Vücut Temizliği

Vücut Temizliğinde Dikkat Etmen Gereken 5 Adım

3 dk.
Vücut Temizliğinde Dikkat Etmen Gereken 5 Adım
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt bakımı, temizlik ve hijyen açısından son derece önemli. Ancak herkesin ve belki de senin bile şu an aklına cilt bakımı deyince yalnızca yüz temizliği geliyor olabilir. Oysa ki yüz bakımı ve temizliği kadar vücut bakımı ve vücut temizliği de son derece mühim. Üstelik, cildinin daha güzel ve sağlıklı görünmesi için de dikkat etmen gereken bazı hususlar bulunuyor. Peki bunlar neler mi? Biz şöyle senin için aşağı bıraktık. Sen de şimdi arkana yaslan ve okumaya başla!

Vücut Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Vücut Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bu ilk bakışta çok derin bir konu gibi görünse de aslında vücut temizliğinin belli başlı adımları mevcut. Biliyoruz ki, aslında her banyo esnasında sen de bu adımların büyük çoğunluğunu uyguluyorsun. Ancak biz farkında olmadan atladığın ya da belki bilmediğin bazı ufak ipuçlarından bahsetmek istiyoruz. Seni yeteri kadar heyecanlandırdıysak, dikkat etmen gereken ilk adımdan başlayalım.

1. Duş Ürünlerinin Komedojenik Olmamasına Dikkat Et

Duş Ürünlerinin Komedojenik Olmamasına Dikkat Et

“Komedojenik” kelimesini şu sıralar çok sık duyuyor olmalısın. “İyi de bu komedojenik nedir ki?” diye düşünüyorsan hemen söyleyelim. Bu kelime, cilt üzerinde “gözenekleri tıkayan” anlamına geliyor. Yani komedojenik ürünler, sen istemesen de cildinde akne oluşumuna sebep olan ya da tetikleyen ürünler olarak gösteriliyor. 

Burada özellikle yağlı ve yağlanmaya eğilimli cilt tipine sahip olanları uyarmak istiyoruz. Sen de onlardan biriysen eğer, banyo esnasında kullanacağın duş jeli, sabun ve hatta peeling özellikli ürünlerin “non-comedogenic” ibaresini barındırmasına özen göstermelisin. Böylelikle vücudundan sivilce ve akneleri uzak tutmuş olursun.

2. Boyun Bölgesi Temizliğine Dikkat!

Boyun Bölgesi Temizliğine Dikkat!

Ne kadar sık duş alırsan al gömleklerinin ya da bluzlarının yaka kısmında beliren koyu lekeler mutlaka görmüşsündür. “Ama daha dün duş aldım. Nasıl kirli olabilirim ki?” diyorsan sorunun boyun bölgesi temizliğinden kaynaklandığını belirtelim. Çünkü tıpkı yüzün gibi boynun da vücudunun en fazla yağlanan bölgelerinden biri. Bu nedenle suya sabuna çok dokunsan da duş esnasında boynunu iyi temizleyip kese yapmaya özen göstermelisin.

3. Vücut Peelingi Yapmayı İhmal Etme

Vücut Peelingi Yapmayı İhmal Etme

Banyo sırasında temiz bir vücut için yalnızca su ve sabun yetmez. Vücut derindeki ölü hücreleri atabilmen ve bebek gibi bir cilde sahip olabilmen için soyma işlemi de denen peeling uygulaması yapman şart. Cildini aynı zamanda nemlendirme işlemine de hazırlayan peeling uygulaması için bizim sana önerimiz, içerisinde doğal özler bulunan ürünler kullanman yönünde. 

Cilt yüzeyinde kuruluğa neden olmadan, ipeksi bir yumuşaklık kazandıran doğal içerikli peelingler ile vücudunun tüm kir ve toksinlerden tamamen arındığına şahit olacaksın.

4. Koltuk Altı Temizliği

Koltuk Altı Temizliği

Vücut temizliğinin en büyük şartı güzel kokmak ise işe önce koltuk altı bakımını yaparak başlamalısın. Unutma ki sık yıkanmak, koltuk altının temiz olması için yeterli değildir. Düzenli aralıklar ile bu bölgeni tıraş etmen ve ter kokusuna karşı koruyucu önlemler alman gerekir. 

garnier deodorant

Bizim bu konudaki favorilerimizden biri ise Garnier Mineral Deodorant serisi! Gün boyunca duştan sanki yeni çıkmış gibi hissetmemizi sağlayan Garnier Mineral'in verdiği tazelik hissini çok seviyoruz! Garnier Mineral'in Saf & Temiz, Lekesiz Koruma, Ultra Kuru, Termal Koruma ve Doğal Ferahlık serileri bulunuyor. Aynı zamanda Garnier Men serisinin de erkeklere özel deodorant çeşitleri bulunuyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

garnier deodorant

Sprey deodorant dışında roll-on formda da deodorant çeşitleri bulunan Garnier Mineral, gün sonunda bile temizliğin ferahlığını hissetmek isteyenlerin favorisi! Banyoda su ve sabundan sonra Garnier Mineral kullan, sen de nefes al, cildin de nefes alsın! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

5. Düzenli İç Çamaşırı Değişimi

Düzenli İç Çamaşırı Değişimi

Vücut temizliğinde iç çamaşırı konusuna da değinmemek olmazdı. Mükemmel bir vücut temizliğinin son adımı olan iç çamaşırı konusunda da sana birkaç önerimiz olacak. Çamaşırını her gün mutlaka değiştirmeni öneriyoruz. Bilhassa kadınlarda görülen bazı enfeksiyon, mantar gibi hastalıklardan korunmak ve her daim temiz olmak için sen de her gün çamaşırını değiştirmelisin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap