Sivilce (Akne)

Kakül Sivilce Yapar Mı?

3 dk.
Kakül Sivilce Yapar Mı?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Kakül trendini yakından takip etmek için kuaföre gitmeye sabırsızlanıyorsun, değil mi? Herkesin dönem dönem kakül krizi gelebiliyor. İçinden gelen o perçem isteğini sonunda denedin ve çok mutlusun! Peki ya alnında yeni çıkan sivilceler? 'Kakül sivilce yapar mı?' sorusunun seni şaşırtacak bir cevabı var: Evet, yapabilir! Eğer yağlanmaya ve parlamaya eğilimli bir cildin varsa kakül kestirmeden önce cilt bakım rutini önerilerimizi mutlaka dinlemelisin. 

Kakül sivilceye neden olur mu?

Kakül sivilceye neden olur mu?

T bölgesi alın, kaş arası, burun ve çene hattını içiren yüzün merkez bölgesi olarak biliniyor. T bölgesi, özellikle yağlı veya karma cilt tipleri için aşırı yağ üretme eğiliminde olur. Spor yaptığında kıyafetlerinin terini emmesi gibi, kaküller de cildindeki yağı çeker ve hapseder. Cildindeki ter ,makyaj kalıntıları, ölü deri hücreleri bir araya geldiğinde alında gözeneklerin tıkanması için kusursuz bir ortam oluşabilir. 

Alın bölgesinin kakül kesimi tarafından kuşatılması bu kadar riskliyken, bir yandan da kakülünü düzenli temizlemiyorsan sivilceler senin için kaçınılmaz olabilir. Saçların için kullandığın durulanmayan kremler, saç spreyleri de alnının yağlanmasına ve gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilir. 

Editörün Favorisi

Yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltler için gözeneklerini temizleyen yüz temizleme jelleri kullanmalısın. Düzenli olarak cildini temizlemek alın bölgesindeki aşırı sebum üretimini dengeleyecek ve cilt kusurları görünümünün azalmasına yardımcı olacak. 

La Roche Posay Effaclar Yüz Yıkama Jeli içeriğindeki çinko pidolate sayesinde yüzündeki yağlanmayı azaltıyor ve doğal bir matlık sağlıyor. Komedojenik olmayan yani gözeneklerin tıkanmasına yol açmayan bu yüz yıkama jeli, cildinde ferahlık ve tazelik hissi yaratıyor. Siyah nokta görünümünü azaltan bu yüz yıkama jeli sayesinde artık cildin daha az parlayacak ve kaküllerin alın bölgesi için risk olmaktan çıkacak! 

Alın bölgesindeki sivilceler nasıl azaltılır?

Kakül kestirdikten sonra alnında daha fazla sivilce ve cilt kusuru oluşmaya başladıysa tek çare kaküllerinden kurtulmak değil! Doğru cilt bakımı ve saç bakımı yaparak alın bölgesini daha pürüzsüz gösterebilirsin. 

Saç ürünleri kullanırken dikkatli ol

Kaküllerinin alın bölgesinde sivilce yaratmasını istemiyorsan kullandığın saç bakım ürünlerine dikkat etmelisin. Daha doğrusu saç ürünlerini nasıl uyguladığın çok önemli! 

Kaküllerini şekillendirmek için saç spreyini tüm alnına sıkmak yerine ilk önce tarağa sıkmalı, daha sonra tarakla kaküllerine sprey uygulamalısın. Aynı şekilde durulanmayan bakım kremlerini de alnına yaklaştırmadan kaküllerine uygula ve az miktarda ürün kullan. 

Kaküllerini her gün yıka

Kaküllerini her gün yıka

 Kaküllerinin gün içinde hızlı bir şekilde yağlanması senin için önemli bir ipucu! Demek ki alın bölgen yağlanmaya eğilimli ve saçlarının geri kalanı yağlı değilken sadece kaküllerin hızlı bir şekilde yağlanabiliyor. Bunun önüne geçmek için saçlarını gün içinde yıkamasan dahi kaküllerini mutlaka yıkamalısın.

Duş almadığın günlerde de sadece kaküllerini ıslat ve saçlarını yağlandırmayan bir şampuanla kaküllerini köpürterek temizle. Kaküllerinin daha dolgun ve hacimli görünmesine yardımcı olacak bu adım sayesinde alnın da daha pürüzsüz görünmeye başlayacak. 

Gerekirse kaküllerini topla

Spora giderken veya çok sıcak günlerde kaküllerini geriye doğru toplayarak alın bölgesinin daha fazla yağlanmasına engel olabilirsin. Böylece saçlarındaki yağlar ve alın bölgesindeki terler alnında sivilce oluşumuna neden olmaz. Saçlarını geriye doğru toplamak alın bölgesinin nefes almasına ve sebum üretiminin dengelenmesine yardımcı olur. 

Yağlanma eğilimli bir cildin varsa kakül isteğinden vazgeçme ama çok kısa kaküller yerine daha uzun perçemler tercih et. Böylece ihtiyaç anında hızlı bir şekilde uzun perçemlerini geriye doğru toplayabilir ve alın bölgesinin pürüzsüzlüğünü koruyabilirsin. 

Editörün Favorisi

Alın bölgesini düzenli olarak temizlemek, buradaki yağ üretimini kontrol altına alarak daha az sivilce oluşmasına destek olabilir. Yağlanmaya eğilimli ciltlerin en az haftada iki kere peeling yapmasını öneriyoruz. Sen de alın bölgesinin ışıltısını koruyacak ve aynı zamanda cildinin derinlemesine temizlenmesini sağlayacak bir peeling arıyorsan Garnier Saf & Temiz 3'ü 1 Arada'ya göz atmalısın.

Okaliptüs özleri, beyaz kil, salisilik asit ve çinko türevi içeren Garnier Saf & Temiz peeling, cildi yoğun bir şekilde temizliyor ve fazla yağdan arındırıyor. 3 farklı şekilde kullanabileceğin bu temizleyiciyi, peeling olarak kullandığında cildini ölü derilerden arındırabilir ve gözeneklerini temizleyebilir, yüz temizleyici olarak kullandığında cildini fazla yağdan arındırabilir, maske olarak kullandığında ise beyaz kil sayesinde ciltteki parlamayı azaltarak matlaşmasını sağlayabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap