Cilt Lekeleri için En İyi 6 Krem🧴

İNCELE

Paris Fashion Week: Cildin Işıldasın✨

Hemen Al

Hangi Asit Cildine Göre?

Hemen Oku

Sivilce Kurutucu 6 Yöntem🧼

HEMEN KEŞFET

Sivilce (Akne)

Alında çıkan sivilceler neden olur, nasıl geçer?

4 dk.
Alında çıkan sivilceler neden olur, nasıl geçer?
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Yüzünün farklı bölgelerinde çıkan sivilcelerin her biri aslında farklı bir sebepten kaynaklanıyor. Bugün alında çıkan sivilceleri mercek altına alıyoruz. Alın sivilcesi ne anlama geliyor? Sık sık alında sivilcen çıkıyorsa belki de bunun belirgin bir sebebi var ve sen bu sebebi henüz keşfedemedin. Cildimveben editörleri alında çıkan sivilceler neden çıkar ve nasıl geçer sorularının cevaplarını seninle paylaşıyor. Cildinin daha pürüzsüz, kusursuz ve sağlıklı görünmesi için alında çıkan küçük küçük sivilceleri daha yakından tanımalısın. Belki de sivilcenin çözümü bir adım uzağındadır. 

Alında sivilce neden çıkar?

Alında sivilce neden çıkar?

Alında çıkan sivilcelerin farklı anlamları olabilir. Alın sivilcesinin sebebi sivilcenin yerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Eğer sivilcen saç çizgisinde çıkıyorsa bunun en yaygın sebebi kullandığın saç ürünleridir. Genellikle kullandığımız bazı saç ürünleri yüzümüzde hassasiyet yaratarak sivilceye neden olabilir. Saç kremi, şampuan ve saç şekillendirici ürünlerini dikkatli kullanarak saç çizgisinde olan minik sivilcelerini kontrol altına alabilirsin.

Alın ortasında çıkan sivilcelerin aşırı sebum ve yağlanma sorunundan dolayı kaynaklanabilir. T bölgesindeki sivilceler genellikle yağlı cilt tipinde görülüyor. Cildini düzenli temizlememek ve yağlı beslenmek de alın ortasındaki sivilcelerin nedeni olarak karşımız çıkar. 

Kaş çevresinde çıkan sivilcelerin sebebini de tahmin etmek zor olmamalı. Kaş ürünleri kullanmak ve temizlememek, iple, ağdayla kaş almak gibi faktörler kaş çevresinde sivilceye sebep olabilir. Bu gibi işlemleri kontrollü bir şekilde yaptığında kaş çevresinde çıkan sivilcelerin gerçek sebebini bulmuş olacaksın.

Alında çıkan sivilcelerin sebeplerini listelemek gerekirse;

 • Uyku düzeninin bozuk olması
 • Dengesiz beslenme
 • Aşırı şeker tüketimi
 • Yağlı cilt yapısı
 • Hormonal sebepler
 • Makyaj malzemeleri
 • Cilt bakımı malzemeleri
 • Şampuan ve diğer saç bakım ürünleri
 • Şapka, eşarp ve saç bandı
 • Stres
 • Kullanılan ilaçlar

Alın sivilceleri nasıl geçer?

Alın sivilceleri nasıl geçer?

Alın sivilceleri ile problem yaşıyorsan doğruca cilt bakım önerilerini araştırmalısın. En iyi cilt bakım tavsiyeleri ile alın sivilcelerini kontrol altına almak mümkün. Eğer bu süreçte kakül kullanıyorsan alın bölgesinin temiz hava alması için kaküllerini kesmeli veya toplayarak alnının uzun süre açık kalmasını sağlamalısın. 

Alın sivilcelerini geçirmek için sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildini yüz yıkama jeliyle temizlemelisin. Sivilceli ciltler için yüz yıkama jeli, cildinin sebum dengesini düzenler ve yağlanmayı kontrol altına alır. Cildini temizledikten sonra nemlendirici uygulayarak cildini besle. Düzenli olarak tonik kullanmak da gözeneklerinin sıkılaşmasını ve alın sivilcelerinin azalmasına yardımcı olacak.

Cilt bakım tüyoları dışında, alında çıkan sivilcelerini geçirmek için kullandığın saç bakım ürünlerinde de değişikliğe gitmelisin. Yeni bir ürüne kadar vermeden önce bir hafta boyunca alın bölgesi için deneme yapabilirsin. Eğer alında sivilce çıkarmıyorsa o saç bakım ürünüyle yoluna devam!

Doğal yöntemlerle alın sivilceleri geçer mi?

Evde alın sivilceleri nasıl geçer diye düşünüyorsan, kullanabileceğin bazı doğal içerikler imdadına yetişebilir. Fakat alın sivilcelerinin sebeini mutlaka bir cilt doktoruna danışman gerektiğini, onun önerileri doğrultusunda ilerlemeni önerebiliriz. Alın sivilceleri nasıl geçer evde uygulanan yöntemler, istenmeyen sonuçlara ve şikayetlerinin daha da artmasına neden olabilir.

Çay ağacı yağı: Sivilce geçirme konusunda en sık tercih edilen içeriklerin başında çay ağacı geliyor. Çay ağacını direkt cildine uygulamak yerine birkaç damla nemlendirici kreminin içine karıştırmayı deneyebilirsin.

Aspirin: Alındaki sivilceler için aspirin kullanımı sık sık karşımıza çıkan bir yöntem. Aspirinin içindeki salisilk asitin sivilce tedavisi için kullanılabileceği düşünülse de, doktor gözetiminde olmadan ilaçların kontrolsüz kullanımı kesinlikle tavsiye edilen bir şey değildir. Bu yüzden bu yöntemi denememeni öneririz.

Aloe vera: Aloe veranın anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliğinin alın sivilcelerini geçirmede etkili olabileceği düşünülüyor. Cildi rahatlatacak ve tazelenmesini sağlayacak aloe vera, sebum üretimini de kontrol edebileceği için yardımcı olabilir.

Yukarıda saydığımız içeriklerin cilt doktoru önerisi dışında, kontrolsüz kullanımı ciltte reaksiyonlara neden olabilir. Bu yüzden doktora danışılmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Editörün Favorisi

La Roche Posay Effaclar Kit

Daha kusursuz bir alın görünümü için La Roche Posay Effaclar Jel kullanabilirsin. Effaclar Jel, cildindeki pH oranını koruduğu için cildini hassaslaştırmıyor. Cilt kusurlarını geçirmek ve cildinin daha pürüzsüz görünmesi için her gün yüz yıkama jelini atlamadan kullanmalısın. Effaclar Serisi'ndeki Duo (+) krem de alın bölgesindeki yağ dengesini düzenlemene yardımcı olacak. Cildini yağlandırmayan ve parlamaya sebep olmayan bu nemlendirici kremi seveceğine eminiz. 

Effaclar Serisi ile henüz tanışmadıysan sana harika bir haberimiz olacak. Effaclar Tanışma Kiti'nin içeriğindeki Effaclar Jel ve Effaclar Duo (+) krem cilt bariyerini onarmak ve cildindeki yağ oranını dengelemek için seni bekliyor. Tanışma kiti sayesinde La Roche Posay'ın en popüler iki ürününü deneme fırsatı bulabilirsin. Daha pürüzsüz görünen bir alın görünümü için mutlaka La Roche Posay seti denemelisin. 

Alındaki sivilcelerini yakından incele

Alındaki sivilcelerini yakından incele

Alındaki sivilcelerini tanımak için sivile çeşitlerini de çok iyi bilmek gerekiyor. Eğer alındaki sivilce beyaz ve iltihaplı görünüyorsa bunun sebebi gözeneklerine dolan aşırı sebum, kir ve bakteriler olabilir. Beyaz sivilcelere dokunmamalı ve sıkmamalısın. Genellikle iltihaplı sivilceler kendiliğinden kuruyarak geçme eğilimde olurlar. 

Alındaki küçük ve renksiz sivilceler ise aşırı yağlanma ve sağlıksız beslenmekten dolayı kaynaklanabilir. Fast food yemek, yeterli su içmemek ve uykusuz kalmak alındaki minik sivilcelere neden olabiliyor. Düzenli beslenirsen ve  yüz yıkama jeli, nemlendirici gibi cilt bakım ürünleri kullanırsan alnının daha pürüzsüz göründüğünü fark edersin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap