Yaşlanma Karşıtı Bakım

Cilt Bakımında Birlikte Kullanılmaması Gereken İçerikler

3 dk.
Cilt Bakımında Birlikte Kullanılmaması Gereken İçerikler
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Daha pürüzsüz, genç ve sağlıklı bir cilt için cilt bakımında birlikte kullanılmaması gereken içerikleri tek tek anlatıyoruz!

Cilt bakımında asitler, son dönemde popülerliğini gittikçe artırmaya devam ediyor. Yaşlanma belirtileri, akne görünümü ve pürüzler konusunda gözle görülür etkiler elde etmemize yardımcı olan bu cilt bakımı asitleri, her ne kadar mucizevi görünseler de kullanırken son derece dikkatli olmak gerekiyor. Bu yazımızda hangi cilt bakım asitlerini ve içeriklerini birlikte kullanmaman gerektiğini anlatıyoruz. Ayrıca birlikte kullanarak daha etkili olmalarını sağlayacağın içerikleri de bu yazıda bulabilirsin!

Editörün Notu: Aşağıda bahsettiğimiz içerikleri bir arada formüle edilmiş şekilde ürünlerin içerisinde görebilirsin. Bunlar genellikle hassasiyet ve reaksiyon yaratmayacak şekilde özel olarak formüle edilmiş ürünlerdir. Bu içerikleri evde DIY yöntemi ile kendi kendine uyguladığında dikkat etmen gereken noktaları detaylıca bu yazımızda bulabilirsin.

C vitamini ile salisilik asit veya glikolik asit kullanılır mı?

C vitamini ile salisilik asit veya glikolik asit kullanılır mı?

Cevap: Hayır

C vitamini, askorbik asit adıyla da bilinen bir asit türü. Salisilik asit ve glikolik asit gibi AHA/BHA formu ile birlikte kullanılması önerilmiyor. Bu içerikleri üst üste kullandığında, birbirlerinin etkilerini nötrlüyorlar ve tahrişe neden olabiliyorlar.

Retinol ile salisilik asit veya glikolik asit kullanılır mı?

Retinol ile salisilik asit veya glikolik asit kullanılır mı?

Cevap: Hayır

Retinol de tıpkı salisilik asit ve glikolik asit gibi cilt yenileme özelliğine sahip bir içerik fakat onlardan daha farklı çalışıyor. Ciltteki hücre yenilenmesini etkilediği için, peeling etkili asitlerle birlikte kullanıldığında ciltte kuruluk ve hassasiyet yaratma, cilt bariyerini zayıflatma gibi sorunlara neden olabiliyor. Bu yüzden bu içerikleri haftanın farklı günlerinde kullanabilirsin.

C vitamini ile retinol birlikte kullanılır mı?

C vitamini ile retinol birlikte kullanılır mı?

Cevap: Hayır

Retinol ve C vitamini, ikisi de aktif içerikler oldukları için aynı anda kullanmak ciltte tahrişe ve kızarıklığa neden olabiliyor. Bu yüzden C vitaminini gündüz, retinolü gece kullanabilirsin. Gündüzleri mutlaka ama mutlaka SPF 50 güneş kremi uygulamayı ihmal etmemelisin.

Güneş kremi önerisi: La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid

Glikolik asit ve salisilik asit birlikte kullanılır mı?

Glikolik asit ve salisilik asit birlikte kullanılabilir mi?

Cevap: Bazen

Bu iki içeriğin de özelliği cilt yüzeyini mikro seviyede soyarak yenilemek. Bu yüzden ayrı olarak kullanman, cildinin hassasiyet göstermesine neden olabilir. Doğru oranlarda, hassasiyet yaratmayacak şekilde formüle edilmiş ürünlerde glikolik asit ve salisilik asiti birlikte kullanabilir ve cildinin pürüzsüzleşmesini sağlayabilirsin. Bu içeriklere niacinamide de eşlik ettiğinde cildinin hassasiyet gösterme ihtimali iyice azalır.

Serum önerisi: La Roche Posay Effaclar Serum

Ürünü burada inceleyebilirsin

Hyaluronik asit ile C vitamini birlikte kullanılır mı?

Hyaluronik asit ile C vitamini birlikte kullanılır mı?

Cevap: Evet

Hyaluronik asit, cildin alt katmanlarında çalışma özelliğine sahip. C vitamini ile birlikte kullanıldığında, daha etkili bir sonuç elde edilebileceği söyleniyor. Bu yüzden C vitamini serumu uyguladıktan sonra, hyaluronik asit içeren bir nemlendirici uygulamak cildinin çok daha dolgun ve ışıltılı görünmesini sağlayacak.

Hyaluronik Asit Serumu Önerisi: L’Oréal Paris Revitalift Filler %1.5 Saf Hyaluronik Asit Kırışıklık Karşıtı Yüz Serumu

C Vitamini Serumu Önerisi: SkinCeuticals CE Ferulic

Niacinamide ve C vitamini birlikte kullanılır mı?

Niacinamide ve C vitamini birlikte kullanılır mı?

Cevap: Evet

Niacinamide ve C vitamini doğru formüle edildiğinde ciltte koyu leke görünümünü azaltma, daha aydınlık ve eşit tonda bir görünüm verme özelliği vardır. Bu iki asidi farklı ürünlerle uygulamaktan kaçınmalı, birlikte formüle edilmiş ve dermatolojik olarak test edilmiş ürünleri kullanmak gerekir.

Niacinamide ve C vitamini içeren serum önerisi: Lancome Renergie Triple Serum

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap