Cilt Nemlendirme

Hyalüronik Asit Nedir? Nasıl Kullanılır?

5 dk.
Hyalüronik Asit Nedir? Nasıl Kullanılır?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Son zamanlarda cilt bakımında yükselen bir trend var: Hyalüronik asit nedir ve nasıl kullanılır? İşte bu yazımızda hyalüronik asit hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Özellikle neme ihtiyaç duyan kuru ciltler için doğal bir nem kaynağı olan hyalüronik asit nedir, tam olarak biliyor musun? Hyalüronik asit içeren cilt bakım ürünleri, hyalüronik asitin cilde olan faydaları ve hyalüronik asitin nasıl kullanıldığı hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazımızda bulabilirsin!

Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik Asit Nedir?

Hyalüronik asit, aslında vücudumuzda var olan bir asit. Cilt bağ dokusunda ve eklemlerde bulunan bu doğal asiti vücut kendi kendine üretebiliyor. Nem, esneklik ve dolgunluk konusunda etkileri olan hyalüronik asitin vücut tarafından üretimi de yıllar geçtikçe azalıyor. Bu durumda da vücut eskisine oranla daha fazla hyalüronik asite ihtiyaç duyduğu için nem tutma özelliğini ve esnekliğini kaybetmeye başlıyor.

Hyalüronik asit, hücre üretimini hızlandıran, su moleküllerini üzerine çeken ve kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülünü üzerinde tutabilen bir asit. Bu sayede de cildin nemli ve esnek olmasını sağlıyor. İşte belirli bir yaştan sonra vücudun eskisi kadar çok üretemediği hyalüronik asiti dışarıdan takviye olarak almak, cildin çok daha canlı, dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyalüronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyalüronik asit, tıbbi yöntemlerle cilt alt dokusuna yerleştirilebildiği gibi, hyalüronik asit içeren cilt bakım ürünleri ile de cildin üst katmanlarının nemlenmesi sağlanabiliyor. Cilt tabakasına yerleşen bu hyalüronik asit molekülleri, nemin ciltte daha uzun süre kalmasını sağlayarak daha canlı, sağlıklı ve taze bir görünüm veriyor.

Hyalüronik asit içeren ürünler düzenli olarak kullanıldığında cilt daha nemli görünüyor, elastikiyet kaybı azalarak daha dolgun ve esnek görünüyor. Ayrıca yaşlanmanın ilk belirtileri olan ince çizgilerin de görünümünü azaltıyor. Hyalüronik asit içeren bir serum kullandığında, üzerine uygulayacağın nemlendirici ürünün etkisini artırabilirsin.

Hyalüronik asit içeren ürünler

Hyalüronik asit içeren ürünler

Eğer cildinin kuru olduğunu, esnekliğini kaybettiğini ve geçen yıllara oranla daha cansız göründüğünü düşünüyorsan, hyalüronik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsin.

Cilt Dolgunlaştıran Hyalüronik Asit Bakımı

Cilt Dolgunlaştıran Hyalüronik Asit Bakımı

Cilt bakımında amacın, cildini nemlendirip daha dolgun görünmesine, kırışıklık görünümünün azalıp pürüzsüz görünmesine destek olmaksa L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisini öneririz. Bizim hyaluron bakım rutinimizde, L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Gündüz Kremi, Gece Kremi ve Göz Kremi bulunuyor.

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisinde diğer hyaluronik asit içeren kremlerden farklı olarak 2 çeşit hyaluronik asit bulunuyor. Yüksek moleküler hyaluronik asit, cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzlestirmeye yardımcı oluyor, mikro hyaluronik asit ise epidermis tabakasına etki ederek cildi nemlendirip dolgunlaştırmaya destek olabiliyor. Böylece hem cilde dolgunluk veriyor hem de kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümü azalıyor.


Ürünü burada inceleyebilirsin

Hyalüronik Asit içeren nemlendirici

Hyalüronik Asit içeren nemlendirici

Hyalüronik asit içeren ürün önerisi olarak, tüm cilt tiplerinin çok severek kullandığı L’Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu’nu tercih edebilirsin. Kuru, hassas ve karma ciltler için farklı seçenekleri bulunan bu nemlendirici bakım, içerisindeki hyalüronik asit ve aloe vera sayesinde cilde 72 saate kadar varan bir nem etkisi veriyor. Daha ilk kullanımda verdiği yoğun nem etkisini fark edebileceğin bu nemlendiricinin yapısı o kadar hafif ki, cilt tarafından anında emiliyor. Sabah ve akşam temiz cildine düzenli olarak uyguladığında, kısa bir süre içinde cildinin eskiye oranla çok daha canlı, nemli ve sağlıklı olduğunu fark edeceksin.

Hyalüronik Asit içeren serum

Eğer cildine çok daha yoğun bir nem bakımı yapmak istersen, Skin Ceauticals’ın H.A. Intensifier Serum’unu kullanabilirsin. İçerisindeki yüksek konsantrasyondaki saf hyalüronik asit, proxylane, mor pirinç özü ve meyankökü sayesinde cildin hyalüronik asit seviyesini destekliyor, cilt yüzeyini nemlendiriyor ve cildin sıkılığını artırıyor.

Ciltteki ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan, cildi pürüzsüzleştiren ve düzenli kullanıldığında cildin sağlıkla ışıldamasını sağlayan bu hyalüronik asit serumu, sabah ve akşam olmak üzere temiz cildine uygulayabilirsin.

Hyalüronik asit içeren maske

Hyalüronik asit içeren maske

Eğer cildine kısa sürede yoğun bir nem bakımı yapmak istiyorsan, hyalüronik asit içeren maskeleri de cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Garnier’in Nem Bombası Kağıt Yüz Maskeleri, hyalüronik asit bakımından son derece etkili maskeler. Bu kağıt maskelerin içerisinde yer alan serum, bir nem bombası etkisiyle cildin 1 haftalık nem ihtiyacını karşılamaya yetecek düzeyde. Cildine bu kağıt maskeyi pratik bir şekilde uygulayabilir, bu sayede cildine yoğun bir nem verebilirsin.

Eğer krem formda bir hyalüronik asit maskesi uygulamak istersen, Vichy Liftactiv Hyalu Mask ise senin için en doğru seçeneklerden biri. İçerisindeki %1 oranındaki doğal kaynaklı hyalüronik asit sayesinde bu maskeyi cilde haftada bir kere geceleri uygulayabilirsin.

Vichy mineralli termal su, doğal hyalüronik asit ve maya özü içeren bu maske, cildi anında pürüzsüzleştiriyor, daha esnek olmasını sağlıyor, taze ve nemlenmiş görünmesini sağlıyor.

Yeni başlayanlar için hyalüronik asit bakımı

Yeni başlayanlar için hyalüronik asit bakımı

Eğer cilt bakımında henüz acemiysen, bir nemlendirici kullanmak istiyor ama ne kullanacağını bilmiyorsan, Vichy Mineral 89'u denemeni öneririz. Hafif ve hemen emilen yapısı sayesinde ciltte hiç ağırlık yaratmayan bu nemlendirici bakım, içerisindeki doğal hyalüronik asit ile cildinin nemlenmesini, güçlenmesini ve çok daha canlı görünmesini sağlayacak. Renksiz ve jel formda olduğu için uygulaması çok pratik olan Vichy Mineral 89, cildi nemlendirmek için en yeterli bakım ürünlerinden biri. Üstelik hyalüronik asit içeriği ile de aradığın sağlıklı görünümü sana hızlı bir şekilde verecek.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hassas Ciltler için Hyaluronik Asit Bakımı

Hassas Ciltler için Hyaluronik Asit Bakımı

Hassas bir cilde sahipsen ve cildindeki yaşlanma belirtilerine iyi gelecek bir hyaluronik asit serumu arayışındaysan, sana La Roche Posay'in Hylau B5 serumunu önerebiliriz. Hassas ciltlerin kullanımına uygun olan bu yüz serumu, formülündeki iki farklı hyaluronik asit molekülü, B5 vitamini ve madeccasosside ile cilt bariyerini güçlendirmeye ve cildin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor.

Kırışıklık, ince çizgiler, dolgunluk ve esneklik kaybı olan ciltlerde harika etkileri olan La Roche Posay Hyalu B5 serumu kullananların %71'i ciltlerindeki kırışıklıkların azaldığını söylüyor. Sen de bu serumu deneyerek, 4 hafta sonunda cildinin daha canlı, dolgun, taze ve dinlenmiş olduğunu görebilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.