Güneş Koruması

Güneş Yanıklarıyla Nasıl Başa Çıkmalı?

6 dk.
Güneş Yanıklarıyla Nasıl Başa Çıkmalı?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

“Deniz, kum, güneş güzel; bir de şu güneş yanığı riski olmasa.” diyorsan cildini koruma noktasında henüz yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyoruz. Çünkü güneş yanığı kaçınılmaz bir durum değil. Güneş yanığı olmaması için ne yapmalı, güneş yanığına ne iyi gelir hepsini senin için anlattık!

Yaz aylarında başımıza gelen en acılı durumlardan biri olan güneş yanığı bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde olabiliyor. Her ne kadar açık tenliler risk altında olsa da güneş yanıkları esmer tende de görülebiliyor. Peki, güneşten yandıktan sonra nasıl cilt bakımı yapılmalı? Güneş yanığına ne sürülür? Güneş yanıklarına soyulmadan ve acı çekmeden nasıl bakım yapacağını anlatıyoruz. Güneş mağdurlarını ve yakınında güneş yanığı acısı çekenleri bu yazımıza bekliyoruz. İşte karşında güneş yanıklarına engel olmanın yolları!

Güneş Yanığı Nedir ve Nasıl Olur?

Güneş yanığı nedir ve nasıl olur?

Güneş yanığı, cildin çok kısa sürede çok fazla güneş ışığına maruz kalmasından dolayı oluşan bir cilt hasarı. Aşırı UV ışınına maruz kalan deri, ilk olarak cildi kalınlaştırarak kendisini korumaya çalışıyor. Sonrasında ise melanin, yani cilde rengini veren salgıyı artırıyor. Bu nedenle güneş yanığında cilt rengi çoğunlukla kırmızıya doğru koyulaşıyor.

Güneş yanığı aslında sanılandan çok daha kısa bir sürede meydana geliyor. Güneşten yanmak için illa ki güneş altında olmana gerek yok. Cilt gölgede, rüzgarda, hatta suyun içinde bile yanabilir. Nitekim yapılan araştırmalar, insanların denizin içinde güneşten daha fazla yandığını ortaya koyuyor. Çünkü suyun UV ışınlarını yansıtması, suyun içindeki cildin daha hızlı yanmasına neden oluyor.

Güneş Yanığına Ne İyi Gelir?

Güneş yanığına ne iyi gelir?

Güneşte yandığını hissettiğin anda hemen üzerine pamuklu ve yumuşak bir tişört giymeli ve kapalı bir ortama girmelisin. Güneş yanığını rahatlatmak için sık sık ılık duş almak cildine iyi gelecek. Güneşten yanmak ciltteki nem miktarını azaltıyor. Bu nedenle güneşte kaldıktan sonra bol bol sıvı tüketmeyi de unutmamalısın. İşte, evde güneş yanığına karşı yapabileceğin diğer uygulamalar:

  • Kabarcıklara müdahale etmemek: Güneş yanığı su toplaması olduysa ikinci derece güneş yanığın var demektir. İyileştirmeyi hızlandıracağın düşüncesiyle güneş yanığı sonrası su kabarcıklarını asla patlatmamalısın. Bu kabarcıklar cildi iyileştirmeye ve enfeksiyonlardan korumaya yardımcı oluyor.

  • Deriyi soymamak: Güneş yanığı soyulmasına da müdahale etmemeli ve cildinin doğal yenilenme sürecine güvenmelisin. Soyulmadan kurtulmak için “Acaba güneş yanığı soyulmasına kese yapılır mı?” diye asla düşünmemelisin. Bu şekilde cildinin zarar görmesine, hatta iltihaplanmasına bile neden olabilirsin.

  • Bol ve hafif kıyafetler giymek: Evde güneş yanıklarını olabildiğince açık bırakman iyi olabilir. Ya da bol kıyafetler giyerek giysilerin cildini ekstra tahriş etmesini önleyebilirsin. Güneş yanığının iyileşme sürecinde dar kıyafetler giymek işini fazlasıyla zorlaştırabilir.

  • Aloe veralı nemlendirici kullanmak: Güneş mağdurları, güneş yanığına ne iyi gelir sorusunu kendi deneyimlerine göre aloe vera olarak da cevaplayabiliyor. Aloe vera içeren su bazlı nemlendiricilerin güneş yanığına iyi geldiği paylaşılıyor.

  • Madecassoside içeren ürünler kullanmak: Centella asiatica özünden elde edilen madecassoside, cildin onarılmasına ve yatışmasına yardımcı oluyor. Bu sebeple madecassoside içeren ürünlerin de hasar görmüş cilde iyi gelebileceği biliniyor.

Güneş Yanığına Yoğurt İyi Gelir mi?

Güneş yanığına yoğurt sürmek, vazelin ya da diş macunu sürmek gibi uygulamalar sanılanın aksine doğru değil. Güneş yanığının oluşturduğu hassasiyeti azaltmak için soğuk suya batırılmış havlu kullanabilirsin. Havluyu güneş yanığının olduğu bölgeye kompres yaparak hafifçe uygulayabilirsin. Güneş yanığını gidermek için cildini mümkün olduğunca nemli tutmalısın.

Güneş Yanığını Nasıl Nemlendirmeli?

Güneş yanığını nasıl nemlendirmeli?

Güneş yanığına hangi krem iyi gelir sorusunu çok sık duyuyoruz. Bizim yanıtımız ise her zaman elimizin altında! Güneş yanığı olan hassas cildinin onarılmasına yardımcı olmak için sen de La Roche Posay Cicaplast Baume B5 Bakım Kremi’ni kullanabilirsin. Güneş yanığının yarattığı hassasiyet, rahatsızlık ve kaşıntı hissini hafifletmek için Cicaplast Baume B5'i tatil valizine eklemeyi unutma.

La Roche Posay Cicaplast Baume B5’in içeriğindeki yüzde 5 panthenol ve madecassoside ciltteki kuruluğu ve yanık bölgedeki hassasiyeti azaltmaya yardımcı oluyor. Aynı zamanda cildi etkili şekilde nemlendiriyor ve cildin onarılmasını sağlıyor. Biz Cicaplast Baume B5’i güneş yanığı sonrasında cildimizi yatıştırmak amacıyla kullandık ve çok memnun kaldık. Senin de cildinde güneş yanığı oluştuktan sonra cildini ılık suyla yıka, nazik bir şekilde kurula ve hemen ardından La Roche Posay Cicaplast Baume B5'i uygula. Özellikle ilk birkaç gün günde bu bakım kremini 3-4 defa yenileyebilirsin.

Güneş Yanığını Nasıl Korumalıyım?

Güneş yanığını nasıl korumalıyım?

Güneşten dolayı cilt hasarı oluşmuş bölgeyi korumak için mutlaka içeriğinde SPF koruması olan nemlendiricileri tercih etmelisin. La Roche Posay Cicaplast Baume B5 SPF 50+ tam da senin gibi güneş mağdurlarına uygun bir nemlendirici. İçeriğindeki 50 faktör güneş koruması, güneş yanığı olan bölgeni güneşten korurken aynı zamanda nemlendirecek ve su toplamasına engel olacak. Güneş yanığının ağrısı genellikle ilk iki gün içinde nükseder, cildinin durumuna göre soyulma iki gün sonra başlayabilir.

Cicaplast SPF 50+ bakım kremi içerisindeki madecassoside ile cildin onarım sürecine destek oluyor, yüzde 5 panthenol ile kaşıntı hissinin en aza inmesini sağlıyor. Güneş yanığı oluşan bölgeyi korumak için cildine ilk 48 saatte gündüzleri mutlaka güneş koruması olan bir nemlendirici uygulamalısın. Dışarı çıkarken yanık olan bölgeyi korumalı, uzun kollu bluz ve pantolon giyerek cildinin daha fazla hasar görmesine engel olmalısın.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Güneş Yanığını Nasıl Önleyebilirsin?

Güneş yanığını nasıl önleyebilirsin?

Güneş yanığını önlemek aslında çok basit: Güneş kremi kullanmak! Yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak cildinin UV ışınlarından direkt olarak etkilenmesini önler. “Güneş kremi sürüyorum, yine de güneş yanığı oluşuyor.” diyorsan yanlış yaptığın iki nokta olabilir: Güneş kremi sürerken bazı bölgeleri atlıyor olabilirsin veya güneş kremin yeterli olmayabilir. Bu noktada bizim sana iki etkili güneş kremi önerimiz var. Hadi bir bakalım!

Güneş Yanıklarına Karşı Yüz için Güneş Kremi Önerimiz: La Roche Posay Anthelios UVmune 400 SPF 50+

La Roche Posay Anthelios UVmune 400 SPF 50+ hafif, incecik bir yapıya sahip. Ciltte beyaz iz ve yağlı his bırakmıyor. Yüzünün yanmasına engel olmak için Anthelios UVmune 400 SPF 50+ güneş kremini tüm yüzüne iyice yay. Özellikle yüzünün yüksek yerleri yanmaya daha müsait. Bu nedenle T bölgene yoğun bir şekilde güneş kremi sür ve iki saatte bir yenile. Güneş altında çok fazla kalmamaya ve güneşin yoğun olduğu saatlerden uzak durmaya çalış. La Roche Posay Anthelios UVmune 400 SPF 50+ Güneş Kremi’ni senin de her yönüyle çok seveceğinden eminiz!

Güneş Yanıklarına Karşı Vücut için Güneş Kremi Önerimiz: La Roche Posay Anthelios Invisible Sprey SPF 50+

Güneş yanıklarını önlemek ve zararlı UV ışınlarından iyi bir şekilde korumak için vücudunda La Roche Posay Anthelios Invisible Sprey SPF 50+ güneş kremini kullanabilirsin. Bu vücut güneş kremi UVA, UVB, kızılötesi-A ışınlarının ve kirliliğin neden olduğu hasarlara karşı cildi korumaya yardımcı oluyor. Ayrıca suya, terlemeye ve kuma karşı dayanıklı olduğu için koruması da son derece güven veriyor. Üstelik sprey başlıklı olduğu için uygulaması son derece pratik. Hafif dokusu sayesinde ciltte yağlı his ve beyaz iz bırakmadığı için de biz La Roche Posay Anthelios Invisible Sprey SPF 50+'ı plaj çantamızdan asla eksik etmiyoruz.

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş yanığı genellikle ilk 24-36 saatte en çok rahatsızlık hissi yarattığı süreçte olur. 3-4 gün sonra ise geçmeye başladığı görülür, ciltteki rahatsızlık ve kızarıklık hissi yatışmaya başlar. Bu süreyi kısaltmak için onarıcı kremler ve after sun yani güneş sonrası kremlerle cildini destekleyebilirsin.

Güneş teninde güzel ama cildini koruma altında tuttukça… Cildinin ihtiyaçlarını karşılama noktasında en iyi güneş kremlerini tercih ederek yüzünü ve vücudunu korumayı unutma!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap