Cilt Kuruluğu

Kuru Ciltler İçin Bakım Rehberi

5 dk.
Kuru Ciltler İçin Bakım Rehberi
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Kuruyan, sık sık nemlendirme ihtiyacı duyan kuru ciltler için bakım önerilerimizi bir araya getirdik!

Kuru ciltler, normal ve yağlı ciltlere oranla çok daha hızlı nemini kaybeden, pul pul dökülen, sıklıkla gerginlik ve rahatsızlık hissi yaşayan cilt tipleridir. Eğer sen de kuru bir cilde sahipsen, kuru cilt nasıl nemlendirilir ve kuru cilt bakımı nasıl yapılır merak ediyorsan doğru yerdesin! Daha nemli, sağlıklı ve canlı görünen bir cilde sahip olmak için, kuru ciltler nasıl bir cilt bakımı yapmalılar, adım adım anlatıyoruz!

Cilt neden kurur?

Cilt tipinin kuru olmasının yanında, “cilt neden kurur?” sorusunun da pek çok yanıtı var. Soğuk havalar, ısınma şekli, çok sıcak banyo yapmak, sabun, alkol ve parfüm içeren sert temizleyiciler, yeterli derecede su içmemek gibi faktörler de cildin kurumasına neden oluyor.

Cilt kuruluğu belirtileri nelerdir?

Cilt kuruluğu belirtileri nelerdir?

Kuru cilt özellikleri; Pul pul dökülme, soyulma, gerginlik hissi, pürüzlü bir cilt, kaşıntı, ince çizgiler ve çatlaklar olarak ön plandadır. Kuru cilde sahip olanlar, ciltlerini ne kadar sık nemlendirseler de yeterli gelmez. Özellikle duş ve banyodan sonra ciltleri gerilir, kuruluktan dolayı kaşıntı hissi olur ve özellikle soğuk kış aylarında şikayetleri artar.

Kuru cilt, diğer cilt tiplerine oranla daha az yağ ürettiği için cilt bariyeri zayıftır. Bu yüzden cildin nem tutma kapasitesi de azdır. Önemli olan kuru cilde uygun olan, cildin daha da kurumasına engel olacak cilt bakım ürünleri kullanmak, bol su içmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek, sabun, alkol ve parfüm gibi kurutucu özelliği olan içeriklerden uzak durmak gerekir. Kuru ciltler, nemsizlik kaynaklı ince çizgilere ve kırışıklıklara daha yatkın oldukları gibi gözenekleri de daha sıkı olduğu için sivilcelenme gibi cilt problemleri de yaşamazlar.

Eğer kuru cildin için hangi bakım ürünlerini kullanabileceğini ve cildini iyi bir şekilde nemlendirmek için neler yapabileceğini merak ediyorsan, kuru cilt bakımını adım adım anlatıyoruz.

Kuru cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Kuru ciltler için temizleyici önerisi

Kuru ciltler için temizleyici önerisi

Kuru ciltli biri olarak, formülünde cildinin daha da kurumasına neden olacak alkol, sabun ve parfüm içermeyen yüz temizleyicilerini tercih etmelisin. Cildini temizlerken de sıcak veya soğuk sudan uzak durmalı, cildini ılık suyla yıkamalısın.

Kuru cildin için CeraVe’nin Nemlendiren Temizleyici’sini önerebiliriz. Kuru ve çok kuru ciltler için uygun olan bu yüz temizleyicisi, cilt bariyerine zarar vermeden cildi iyi bir şekilde temizliyor. Parfüm ve sabun içermediği gibi, formülündeki 3 temel seramid, niasinamid ve hyaluronik asit ile cilt bariyerini güçlendirmeye ve cildin nem seviyesinin artmasına da yardımcı oluyor.

Kuru ciltler için tonik önerisi

Kuru ciltler için tonik önerisi

Kuru ciltler için tonik adımı da son derece önemli. Hem cildin daha çok nemlenmesini sağlamak, hem de üzerine uygulayacağın serum ve nemlendiricinin etkisini artırmak için tonik kullanabilirsin. Tonik adımı, yüz temizleme sonrası cildinde kalan son kirleri ve kalıntıları arındırmana da yardımcı olacak. Kuru ciltler için tonik önerimiz ise Lancome’un Tonique Confort’u. Formülündeki akasya balı, tatlı badem yağı ve hyaluronik asit ile cildin daha ferah, nemli, yumuşak ve ışıltılı olmasını sağlıyor.

Kuru ciltler için serum önerisi

Kuru ciltler için serum önerisi

Kuru ciltlerin nemlenmesi için en iyi içeriklerden biri hyaluronik asit. Hem nem tutma, hem de kuruluk kaynaklı oluşan ince çizgi ve kırışıklıkları azaltma konusunda, bir kuru ciltli olarak rutinine hyaluronik asit serumlarını dahil edebilirsin.

Kuru ciltliler için serum önerisi olarak, La Roche Posay’in Hyalu B5 serumunu önerebiliriz. En hassas ciltlerin bile rahatlıkla kullanabileceği bu hyaluronik asit serumu, formülündeki iki çeşit saf hyaluronik asit, vitamin B5 ve madecassoside ile cilt bariyerini güçlendirmeye, ince çizgi ve kırışıklıkları gidermeye, cildi dolgunlaştırmaya ve sıkılaştırmaya yardımcı oluyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Kuru ciltler için peeling önerisi

Kuru ciltler için peeling önerisi

Kuru ciltlerde, cilt diğer ciltlere oranla daha fazla ölü deri tabakası oluşturur. Eğer bu ölü derileri ve kalıntıları iyi bir şekilde arındırmazsan, cildin zamanla daha mat ve solgun görünebilir. Bunun için cildine nazikçe peeling yapacak ve kurutmayacak bir peeling kullanabilirsin.

L’Oréal Paris’in Şeker Peelingi Besleyici’si, formülündeki doğal kaynaklı 3 şeker, kakao ve hindistan cevizi yağı ile cildi kurutmadan arındırıyor ve besliyor. Kakao yağı cildin kuruluğunu yatıştırırken, Hindistan cevizi de cilt bariyerini korumaya yardımcı oluyor. Bu şeker peelinginden sonra cilt yumuşacık, bebeksi bir pürüzsüzlük kazanıyor.

Kuru ciltler için maske önerisi

Kuru ciltler için maske önerisi

Kuru cildini yoğun bir şekilde nemlendirmek için, kağıt maskelerden yardım alabilirsin. Haftada 2-3 kere cildine nem maskesi uyguladığında, cildinin çok daha nemli, canlı ve sağlıklı göründüğünü fark edeceksin. Garnier’in Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Maskesi, formülündeki hyaluronik asit ve nar özleri ile cilde harika bir nem ve canlılık veriyor. Bir kağıt maskede, cildin 1 haftalık nem ihtiyacını veren bu kağıt maskeler, bizim de cilt bakım rutinlerimizin değişmez üyeleri.

Kuru ciltler için krem önerisi

Kuru ciltler için krem önerisi

Kuru ciltler için en önemli cilt bakımı adımı, tabii ki de nemlendirme adımı. Kuru cilt için en iyi nemlendiriciyi seçerken son derece dikkatli olmalısın. Kullanacağın nemlendiricinin içerisinde, kuru cildine iyi gelecek içerikler bulunmalı, ciltte nemi hapsetme ve 24 saat boyunca nemlendirme özelliği olmalı.

Bizim kuru ciltler için gelmiş geçmiş en iyi nemlendirici önerilerimizden biri, Kiehl’s Ultra Facial Cream. Formülündeki buzul glikoproteinleri ve skualan ile cilde mükemmel bir nem veren bu krem, cildi 24 saat boyunca nemlendiriyor. Bunu yaparken de cildin her bölgesini 2.3 kata kadar daha fazla nemlendiriyor. Bir diğer önerimiz ise, formülündeki hyaluronik asit ve aloe vera ile cildi nemlendiren besleyen ve rahatlatan Garnier Hyaluronik Aloe Krem. Kuru ve hassas ciltler için uygun olan bu nemlendirici krem, doğal içeriklere ve cildi 48 saate kadar nemlendirme özelliğine sahip.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Kuru ciltler için göz kremi önerisi

Kuru ciltler için göz kremi önerisi

Kuru bir cilde sahip olmak demek, nemsizlik kaynaklı ince çizgi ve kırışıklıklarla daha sık karşılaşmak demek. Özellikle göz çevresi gibi hassas bir bölgede ince çizgilerle karşılaşmamak için çok iyi bir nemlendirme uygulamalısın. Bu yüzden cilt bakım rutinine nemlendirme özellikli bir göz kremini mutlaka eklemelisin.

Kuru ciltler için göz kremi önerimiz ise Vichy Mineral 89 Göz Kremi. Formülündeki doğal kaynaklı hyaluronik asit ve kafein ile göz çevresini nemlendirmeye, koyu halkaların, ince çizgilerin ve göz altı torbalarının azalmasına yardımcı oluyor.

Kuru ciltler için güneş kremi önerisi

Kuru ciltler için güneş kremi önerisi

Tüm cilt tiplerinin, yaz-kış demeden yılın her günü güneş koruyucu kullanmaları gerektiğini biliyor olmalısın. Güneş ışınlarının cilt kurutma etkisini düşünürsek, kuru ciltlilerinde güneş kremi kullanmayı ihmal etmemeleri gerekir. Fazla güneşte kalmak, bronzlaşmak gibi UVA ve UVB ışınlarının kurutma, erken yaşlanma etkilerinden mutlaka kaçınmalısın.

Kuru ciltler için güneş kremi önerimiz ise La Roche Posay’in Invisible Fluid SPF 50+ güneş kremi. İncecik yapıya sahip bu güneş kremi, çok yüksek UVA ve UVB koruması sağlarken, aynı zamanda cildin hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden korunmasına da yardımcı oluyor. Parfüm içermiyor, ciltte beyaz iz veya yağlı bir his de bırakmıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap