Vücut Bakımı

Keratosis Pilaris (Ciltte Tavuk Derisi Görünümü) Nedir? Nasıl Geçer?

4 dk.
Keratosis Pilaris (Ciltte Tavuk Derisi Görünümü) Nedir? Nasıl Geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Hepimiz ciltte tavuk derisi görünümünü duymuşuzdur. Tavuk derisi hastalığı, ciltte oluşan pürüzlü görünüme verilen isim. Eğer cildinde sık sık pürüzler oluşuyor ve etrafındakiler bunu tavuk derisi görünümüne benzetiyorsa endişelenme! Öncelikle tavuk derisi görünüm yani Keratosis Pilaris bulaşıcı değil, bu pürüzler herhangi bir sağlık sorununa işaret etmiyorlar. Genellikle kuru cilt ile bağlantılı olduğu söylenen tavuk derisi hastalığını bugün yakından incleyoruz.

Tavuk derisi görünümü nasıl oluşur? ve en önemlisi bu durum nasıl geçer?

Ciltte tavuk derisi görünümü nedir?

Ciltte tavuk derisi görünümü nedir?

Keratosis Pilaris yani ciltte oluşan tavuk derisi görünümü genellikle üst kollarda, bacaklarda, yanaklarımızda veya kalçamızda görülür. Pürüzlü cilt görünümü aslında kıl köklerini tıkayan ölü hücreler nedeniyle oluşur. Genellikle bu pürüzler beyaz, kırmızı veya kahverengi tonlarında karşımıza çıkar. Aynı zamanda bu "çilek bacak" olarak da bilinir. Bu durumda bacaklarda kıl kökleri daha pembe bir tonda görünebilir.

Cildinde tavuk derisi görünümü oluşuyorsa endişelenme, bu durum bir hasatalık değil. Cildinde herhangi bir reaksiyona veya hassasiyete yol açmaz. Aslında bu cildinin kuruduğunu gösteren bir işaret. Nemsiz kalan cildin pürüzlenerek sana nem ihtiyacını bildiriyor. Genelde ciltteki tavuk derisi görüntüsüyle kış aylarında ve hamilelik dönemlerinde daha sık karşılaşırız. Yani cildimizin en çok kurumaya eğilimli olduğu dönemlerde. Tavuk derisi görünümü en çok gençlerde meydana gelir, 30 yaşından sonra da azalmaya başlayabilir.

Editörün Favorisi

Cildinin kurumaya eğilimli olduğu dönemler La Roche Posay Lipikar Baume AP+ M Yatıştırıcı Balm kullanarak derinlemesine nemlendirebilirsin. Aile boyu kullanıma uygun olan bu nemlendirici, cildindeki hassasiyeti ve rahatsızlığı azaltıyor, cildinin yumuşamasını sağlıyor. Özellikle kış aylarında cildinin pul pul döküldüğü dönemlerde La Roche Posay Nemlendiriciyi kullanarak cildini yatıştırmalısın. La Roche Posay nemlendiricinin en sevilen yanı ise ciltte hızlı emildiği için yağlı bir his bırakmaması. Kıyafetlerinde iz bırakmayan ve cildini yağlandırmayan bu kremi çok seveceğine eminiz.

Ciltte tavuk derisi görünümü neden olur?

Ciltte tavuk derisi görünümü neden olur?

Ciltte oluşan tavuk derisi görünümün sebebi keratin birikmesi olarak biliniyor. Keratin, cildimizi zararlı maddelerden ve dış faktörlerden koruyan sert yapılı bir proteindir. Fazla keratin, kıl foliküllerini engeller ve cildin kurumasına yol açar. Bu durum da ciltte pürüzlü tavuk derisi görünümünün oluşmasına neden olur.

Cildi nemli ve yağlı olan kişilerde tavuk derisi görünümü belirgin bir şekilde oluşmayabilir. Fakat cildin kurumaya eğilimli ise daha yoğun bir şekilde tavuk derisi görünümünü gözlemleyebilirsin. Bu nedenle cildinin kuru olduğu dönemlerde ciltte tavuk derisi sorununa ekstra dikkat etmelisin.

Keratosis Pilaris belirtileri nelerdir?

Keratosis Pilaris belirtileri neler?

İlk ve en yaygın belirtisi ciltteki tavuk derisine benzeyen minik pürüzlerdir. Bu görüntü tıpkı tüyleri dökülen tavuk cildine benzer. Bu nedenle bu cilt durumuna tavuk derisi görünümü benzetmesi yapılıyor. Cildinde minik pütürler, pürüzler ve kuruluk sorunu gözlemliyorsan tavuk derisi durumu olma ihtimali yüksek.

Ciltte tavuk derisini anlamanın bir diğer kısa yolu ise nerede oluştuğuna bakmak. Tavuk derisi görümü en çok kolların üst kısmında ve uyluğumuzda görülür. Bunun dışında alt bacaklarda da karşımıza çıkabilir. Bu durum sadece vücutta kıl kökü olan bölgelerde görülür yani ayak tabanında veya avuç içinde tavuk derisi durumu olma ihtimali yok. Deride en çok gözlemlenen diğer belirtiler ise, hafif kızarıklık, huzursuz cilt, pul pul kuruyan cilt ve sertleşen cilt görünümüdür.

Editörün Favorisi

Cildini temiz tutmak ve gözeneklerinde biriken ölü derileri arındırmak için düzenli olarak peeling yapmalısın. Garnier Saf & Temiz 3’ü 1 Arada, cildini derinlemesine temizler, peeling yapar ve maske etkisiyle cildinin rahatlamasını sağlar. Boynuna ve yüzüne düzenli peeling yaparak pürüzsüz görünüm elde edebilirsin. Cildindeki parlamayı kontrol altına almak ve cildine doğal bir matlık kazandırmak için en yakın zamanda Garnier cilt bakım ürünüyle tanışmalısın.

Ciltte tavuk görünümü nasıl geçer? Keratosis Pilaris nasıl tedavi edilir?

Ciltte tavuk görünümü nasıl geçer?

Cildindeki ölü derileri temizlemek için mutlaka peeling yapmanı öneririz. Peeling yapmak gözeneklerinin temizlenmesine ve cildinin daha sağlıklı nefes almasına yardımcı olur. Kuru cildini nemlendirmek de ciltte tavuk derisi görünümünü azaltmak için önemlidir. Bu nedenle günde iki kere, sabah ve akşam olmak üzere tüm vücuduna nemlendirici sürmelisin.

Eğer cildinde uzun süredir devam eden pul pul dökülme sorunu varsa kuru fırçalama yöntemiyle de cildini arındırabilirsin. Kuru fırçalama yöntemi, vücudunun kan akışını hızlandırır ve ölü derilerin atılmasını sağlar. Her uygulamadan sonra vücudunu nemlendirerek cildinin nem dengesini koruyabilirsin.  

Editörün Favorisi

Keratosis Pilaris için hangi krem kullanılır?

Ciltte tavuk derisi görünümünden kurtulmak için, cildini iyi bir şekilde nemlendirecek, aynı zamanda da nemini kaybetmesine engel olacak bir nemlendirici tercih etmelisin. Bizim favorimiz olan Cerave Nemlendirici Krem, kuru ve çok kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirme sağlıyor.

CeraVe Nemlendirici Krem'in formülündeki 3 temel seramid ve hyaluronik asit cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye yardımcı olurken, ihtiyacı olan nemi almasını da sağlıyor. Bu nemlendirici kremi özel yapan şey ise, Kontrollü Salınım Teknolojisine sahip olması. Böylece kremdeki aktif bileşenler ciltte çok daha uzun süre kalıyor ve 24 saat boyunca cildi nemlendirmeye devam ediyor. Bu kremi düzenli olarak kullanarak cildindeki kuruluğun giderilmesine yardımcı olabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap