Gözenek

En İyi Gözenek Sıkılaştırıcı Tonikler

3 dk.
En İyi Gözenek Sıkılaştırıcı Tonikler
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Eğer genişlemiş gözeneklerle başın dertteyse, en iyi gözenek sıkılaştırıcı tonikleri senin için bir araya getirdik!

Geniş gözenek görünümü, özellikle yağlı ciltlilerin en sık şikayet ettiği cilt problemlerinden. Cildin sürekli yağ üretmesi, yeteri kadar arınmaması, makyajın temizlenmemesi gibi durumlarda genişleyen gözenekleri nasıl sıkılaştırabileceğini biliyor musun? Bu yazıda bizim favorimiz olan en iyi gözenek sıkılaştırıcı tonikleri ve merak ettiğin her şeyi bir araya getirdik!

Gözenekler neden genişler?

Gözenekler neden genişler?

Eğer aynaya baktığında yüzünde ilk dikkatini çeken şey genişlemiş gözeneklerinse, aslında yalnız değilsin. En sık yağlı cilde sahip olanların başını ağrıtan geniş gözenekler, tüm cilt tipleri için önleminin alınması gereken bir cilt problemi. Peki gözenekler neden genişler? Yağlı ciltlerde cildin nem dengesi olmadığı için cilt fazladan sebum yani yağ üretir ve bu yağ cildin yüzeyine çıkarken gözenekleri de genişletir. Bir noktadan sonra gözeneklerde biriken bu yağ eğer iyi arındırılmazsa siyah noktalara ve ileri aşamada sivilceye dönüşebilirler. Aynı şekilde makyajı iyi bir şekilde temizlememek de gözeneklerin genişlemesine neden olabilir.

Gözenek sıkılaştırmak için ne yapabilirsin? Öncelikle cildini düzenli bir şekilde temizlemeli ve arındırmalısın. Fazla yağdan, günlük kirden ve makyaj kalıntılarından arınan cildindeki gözeneklerin sıkılaşmasını sağlamak kolay bir hale gelecek. Fakat sadece yüzünü yıkamak, makyaj temizleyici ile makyajı temizlemek ve tek başına micellar su cildini yeteri kadar arındırmayabilir. Bu noktada gözenek sıkılaştırıcı bir tonik kullanman şart. Bu toniklerin esas görevi gözenekleri sıkılaştırmak değil, gözeneklerin içini temizleyerek zamanla sıkılaşmalarını sağlamak. Eğer hazırsan, en iyi gözenek sıkılaştırıcı tonikleri anlatmaya başlıyoruz.

La Roche-Posay Effaclar Tonik

Yağlı ve akneye eğilim gösteren ciltlerde, genişlemiş gözenek görünümü de diğer cilt problemlerine ekleniyor. Cildin ürettiği fazla sebum, az önce anlattığımız gibi cilt yüzeyinde gözeneklerin genişlemesine neden oluyor. Effaclar sıkılaştırıcı mikro-soyucu tonik, içeriğindeki temizleyici maddeler ve sıkılaştırıcı LHA ile ciltteki gözeneklerin temizlenmesini sağlıyor, gözeneklerin tekrar tıkanmalarına engel oluyor.

Effaclar toniği düzenli olarak kullandığında pürüzlü cilt görünümünün ve geniş gözeneklerinin azalmaya başladığını göreceksin. Tek yapman gereken temiz cildine pamukla bu toniği her gün uygulamak.

Garnier Saf & Temiz Tonik

Garnier Saf & Temiz Tonik

Garnier Saf & Temiz Tonik, salisilik asit ve çinko türevi içeriği ile yağlanma ve pürüzlerle savaşıyor, cildin arınmasını sağlayarak gözenekleri sıkılaştırıyor. Aynı zamanda cildi matlaştıran bu tonik, yağlı ciltler için bulunmaz nimetlerden biri.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Kiehl’s Rare Earth Pore Refining Toner

Cilt bakımında killer, gözenek arındırma ve sıkılaştırma özellikleri sayesinde çok kullanışlılar. Kiehl’s Rare Earth Pore Refining Toner ise içerisindeki Amazon beyaz kili sayesinde cilt yüzeyindeki toksinleri arındırıyor ve gözenek görünümünün azalmasına yardımcı oluyor. Çift aşamalı bu toniği çalkalayarak uyguladıktan sonra cildin nem seviyesi dengelendiği için matlaşıyor, daha pürüzsüz ve sağlıklı görünüyor.

Lancome Tonic Pure Focus

Ciltteki fazla yağı emerek cildin mat görünmesini sağlayan, içerisindeki beyaz kil ile de cildi dengeleyerek gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayan Lancome Tonic Pure Focus, taze ve mat bir cilt görünümü için en kullanışlı gözenek sıkılaştırıcı toniklerden. Eğer gün içinde cildinin yağlanma sorununu kontrol altına almak istiyorsan, bu toniği deneyebilirsin.

SkinCeauticals Age + Blemish Tonik

Yağlı ve karma ciltlerin çok severek kullanacakları bir diğer tonik ise SkinCeauticals’ın Age + Blemish toniği. Yaşlanma karşıtı özelliği de bulunan bu tonik, içerisindeki LHA, salisilik asit ve glikolik asit sayesinde tıkalı gözenekleri açıyor ve cildi ölü deriden arındırıyor. Günde 2 kere kullanılabilen bu toniği eğer gündüz kullandıktan sonra mutlaka güneş koruyucu kullanman gerektiğini de ekleyelim. Düzenli kullandığında cildinin gözeneklerden arındığını ve çok daha pürüzsüz göründüğünü fark edeceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.