Cilt Bakımı

20'li Yaşlardan İtibaren Kullanabileceğin Cilt Bakımı İçerikleri

3 dk.
20'li Yaşlardan İtibaren Kullanabileceğin Cilt Bakımı İçerikleri
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

20’li yaşlardan itibaren cilt bakımına özen gösterildiğinde, ilerleyen yaşlarda oluşabilecek yaşlanma belirtilerine engel olmak açısından oldukça önemli. Aynı zamanda bu yaşlarda başlayan çeşitli cilt problemlerinin de önüne geçmek için doğru içeriklere sahip cilt bakım ürünleri kullanmak şart. Peki 20’li yaşlardan itibaren hangi içerikleri kullanmak doğrudur, hangi içerikler cildinin ilerleyen yıllarda da sağlıklı görünmesine destek olur? Bu soruların cevapları yazımızın devamında saklı! :)

1. C vitamini

C vitamini

Parlaklık ve pürüzsüzlük denildiğinde akla ilk gelen içeriklerden biri tabii ki C vitamini! Pigmentasyon, eşit olmayan cilt tonu ve solgun, yorgun cilt görünümü ile mücadeleye yardımcı olmak için ideal seçeneklerdendir. Aynı zamanda kuvvetli bir antioksidandır. Bu, cildin hasarlı cilt hücrelerini onarmaya ve gençleştirmesine yardımcı olmak için mükemmel olduğu anlamına gelir. İyileştirici bir bileşendir ve düzenli kullanıldığında ciltteki koyu lekelerin azalmasına da yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, çok güçlü bir bileşendir, bu nedenle özellikle hassas cilde sahip olanlar dikkatli şekilde kullanmalıdır. Ayrıca cildin hassas olmasa bile her zaman güneş koruyucu kremlerle beraber kullanmak oldukça önemlidir. Çeşitli ürünlerde bu bileşenin farklı konsantrasyonları vardır, bu nedenle her zaman küçük konsantrasyona sahip ürünlerle bakım rutinine dahil etmeli ve alerjin olup olmadığından ya da herhangi bir reaksiyon oluşup oluşmadığından emin olmak için önce kolunda denemeni öneririz.

C vitamini içeren ürün önerilerimiz:

C vitamini içeren ürün önerilerimiz

C vitamini içeren ürünler arasından sana önerilerimizden ilki, Garnier C Vitamini Parlaklık Verici Kağıt Yüz Maskesi. C vitamini ve Hyalüronik Asit içeren formülü ile cildimize yoğun nem sağlarken solgun ciltlere sağlıklı bir görünüm veriyor. Aynı zamanda 15 dakikada cilt tonunun anında daha parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlıyor.

Bir diğer önerimiz ise Garnier C Vitamini Ampul Kağıt Yüz Maskesi. Ananas özü ve Vitamin Cg içeren formülü ile 5 dakika içinde solgun cilt görünümünü gözle görülür bir şekilde azaltıyor, cilde parlaklık ve aydınlık bir etki veriyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

2. Hyalüronik Asit

Hyalüronik Asit

Birkaç dönemdir popülerliğini sürdüren ve sihirli bir bileşen olarak da bilinen Hyalüronik Asit, kendi ağırlığının 1.000 katına kadar su tutma kapasitesine sahip. Cildimize nem desteği sağlamak konusunda oldukça başarılı ve bu nem desteğini sağlamanın da oldukça hızlı bir yolu. 

Bu yüzden birçok nemlendiriciye ve hatta yaşlanma belirtilerine engel olan ürünlerde de bulunur, çünkü cilde verdiği nem ile dolgunluk kazandırmaya yardımcı olarak ince çizgilerin görünümünü azaltır. 20’li yaşlarda, cildindeki eksik olan nemi sağlamaya ve cildinin elastikiyetini, sağlıklı görünümünü ilerleyen yaşlarda da korumana yardımcı olur.

Hyalüronik asit içeren ürün önerilerimiz:

Garnier Hyaluronik Aloe

Hyalüronik asit içeren ürünler arasında bizim favorilerimizden biri Garnier Hyaluronik Aloe serisi! Adından da anlaşıldığı gibi Hyalüronik Asit ve Aloe Vera içeren formülü ile cildimizi nemlendirirken dolgunlaştırıyor. Temizleme jeli, yüz yıkama köpüğü, jel ve krem formda iki nemlendirici, tonik ve bir de kağıt yüz maskesi içeren bu seri, özellikle 20’li yaşlarda olanlar için ideal bakımlardan.

3. Salisilik Asit

Salisilik Asit

Salisilik asit, gözeneklerimize derinlemesine nüfuz etme gücüyle bilinen bir asittir. Aynı zamanda anti-bakteriyel işlevlere sahiptir. Cildin kirlerden ve ölü cilt hücrelerinden kurtulmasını sağlamak için cilt bakımına dahil edilebilir. Aynı zamanda akneye eğilimli ciltlerde, akne görünümünün azalmasına yardımcı olma özelliği de vardır.

Ancak kullanılan ürünlerin içerisindeki konsantrasyonuna oldukça dikkat edilmelidir. Yüksek salisilik asit konsantrasyonuna sahip ürünleri, özellikle hassas cilde sahip olanlar tercih etmemeliler. Ancak düşük konsantrasyona sahip ürünler ciltte yüksek peeling etkisi göstermek, soymaz. Bununla beraber, salisilik asit içeren ürünlerle beraber güneş koruyucu krem kullanımına da önem vermeni öneririz.

Salisilik asit içeren ürün önerilerimiz:

Salisilik asit içeren ürün önerilerimiz

Salisilik asit içeren ürünler arasında en sevdiğimiz ürünlerden biri La Roche-Posay Effaclar Peeling Etkili Serum! Yağlı ve akneye eğilimli ciltlerin kullanımına uygun bu serum, cilt kusurlarına etki ediyor. %3.5 Glikolik Asit, %1.5 Salisilik Asit ve LHA içeren formülü ile cilt kusurları ve lekelerin görünümünü azaltıyor. Niacinamide ve La Roche-Posay termal suyu içeren formülü ile de yatıştırıcı etki sağlıyor. 

La Roche-Posay Effaclar Jel ile temizlediğin cildine, akşam bakım rutininde uygulayabilirsin. Sonrasında gündüz bakım rutininde güneş koruyucu krem kullanmayı ise unutmamalısın. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap