Renk Eşitsizliği

Genital Bölge Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?

3 dk.
Genital Bölge Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Her yaştan kadında görülebilen genital bölge kararması hakkında aklına takılan detaylar mı var? Sekmeler arasında kaybolma diye senin için bu konuya da el attık ve derin araştırmalarımızın neticesinde, genital bölge kararmasına dair pek çok değerli bilgiyi bu yazımızda topladık. Genital bölge kararması neden olur ya da nasıl geçer ekseninde art arda sıralanan sorularla vedalaşmaya hazırlan!

Akıp giden her gün tıpkı hayata bakış açın gibi cildinde de değişikliklere neden oluyor. Genital bölge kararması da -erken veya olgun yaş dönemi fark etmeden- hemen her kadının karşılaşabileceği bu değişiklikler arasında yer alıyor. Sen de son dönemlerde genital bölgende renk tonu değişiklikleri gözlemliyor olabilirsin. Belki de uzun süredir zihninde yer kaplayan bikini bölgesinde kararma sorununu artık daha yakından tanımak istemişsindir. Hadi o zaman, lafı fazla uzatmadan genital bölge kararması hakkında merak edilenleri hemen anlatmaya başlayalım!

Genital Bölge Kararması Nedir?

Genital Bölge Kararması Nedir?

Genital bölge kararması, genital bölgede melanin pigmentinin aşırı üretilmesi neticesinde gelişen renk tonu değişikliklerini ifade ediyor. Melanin pigmentinin aşırı üretimi yaş alımıyla gelişen ve esasında herkesin aşina olduğu lekelerle benzerlik taşıyor. Ancak güneşe yoğun maruz kalabilen omuz ya da derinin kıvrımlı olduğu koltuk altı benzeri vücut bölgelerinde, özellikle de bikini bölgesinde bu lekeler daha geniş alanlarda görülebiliyor. 

Genital bölge kararması kasık, iç uyluklar ve vulva bölgesinin tümünde görülebiliyor. “Ama neden?” sorusuyla zihninde yeni bir bilmece yaratmadan keşfe devam!

Genital Bölge Kararması Neden Olur?

Genital Bölge Kararması Neden Olur?
  • Genital bölge kararmasının en yaygın görülen nedeni yaş alımı olarak öne çıkıyor.

  • Menopoz, doğum ve gebelik süreçlerinde yaşanan östrojen değişiklikleri de genital bölgede renk değişimine neden olabiliyor.

  • Vücutta aşırı demir birikmesi, ilaçların yan etkileri ve farklı sağlık sorunları da bikini bölgesinde renk koyulaşmasına sebebiyet verebiliyor.

  • Ayrıca ten rengi daha koyu olan kadınlarda da genital bölge kararması gelişme riskinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

  • Lazer, ağda ve jilet benzeri epilasyon teknikleri de uzun vadede genital bölge kararmasını tetikleyebiliyor.

  • Dar iç çamaşırı ve giysilerin neden olduğu sürtünme sebebiyle genital bölge kararması gelişebiliyor.

  • Genital bölgede gelişen sivilceler ve batıklara uygulanan hatalı müdahaleler de genital bölge kararmasına sebep olabiliyor.

Batık sorunuyla doğru şekilde mücadele etmek için Batık Nasıl Olur? Batık Lekeleri Nasıl Geçer? içeriğimize göz atabilirsin!

Genital Bölge Kararması Nasıl Geçer?

Genital Bölge Kararması Nasıl Geçer?

Genital bölge kararması çözümleri olan bir durum. Ve sen! Bu uğurda heyecanla yola çıkan bakımsever, nihayet o beklediğin sırları keşfetme vakti geldi çattı. Genital bölge kararması için doğal yöntemler pek çok kaynakta öneriliyor. Fakat vajina florasında meydana gelebilecek olumsuz değişiklikler nedeniyle bu konuda dikkatli davranmanda ve önce dermatoloğa danışmanda fayda var. 

Genital bölge kararması tedavisinde lazerle genital beyazlatma işleminin yanı sıra krem ve serum gibi ürünler de kullanılabiliyor. Cildi ölü yüzey hücresi kalıntılarından arındıran AHA içerikli serumlar ve sebum üretimini dengeleyen BHA yani salisilik asit içeren serumlar da genital bölge kararması için hekim tavsiyesiyle kullanılan yöntemler arasında. Özellikle glikolik asit içerikli ürünler bikini bölgesi kararmasına çözüm olarak bir adım öne çıkıyor. Bu arada aman dikkat! Yüz için kullanılan içeriklerin genital bölgeye uygulanması kesinlikle önerilmiyor.

Genital Bölge Kararmasına Karşı Etkili Tüyolar

Genital Bölge Kararmasına Karşı Etkili Tüyolar

Öncelikle bir an sakince durup dinlen ve kendi sesine kulak ver. Genital bölge kararması gerçekten senin için bu denli önemli bir problem mi? Yoksa her an yeni trendlere gebe güzellik normlarının etkisinde misin? Ne demiştik? Zamanın izleri bakış açımızı ve cildimizi dönüştürüyor. Renk tonu değişiklikleri, küçük izler ya da hafif kırışıklıklar da esasında bu deneyimlerimizin izini taşıyor. Sözün özü; genital bölge kararması veya buna benzer başka bir duruma karşı bir adım atmadan önce, bu izlerin anlamı hakkında birkaç dakika düşünmeyi sakın unutma!


Genital bölge kararması sorunuyla mücadele etmeye ya da çok da önemsemeyerek barışmaya karar verebilirsin. Hazır kendi isteklerinin sesine kulak vermişken, Meditasyon Nedir, Nasıl Yapılır? içeriğimize de göz atmak isteyebilirsin!

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap