Sağlıklı Beslenme

Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Chia Tohumu Nedir? Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Chia tohumu son yıllarda popüler olsa da aslında tarihi Maya ve Aztek dönemine kadar dayanıyor. Maya ve Aztek diyetlerinde bolca yer alan Chia tohumu, hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Çiya tohumu zayıflama, daha enerjik hissetme, iskeleti güçlendirme ve sindirim sistemini düzenleme gibi bir çok chia tohumu faydalarını saymak mümkün. Sen de marketlerde sık sık gördüğün chia tohumunu kullanmayı düşünüyorsan harika bir haberimiz var. Chia tohumu kullanımını ve chia tohumu zayıflama yöntemlerini anlatıyoruz. Ayrıca makalemizin içinde chia tohumu cilde faydalarını da görebilirsin!

Chia Tohumu Nedir?

chia tohumu nedir

Kökenleri Meksika’ve Aztek dönemine dayanan Chia tohumu tok tutması ve yüksek besin değerleri nedeniyle ‘’super food’’ olarak bilinen bir bitkidir. Hatta Aztek döneminde para birimi olarak bile kullanıldığı bilinen Chia tohumu, savaş döneminde askerlerin en önemli besiniydi. Uzun süre tok tutan ve yoğun enerji sağlayan Chia tohumları lif, omega-3, protein, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Vegan diyetlerinin de en önemli besin kaynağı olan çiya tohumları, yavaş sindiriliği için uzun süre yok tutuyor.

25 gram Chia tohumunda ortalama 9 gram lif içeriyor. Sindirim sistemini düzenleyen ve kan şekeri seviyesini düzenleyen Chia tohumu gün boyunca uzun ve yavaş bir enerji salınımı sağlıyor. Bu nedenle chia tohumu ile zayıflayanlar gün içinde çok acıkmadıklarını ve chia tohumunun uzun süre enerji sağladığını söylüyorlar.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Chia tohumu ülkemizde son yıllarda popüler olmaya başladı. Marketlerde chia tohumlarını görüp ‘chia tohumu ne işe yarıyor?’ diye düşünüyorsan yalnız değilsin. Şimdi chia tohumunun faydalarını seninle paylaşıyoruz. 

Çiya tohumu ne işe yarar?

 • Kalp ve sinidirim sistemini destekler.
 • Kemik ve kasları güçlendirir.
 • Kan şekerini düzenlediği için diyabet listelerinde kullanılır.
 • Yavaş sindirildiği için sindirim sistemini dengeler.
 • Yoğun lifli içeriği sayesinde vücudun insulin düzeyini dengeler.
 • Bağırsak hareketlerini düzene sokar.
 • Sağlıklı yağlar içerdiği için vücuda enerji verir.
 • Bağırsaktaki probiyotiklerin büyümesine destek olur.
 • Metobolizmayı hızlandırır ve karın yağının azalmasını sağlar.
 • Uzun süre tok tutarak iştahı azaltır.
 • Bitki temelli proteinler arasında en yüksek protein oranına sahip besinlerdendir.

Chia Tohumu Cilde Faydaları Nelerdir?

Chia Tohumu Cilde Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağ asitleri içeren chia tohumu, cildin dolgunlaşarak daha nemli görünmesini sağlar.

Cildin daha sağlıklık görünmesine yardımcı oluyor ve ince kırışıklık, ince çizgiler gibi yaşlanma belirtilerini de kontrol altına alıyor. Çiya tohumu faydalarından biri de cildin su kaybını korumasıdır. Böylece cildin kurumasına engel oluyor ve daha aydınlık gösteriyor. Düzenli olarak chia tohumu tükettiğinde cildinin daha sıkılaştığını ve parlak göründüğünü fark edersin. Cilt için chia tohumu kullananlar, ciltlerinde gözle görülür gençleşme olduğunu söylüyorlar. Özellikle beyaz chia tohumları (omega 3 asitleri bakımında daha zengin olduğu için) cilt için faydalıdır.

Chia tohumu nasıl kullanılır?

Chia tohumu nasıl kullanılır?

1- Yulaf ezmesine ekle

Chia tohumu ile zayıflamak isteyenlerin ilk denediği tariflerden biri yulaf ezmesi hazırlamak oluyor. Yulaf ezmesini pişirirken içine 2 tatlı kaşığı chia tohumu ekleyebilirsin. Daha sonra üzerini meyve ve bal ile süslemeyi unutma.

2- Yoğurda karıştır

Chia faydalarından en yüksek verimi almak için yoğurda karıştırabilirsin. Yoğurdun içine iki kaşık kadar chia tohumu ekle ve 6-8 saat arasında beklet. Jelleşen chia tohumunu yoğurtla birliekte tüketmek çok lezzetli!

3- Smoothie yap

Çiya tohumunu bir bardak suyun içine ekle ve 8 saat beklet. Daha sonra istediğin meyvelerle birlikte smoothie makinesinde karıştır. Bu jel formundaki içecek seni uzun süre tok tutacak.

Chia tohumu zararları nelerdir?

Chia tohumu zararları nelerdir?

Chia tohumu için zararlı bir besin denilemez. Fakat fazla chia tohumu tükettiğinde alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Ciltte döküntü, kaşıntı ve kızarıklık olursa chia tohumu tüketimini bırakmalısın. Chia tohumu faydaları ve zararları karşılaştırıldığında faydalarının daha yoğun olduğu görülür. Fazla çiya tohumu yenildiğinde bulantı, kusma veya dilde şişme gibi yan etkiler görülebiliyor. Bunlar genellikle geçici yan etkilerdir. Solunum güçlüğü gibi bir şikayetin varsa mutlaka doktora gitmelisin.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap