Kiehl's ile Daha İyi Bir Gelecek için #YeşiliYay'ıyoruz!

Cilt Nemlendirme

Hyaluronik Asit Nedir? Nasıl Kullanılır?

6 dk.
Hyaluronik Asit Nedir? Nasıl Kullanılır?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Son zamanlarda cilt bakımında yükselen bir trend var: Hyaluronik asit nedir ve nasıl kullanılır? İşte bu yazımızda hyaluronik asit hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik!

Özellikle neme ihtiyaç duyan kuru ciltler için doğal bir nem kaynağı olan hyaluronik asit nedir, tam olarak biliyor musun? Hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri, hyaluronik asitin cilde olan faydaları ve hyaluronik asitin nasıl kullanıldığı hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazımızda bulabilirsin!

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik Asit Nedir?

Hyaluronik asit, aslında vücudumuzda var olan bir asit. Cilt bağ dokusunda ve eklemlerde bulunan bu doğal asiti vücut kendi kendine üretebiliyor. Nem, esneklik ve dolgunluk konusunda etkileri olan hyaluronik asitin vücut tarafından üretimi de yıllar geçtikçe azalıyor. Bu durumda da vücut eskisine oranla daha fazla hyaluronik asite ihtiyaç duyduğu için nem tutma özelliğini ve esnekliğini kaybetmeye başlıyor.

Hyaluronik asit, hücre üretimini hızlandıran, su moleküllerini üzerine çeken ve kendi ağırlığının 1000 katı kadar su molekülünü üzerinde tutabilen bir asit. Bu sayede de cildin nemli ve esnek olmasını sağlıyor. İşte belirli bir yaştan sonra vücudun eskisi kadar çok üretemediği hyaluronik asiti dışarıdan takviye olarak almak, cildin çok daha canlı, dolgun ve sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik Asit Nasıl Kullanılır?

Hyaluronik asit, tıbbi yöntemlerle cilt alt dokusuna yerleştirilebildiği gibi, hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünleri ile de cildin üst katmanlarının nemlenmesi sağlanabiliyor. Cilt tabakasına yerleşen bu hyaluronik asit molekülleri, nemin ciltte daha uzun süre kalmasını sağlayarak daha canlı, sağlıklı ve taze bir görünüm veriyor.

Hyaluronik asit içeren ürünler düzenli olarak kullanıldığında cilt daha nemli görünüyor, elastikiyet kaybı azalarak daha dolgun ve esnek görünüyor. Ayrıca yaşlanmanın ilk belirtileri olan ince çizgilerin de görünümünü azaltıyor. Hyaluronik asit içeren bir serum kullandığında, üzerine uygulayacağın nemlendirici ürünün etkisini artırabilirsin.

Hyaluronik Asit Molekülleri ve Boyutları

Hyaluronik Asit Molekülleri

Hyaluronik asit, farklı büyüklüklere sahip bir molekül. Yüksek moleküler ve mikro molekürler hyaluronik asit adı verilen bu moleküllerin cilt üzerinde farklı etkileri bulunuyor. Yüksek molekürler hyaluronik asit, daha büyük bir ebatta olduğu için cildin epidermis tabakasına, yani üst katmanına etki ediyor. Cildi yoğun bir şekilde nemlendiriyor, nemi hapsediyor ve nem kaybını engelliyor. Böylece cilt çok daha nemli ve pürüzsüz görünüyor.

Mikro moleküler hyaluronik asit ise son derece küçük bir boyuta sahip olduğu için, cildin dermis tabakasına, yani alt tabakasına kadar inebiliyor. Nemsizlik kaynaklı ince çizgi ve kırışıklıkların oluşmaya başladığı bu tabakada, üzerine nemi çekerek cildin çok daha dolgun görünmesini sağlıyor. Bu sayede ince çizgiler ve kırışıklıklar açılıyor, cilt daha genç görünüyor.

Hyaluronik asit içeren ürünler

Hyaluronik asit içeren ürünler

Eğer cildinin kuru olduğunu, esnekliğini kaybettiğini ve geçen yıllara oranla daha cansız göründüğünü düşünüyorsan, hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlayabilirsin.

Cilt Dolgunlaştıran Hyaluronik Asit Bakımı

Cilt Dolgunlaştıran Hyaluronik Asit Bakımı

Cilt bakımında amacın, cildini nemlendirip daha dolgun görünmesine, kırışıklık görünümünün azalıp pürüzsüz görünmesine destek olmaksa, L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisini öneririz. Bizim hyaluron bakım rutinimizde, L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Gündüz Kremi, Gece Kremi ve Göz Kremi bulunuyor.

L’Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisinde diğer hyaluronik asit içeren kremlerden farklı olarak 2 çeşit hyaluronik asit molekülü bulunuyor. Yüksek moleküler hyaluronik asit, cildi nemlendirmeye ve pürüzsüzlestirmeye yardımcı oluyor, mikro hyaluronik asit ise cildi nemlendirip dolgunlaştırmaya destek ouyor. Böylece hem cilde dolgunluk veriyor hem de kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümü azalıyor.

L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı Gündüz kremi, formülündeki SPF 20 ile gündüz kullanıma son derece uygun. Ayrıca Hyaluron Uzmanı Gece kremini ise yatmadan önce uygulayabilir, maske dokusundaki formülü ile cildine gece boyunca yaşlanma karşıtı bakım yapmaya devam ediyor. Hyaluron Uzmanı Göz kremi ise göz çevresindeki kırışıklık görünümünü azaltma, pürüzsüzleştirme ve yoğun şekilde nemlendirme özelliğine sahip. Son olarak bu cilt dolgunlaştıran bakımı, Hyaluron Uzmanı Kağıt Yüz Maskesi ile tamamlayabilirsin. Cilt dolgunlaştıran nemlendirici kağıt maske, cildi 24 saate kadar nemlendirme ve dolgunlaştırma etkisine sahip. Ultra ince yapısıyla yüz hatlarına mükemmel bir uyum sağlıyor ve yüz tanıma özelliği olan akıllı telefonun bile maske varken yüzünü tanıyabiliyor!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hyaluronik Asit içeren nemlendirici

Hyaluronik Asit içeren nemlendirici

Hyaluronik asit içeren ürün önerisi olarak, tüm cilt tiplerinin çok severek kullandığı L’Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu’nu tercih edebilirsin. Kuru, hassas ve karma ciltler için farklı seçenekleri bulunan bu nemlendirici bakım, içerisindeki hyaluronik asit ve aloe vera sayesinde cilde 72 saate kadar varan bir nem etkisi veriyor. Daha ilk kullanımda verdiği yoğun nem etkisini fark edebileceğin bu nemlendiricinin yapısı o kadar hafif ki, cilt tarafından anında emiliyor. Sabah ve akşam temiz cildine düzenli olarak uyguladığında, kısa bir süre içinde cildinin eskiye oranla çok daha canlı, nemli ve sağlıklı olduğunu fark edeceksin.

Hyaluronik Asit içeren serum

Eğer cildine çok daha yoğun bir nem bakımı yapmak istersen, Skin Ceauticals’ın H.A. Intensifier Serum’unu kullanabilirsin. İçerisindeki yüksek konsantrasyondaki saf hyaluronik asit, proxylane, mor pirinç özü ve meyankökü sayesinde cildin hyaluronik asit seviyesini destekliyor, cilt yüzeyini nemlendiriyor ve cildin sıkılığını artırıyor.

Ciltteki ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan, cildi pürüzsüzleştiren ve düzenli kullanıldığında cildin sağlıkla ışıldamasını sağlayan bu hyaluronik asit serumu, sabah ve akşam olmak üzere temiz cildine uygulayabilirsin.

Hyaluronik asit içeren maskeler

Hyaluronik asit içeren maske

Eğer cildine kısa sürede yoğun bir nem bakımı yapmak istiyorsan, hyaluronik asit içeren maskeleri de cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Garnier’in Nem Bombası Kağıt Yüz Maskeleri, hyaluronik asit bakımından son derece etkili maskeler. Bu kağıt maskelerin içerisinde yer alan serum, bir nem bombası etkisiyle cildin 1 haftalık nem ihtiyacını karşılamaya yetecek düzeyde. Cildine bu kağıt maskeyi pratik bir şekilde uygulayabilir, bu sayede cildine yoğun bir nem verebilirsin.

Eğer krem formda bir hyaluronik asit maskesi uygulamak istersen, Vichy Liftactiv Hyalu Mask ise senin için en doğru seçeneklerden biri. İçerisindeki %1 oranındaki doğal kaynaklı hyaluronik asit sayesinde bu maskeyi cilde haftada bir kere geceleri uygulayabilirsin.

Vichy mineralli termal su, doğal hyaluronik asit ve maya özü içeren bu maske, cildi anında pürüzsüzleştiriyor, daha esnek olmasını sağlıyor, taze ve nemlenmiş görünmesini sağlıyor.

Yeni başlayanlar için hyaluronik asit bakımı

Yeni başlayanlar için hyaluronik asit bakımı

Eğer cilt bakımında henüz acemiysen, bir nemlendirici kullanmak istiyor ama ne kullanacağını bilmiyorsan, Vichy Mineral 89'u denemeni öneririz. Hafif ve hemen emilen yapısı sayesinde ciltte hiç ağırlık yaratmayan bu nemlendirici bakım, içerisindeki doğal hyaluronik asit ile cildinin nemlenmesini, güçlenmesini ve çok daha canlı görünmesini sağlayacak. Renksiz ve jel formda olduğu için uygulaması çok pratik olan Vichy Mineral 89, cildi nemlendirmek için en yeterli bakım ürünlerinden biri. Üstelik hyaluronik asit içeriği ile de aradığın sağlıklı görünümü sana hızlı bir şekilde verecek.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hassas Ciltler için Hyaluronik Asit Bakımı

Hassas Ciltler için Hyaluronik Asit Bakımı

Hassas bir cilde sahipsen ve cildindeki yaşlanma belirtilerine iyi gelecek bir hyaluronik asit serumu arayışındaysan, sana La Roche Posay'in Hylau B5 serumunu önerebiliriz. Hassas ciltlerin kullanımına uygun olan bu yüz serumu, formülündeki iki farklı hyaluronik asit molekülü, B5 vitamini ve madeccasosside ile cilt bariyerini güçlendirmeye ve cildin daha dolgun görünmesine yardımcı oluyor.

Kırışıklık, ince çizgiler, dolgunluk ve esneklik kaybı olan ciltlerde harika etkileri olan La Roche Posay Hyalu B5 serumu kullananların %71'i ciltlerindeki kırışıklıkların azaldığını söylüyor. Sen de bu serumu deneyerek, 4 hafta sonunda cildinin daha canlı, dolgun, taze ve dinlenmiş olduğunu görebilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap