Sivilce (Akne)

Alında çıkan sivilceler neden olur, nasıl geçer?

3 dk.
Alında çıkan sivilceler neden olur, nasıl geçer?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Yüzünün farklı bölgelerinde çıkan sivilcelerin her biri aslında farklı bir sebepten kaynaklanıyor. Bugün alında çıkan sivilceleri mercek altına alıyoruz. Alın sivilcesi ne anlama geliyor? Sık sık alında sivilcen çıkıyorsa belki de bunun belirgin bir sebebi var ve sen bu sebebi henüz keşfedemedin. Cildimveben editörleri alında çıkan sivilcelerin anlamını seninle paylaşıyor. Cildinin daha pürüzsüz, kusursuz ve sağlıklı görünmesi için alında çıkan sivilcelerini daha yakından tanımalısın. Belki de sivilcenin çözümü bir adım uzağındadır. 

Alında sivilceler neden çıkar?

Alında sivilceler neden çıkar?

Alında çıkan sivilcelerin farklı anlamları olabilir. Alın sivilcesinin sebebi sivilcenin yerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğer sivilcen saç çizgisinde çıkıyorsa bunun en yaygın sebebi kullandığın saç ürünleridir. Genellikle kullandığımız bazı saç ürünleri yüzümüzde hassasiyet yaratarak sivilceye neden olabilir. Saç kremi, şampuan ve saç şekillendirici ürünlerini dikkatli kullanarak saç çizgisinde olan minik sivilcelerini kontrol altına alabilirsin.

Alın ortasında çıkan sivilcelerin aşırı sebum ve yağlanma sorunundan dolayı kaynaklanabilir. T bölgesindeki sivilceler genellikle yağlı cilt tipinde görülüyor. Cildini düzenli temizlememek ve yağlı beslenmek de alın ortasındaki sivilcelerin nedeni olarak karşımız çıkar. 

Kaş çevresinde çıkan sivilcelerin sebebini de tahmin etmek zor olmamalı. Kaş ürünleri kullanmak ve temizlememek, iple, ağdayla kaş almak gibi faktörler kaş çevresinde sivilceye sebep olabilir. Bu gibi işlemleri kontrollü bir şekilde yaptığında kaş çevresinde çıkan sivilcelerin gerçek sebebini bulmuş olacaksın. 

Alın sivilceleri nasıl geçer?

Alın sivilceleri nasıl geçer?

Alın sivilceleri ile problem yaşıyorsan doğruca cilt bakım önerilerini araştırmalısın. En iyi cilt bakım tavsiyeleri ile alın sivilcelerini kontrol altına almak mümkün. Eğer bu süreçte kakül kullanıyorsan alın bölgesinin temiz hava alması için kaküllerini kesmeli veya toplayarak alnının uzun süre açık kalmasını sağlamalısın. 

Alın sivilcelerini geçirmek için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildini yüz yıkama jeliyle temizlemelisin. Sivilceli ciltler için yüz yıkama jeli, cildinin sebum dengesini düzenler ve yağlanmayı kontrol altına alır. Cildini temizledikten sonra nemlendirici uygulayarak cildini besle. Düzenli olarak tonik kullanmak da gözeneklerinin sıkılaşmasını ve alın sivilcelerinin azalmasına yardımcı olacak.

Cilt bakım tüyoları dışında, alında çıkan sivilcelerini geçirmek için kullandığın saç bakım ürünlerinde de değişikliğe gitmelisin. Yeni bir ürüne kadar vermeden önce bir hafta boyunca alın bölgesi için deneme yapabilirsin. Eğer alında sivilce çıkarmıyorsa o saç bakım ürünüyle yoluna devam! 

Editörün Favorisi

La Roche Posay Effaclar Kit

Daha kusursuz bir alın görünümü için La Roche Posay Effaclar Jel kullanabilirsin. Effaclar Jel, cildindeki pH oranını koruduğu için cildini hassaslaştırmıyor. Cilt kusurlarını geçirmek ve cildinin daha pürüzsüz görünmesi için her gün yüz yıkama jelini atlamadan kullanmalısın. Effaclar Serisi'ndeki Duo (+) krem de alın bölgesindeki yağ dengesini düzenlemene yardımcı olacak. Cildini yağlandırmayan ve parlamaya sebep olmayan bu nemlendirici kremi seveceğine eminiz. 

Effaclar Serisi ile henüz tanışmadıysan sana harika bir haberimiz olacak. Effaclar Tanışma Kiti'nin içeriğindeki Effaclar Jel ve Effaclar Duo (+) krem cilt bariyerini onarmak ve cildindeki yağ oranını dengelemek için seni bekliyor. Tanışma kiti sayesinde La Roche Posay'ın en popüler iki ürününü deneme fırsatı bulabilirsin. Daha pürüzsüz görünen bir alın görünümü için mutlaka La Roche Posay seti denemelisin. 

Alındaki sivilcelerini yakından incele

Alındaki sivilcelerini yakından incele

Alındaki sivilcelerini tanımak için sivile çeşitlerini de çok iyi bilmek gerekiyor. Eğer alındaki sivilce beyaz ve iltihaplı görünüyorsa bunun sebebi gözeneklerine dolan aşırı sebum, kir ve bakteriler olabilir. Beyaz sivilcelere dokunmamalı ve sıkmamalısın. Genellikle iltihaplı sivilceler kendiliğinden kuruyarak geçme eğilimde olurlar. 

Alındaki küçük ve renksiz sivilceler ise aşırı yağlanma ve sağlıksız beslenmekten dolayı kaynaklanabilir. Fast food yemek, yeterli su içmemek ve uykusuz kalmak alındaki minik sivilcelere neden olabiliyor. Düzenli beslenirsen ve  yüz yıkama jeli, nemlendirici gibi cilt bakım ürünleri kullanırsan alnının daha pürüzsüz göründüğünü fark edersin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap