El ve Ayak Bakımı

Sık el yıkama sonucu oluşan cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

3 dk.
Sık el yıkama sonucu oluşan cilt kuruluğuna ne iyi gelir?
Sezgi Yetim

Sezgi Yetim

Cilt Bakım Uzmanı

+ Tüm yazıları

Bağışıklığımızı güçlendirebilmek ve direnç kazanabilmek için özellikle kış aylarında toplu taşıma araçlarında, rahatsızlığı olan kişilerin dokunduğu yerlere temas sonucu geçebilecek mikroplardan düzenli el temizleme alışkanlığı sayesinde korunmak mümkün. Günlük yaşantımızdaki sürekli ellerimizi, sağlığımız için sık sık yıkamalıyız. El temizleme alışkanlığında amaç zararlı mikropları uzaklaştırmak.

Sadece su ile yapılan temizlik göz ile görünür kiri uzaklaştırmakta fakat etkili bir hijyen sağlamamakta. Tam bir el temizliği için gün içerisinde sık sık ellerimiz su ve sabun ile yıkamalı, su ile yıkamadığımız zamanlarda anti bakteriyel el temizleyici kullanılmalıyız. Ancak ellerimizi sık sık yıkadığımız ve anti bakteriyel el temizleyicileri kullandığımızda da cildimizde kuruluk oluşabiliyor. Peki ne yapmalı?

Cilt Kuruluğu Neden Oluşur?

Öncelikle ellerdeki, ciltteki kuruluğun nedenini anlayalım.

1.Cildin Mikrobiyom Dengesi Bozulur!

Cildin Mikrobiyom Dengesi Bozulur!

İnsan vücudunda, insana ait olan hücre ve genlerden çok daha fazla bakteri hücresi yer alır. Bu bakterilerin yüzde 80’ini faydalı iken sadece yüzde 20’si zararlı olarak tanımlanır. El temizleyici jel ve sabunlar ciltteki zararlı bakterilerin ve virüslerin ölmesinin yanında yararlı bakterilerinde ölmesine neden olur. Bu da ciltteki bakteri çeşitliliğinin bozulmasına neden olur. Yani cilt mikrobiyomu dengesi bozulur. Cilt kuruluğunun sebeplerinden biri cilt mikrobiyom dengesinin bozulmasıdır.

2.Cildin Nem Seviyesi Düşer…

Cildin Nem Seviyesi Düşer…

Cilt kuruluğu cildin üst katmanı olan epidermiste ki nem eksikliği sebebi ile meydana gelir. Ciltte nem seviyesi eksikliği genetik faktörler aracılığıyla ortaya çıkacağı gibi sonradan çeşitli etkenler sebebiyle de oluşur. Özellikle kış mevsiminde karşılaştığımız, soğuk, rüzgâr, yağmur hatta zaman zaman kara maruz kalmamız; cildimizin nem seviyesinin düşerek kuruluk oluşmasına ya da hali hazırda kuru cildinizde meydana gelen belirtilerin artmasına neden olur.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Kuru cilde bakım yapmanın en önemli adımı cildinizi düzenli olarak nemlendirmek. Özellikle el temizlime jeli ve sabunlarla cildimizi yıkadığımız zamanlarda uygun bir nemlendirici ile vücudumuzu nemlendirmeliyiz.

Editörün Favorisi

Cilt kuruluğu konusunda, cilt mikrobiyomunu termal su sayesinde dengeleyen La Roche-Posay Lipikar serisinden çok memnunuz. Cildi rahatlatan, kuruluk ve kaşıntı hissini azaltan bu seri gerçekten iyi sonuç veriyor. La Roche-Posay Lipikar Baume AP+ M ciltte ki kuruluk ve kaşıntı hissinin giderilmesine yardımcı oluyor.

Bu serinin bir de temizleme ürünü var Lipikar Gel Lavant, en hassas cilde sahip bebekler ve tüm ailenin, el, yüz ve vücut temizliğinde kullanabildiği arındırıcı jel. Bu jel de bizim favorilerimizden!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt kuruluğu için en uygun nemlendirici nedir?

Cilt kuruluğu için en uygun nemlendirici nedir?

Özellikle kuru ve hassas bir cildin varsa kullandığın cilt bakım ürünlerini özenle seçmelisin. Almaya karar verdiğin ürünün içeriklerine bakmak senin için akıllıca bir seçim olacaktır. Cildin sahip olduğu nemi koruyacak, cilt mikrobiyomunu dengeleyen, cilt bariyerini korumaya yardımcı olması için de seramid içeren bir nemlendirici tercih edebilirsin.

Editörün Favorisi

Nemlendirici ve temizleyici konusunda bir diğer favorimiz de Cerave Yoğun Nemlendirici Krem. Seramid içeren, cilt bariyerini güçlendiren, nemlendirici krem, içerisindeki seramidler ve kontrollü salınım teknolojisi sayesinde cilt bariyerini onarırken, gün boyu nemlendirme sağlıyor.

Cildi kurutmayan temizleme jeli olarak da, 3 yaşından itibaren kullanılabilen, el, yüz ve vücut için cilt bariyerini bozmadan etkili temizlik sağlayan Cerave Nemlendiren Temizleyici vazgeçilmezlerimizden. :)

Önerilen cilt bakım rutini

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.