için uygun formüle sahip ürünleri tercih etmek. Hadi, o zaman hemen harekete geç!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap