Sivilce (Akne)

Sivilcelere İyi Geldiği Bilinen Tüm İçerikler

4 dk.
Sivilcelere İyi Geldiği Bilinen Tüm İçerikler
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Sivilcelerin ve sivilce izlerinin azalmasına yardımcı olan tüm içerikleri bir araya getirdik!

Eğer akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, bugüne kadar pek çok cilt bakım ürünü denemişsindir. Sivilceler ve sivilce izleri söz konusu olduğunda, cilt bakım ürünleri içerisinde pek çok içerikler karşılaşıyoruz. Peki bunlardan hangisi sivilcelerde işe yarıyor? Hazırladığımız bu rehberle, sivilcelere ve sivilce izlerine iyi geldiği bilinen tüm içerikleri bir araya getirdik!

Editörün Notu: Akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, cilt kusurların uzun süredir varsa ve ne yaparsan yap bir türlü geçmiyorlarsa, bir dermatolog ile görüşmenin zamanı gelmiş olabilir. Evde doğal yöntemlerle sivilcelerini geçirmeye çalışmak, cildinde geri dönülemeyecek zararlar oluşturabilir. Bu yüzden bu konuyu hafife almamalı ve sivilce tedavisi için mutlaka bir dermatologla görüşmelisin.

Salisilik asit

Salisilik asit

Salisilik asit, sivilce dendiğinde akla ilk gelen içeriklerden biri. Bir çeşit meyve asidi olan (BHA) salisilik asitin görevi cildi mikro bir şekilde soyarak cilt yüzeyinin yenilenmesini sağlamak ve ciltteki yağı dengelemek. Salisilik asit içeren cilt bakım ürünleri, cildindeki pürüzlerin, gözeneklerin, siyah noktaların ve sivilcelerin azalmasını sağlar.

Editörün Favorisi

Salisilik asit içeren bir temizleme jeli ile mikro-peeling etkisi elde edebilir, cildini kirden ve sebumdan iyi bir şekilde arındırabilirsin. La Roche Posay Effaclar Mikro-Peeling Temizleme Jeli, salisilik asit ve LHA içeren formülüyle tahriş etmeden cildi mikro bir şekilde soyuyor, tıkanmış gözenekleri temizliyor. Hem yüzde hem de vücut aknesi için vücutta kullanılabilen bu temizleme jeli, akneye eğilim gösteren ciltlerin kullanımı için son derece uygun.

Çinko

Çinko

Zinc PCA ve çinko pidolate olarak bilinen çinko içeriği de yağlı ve sivilceli ciltler için faydalı olan içeriklerden biri. Çinkonun cilt bakımındaki etkisi ise ciltteki fazla yağı dengelemeye yardımcı olmak. Ciltteki fazla sebum dengelendiğinde genişlemiş gözenek, siyah nokta ve sivilcelerin önüne geçilebiliyor.

Editörün Favorisi

Cildini kirden ve fazla sebumdan arındırmak için kullandığın temizleme jelinin cildini kurutmaması gerekir. Kuruyan cildin daha fazla yağ üreteceğini bilmelisin. Bunun için çinko pidolate içeren La Roche Posay Effaclar Jel’i önerebiliriz. Ciltteki kiri ve fazla yağı kurutmadan arındıran bu temizleme jeli, cilt kusurlarını azaltmaya yardımcı olurken, parlamanın da önüne geçiyor.

LHA

LHA

Lipo-hidroksi asit olarak bilinen LHA içeriği, salisilik asitin bir türevi. L’Oréal’in geliştirdiği bu özel içerik, yüzde peeling etkisi yaratırken, cilde çok nazik davranıyor. Yağlı ciltlerdeki gözenek ve siyah nokta sorunlarının giderilmesine yardımcı olan LHA, cilt dokusunun yenilenmesini de sağlıyor.

Editörün Favorisi

LHA içeren yüz tonikleri kullanarak, cildindeki kusurların görünümünü azaltabilirsin. La Roche Posay Effaclar Tonik, LHA içeren formülü sayesinde cildi nazik bir şekilde mikro düzeyde soyarak, gözenek ve siyah nokta gibi cilt problemlerinin azalmasına yardımcı oluyor.

Glikolik asit

Glikolik asit

Glikolik asit, meyve asitlerinden biridir (AHA) ve cilt yüzeyini mikro şekilde soyarak yenileme özelliğine sahiptir. Özellikle sivilce izleri, lekeler ve renk eşitsizlikleri konusunda etkili olan bu asit, cildi çok nazik bir şekilde soyarak daha eşit tonda olmasını sağlar.

Editörün Favorisi

AHA ve BHA asitleri içeren, cilt lekeleri ve cilt kusurlarını hedefleyen bir serum kullanmak istersen, La Roche Posay Effaclar Serum’u önerebiliriz. Salisilik asit, glikolik asit ve LHA içeren formülü ile ciltte peeling etkisi gösteriyor ve cildin çok daha eşit tonda, kusursuz ve temiz görünmesine yardımcı oluyor.

Niacinamide

Niacinamide

Niacinamide, yaşlanma karşıtı bakımda etkili olduğu gibi, sivilceli ciltleri yatıştırma ve kızarıklığı giderme konusunda da çok sık kullanılan bir içerik. B3 vitamininin bir formu olan niacinamide, aynı zamanda cilt bariyerini güçlendirmeye ve leke oluşumuna engel olmasıyla da biliniyor.

Editörün Favorisi

Ani ve lokal olarak beliren cilt kusurların için bir şeyler yapmak istiyorsan, La Roche Posay Effaclar A.I. kremi önerebiliriz. Niacinamide, piroctone olamide ve glycacil içeren formülüyle cildi yatıştırmaya, kızarıklığı azaltmaya ve cilt kusurlarının görünümünün azalmasına yardımcı oluyor.

Procerad

Procerad

Procerad, leke görünümünün azalmasını sağlayan bir içerik. Özellikle sivilce lekeleri üzerinde etkili olan bu içerik, bir seramid formu ve fazla melanin üretiminden kaynaklanan koyu lekelerin giderilmesine yardımcı oluyor.

Editörün Favorisi

Akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen ve cildindeki kusurlar için bir bakım arıyorsan, bizim de çok severek kullandığımız ve etkisini gördüğümüz La Roche Posay Effaclar Duo (+)’yu önerebiliriz. Ciltteki kusurları ve lekeleri hedefleyen Effaclar Duo, procerad, mannose, APF, piroctone olamine ve zinc PCA içeren formülüyle ciltteki kusurların görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Kullanımdan sonraki 12 saat içerisinde etkisini gösteren bu krem, cilt kusurlarının yeniden oluşmasını da engelliyor.

Mannose

Mannose

Bir şeker formu olan Mannose, ciltteki suyu tutma ve cildin nemini kaybetmesine engel olan bir içerik. Cilt bakım ürünleri içerisinde sıkça karşımıza çıkan Mannose, cilt görünümünün yenilenmesine de yardımcı oluyor.

Sebulyse

Sebulyse

Sebulyse, ciltteki sebumu dengelemeye, cildi matlaştırmaya ve gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olan bir içerik. Çinkoya oranla çok daha etkili olan bu içerik de tıpkı LHA gibi L’Oréal’in patentli içeriklerinden biri.

Editörün Favorisi

Akneye eğilim gösteren, yağlı bir cilde sahip olmak demek, parlama, gözenek görünümü ve fazla sebum gibi cilt problemlerini de yanında getiriyor. La Roche Posay Effaclar Mat, cildi nemlendirirken, Sebulyse içeren formülüyle çift etki göstererek cildin matlaşmasına ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı oluyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap