Yaşam

Internal Shower Nedir? Vücudu İçten Temizleme Yolları

3 dk.
Internal Shower Nedir? Vücudu İçten Temizleme Yolları
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

TikTok güzellik trendleri saçlarımızla, cildimizle ve makyajımızla dış güzelliğimize odaklanmakla kalmadı; bu kez de vücudu içten temizleme yollarına el attı. Eğer sen de internal shower ya da daha Türkçesiyle “ iç duş” ile tanışmak istiyorsan hemen konuya girelim!

TikTok evreni, tıpkı elinde makası ve silikon tabancasıyla şahane kendin yap projeleri üreten bir anne edasıyla bakımseverleri şaşırtmaya devam ediyor. Viral olan yeni konu başlıklarından biri de internal shower içeceği. Bu içecek daha önce sıklıkla salatalarda, pudinglerde ve birçok farklı tatlı tarifinde karşımıza çıkan chia tohumuyla pratik şekilde hazırlanabiliyor. Fonksiyonel gıdalar sınıfında ele alınan chia tohumuyla hazırlanan internal shower içeceği sayesinde şişkinliğin giderilmesi ve boşaltım sistemi mekanizmasının teşvik edilmesi hedefleniyor.

Güzelliğin içten ve dıştan kusursuz bir bakım rutini gerektirdiğini savunanların yeni favorisi internal shower nedir, nasıl faydalar sağlar merak ediyorsan sayfanın devamına bekleniyorsun!

Internal Shower Nedir?

Internal Shower Nedir?

Internal shower, chia tohumu ve limon içeren bir çeşit kür için kullanılan bir adlandırma. Fonksiyonel gıdalar sınıfında yer alan chia tohumu, tam protein ve zengin bir lif kaynağı olarak besleyici özellik taşıyor ve vücuda çeşitli olumlu katkılarda bulunuyor. Bu zengin besin değerine sahip gıda, özellikle de sindirim sisteminin işleyişine olan katkılarıyla öne çıkıyor. İşte tüm düşüncelerden yola çıkarak hazırlanan internal shower içeceğinin de bir iç duş görevi üstlendiği öne sürülüyor.

Internal Shower Etkisini Nasıl Gösterir?

Internal Shower Etkisini Nasıl Gösterir?

Küçük chia tohumları suyla buluştuğunda kuru haline kıyasla yaklaşık olarak 12 kat daha fazla hacme ulaşıyor. Etkileyici değil mi? İşte bir bardak suyla hazırlanan ınternal shower içeceğinin etki mekanizması da böyle işliyor. Lif oranı yüksek bu içecek bağırsaklarda şişerek, deneyenlerin belirttiği üzere sindirim sisteminde olumlu hareketleri teşvik ediyor. 

TikTok kullanıcıları ve bu trende katılanlar, uçak yolculuklarının ardından gelişen bağırsak problemleri için vücudu şaşırtmak amacıyla sabahları aç karnına internal shower içeceği tükettiklerini aktarıyor. Deneyenlerin yorumlarına göre internal shower içeceği yaklaşık 2 ila 3 saat içerisinde hedeflenen etkiyi gösteriyor. Üstelik hemen bir alt satırda göreceğin üzere, internal shower içeceğinin yapılışı da oldukça pratik.

Internal Shower İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Internal Shower İçeceği Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle seni internal shower içeceğinin tadı konusunda aydınlatalım. Suyla bulaşarak şişen chia tohumları jel kıvamı alıyor. Limonla da buluşunca ekşi, hafif jel kıvamında bir karışım meydana geliyor. Bir bardak suya iki yemek kaşığı ve yarım limonun suyu eklenerek hazırlanan internal shower içeceğinin tadı "agua de chia" olarak adlandırılan geleneksel Meksika içeceğine benzetiliyor. İçeceğin hazırlanmasının ardından, yaklaşık 10 dakika kadar bekletilerek tüketilmesi öneriliyor.

Internal Shower Faydaları Nelerdir?

Internal Shower Faydaları Nelerdir?

Internal shower içeceği henüz çok yeni bir trend, bu nedenle henüz hakkında yapılmış ve nihai sonuçlara ulaşılmış bir araştırma bulunmuyor. Bununla birlikte lif yönünden zengin bir gıda olan chia tohumuna hassasiyeti olmayan kişiler için bu karışımın tüketilmesinde bir sakınca bulunmadığı düşünülüyor. Lifli gıdaların bağırsak düzenleyici etkisinden güç alan bu karışımın şişkinlik ve kabızlık sorunları için dönemsel rahatlama sağladığı paylaşılsa da etkili bir tedavi programı için mutlaka uzmandan destek alınması gerekiyor.

Internal Shower İçeceği Kaç Gün Tüketilebilir?

Internal Shower İçeceği Kaç Gün Tüketilebilir?

Internal shower deneyenlerin yorumlarına göre bu karışımın günde 1-2 su bardağı olacak şekilde en az 10 gün, en fazla 21 gün tüketilmesi öneriliyor. Bununla birlikte 15 gün devam ederek 7 gün ara verilmesini önerenler de bulunuyor. Günün sonunda farklı teknikler denenebilmekle birlikte bu tarz kür ve akımların her bireyde farklı etkiler doğurabileceğini ve en faydalı besin içeriklerinin dahi dikkatli dozlarda tüketilmesi gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Bu sıralar rutininde değişiklikler yaratmak için yeni öneriler arıyorsan “Son Zamanların En Dikkat Çeken Egzersiz Trendleri” adlı içeriğimize de göz atabilirsin.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap