Yaşam

Daha Az Atık, Çevreci Cilt Bakımı Mümkün Mü?

3 dk.
Daha Az Atık, Çevreci Cilt Bakımı Mümkün Mü?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Evet, mümkün! Tabii biz istersek. Dünyamızın son yıllarda karşılaştığı çevresel sorunlar sadece tek bir sebepten meydana gelmiyor. Kullandığımız içerikleri, satın aldığımız kıyafetleri ve gıdaları gözden geçirerek daha yeşil bir dünya yaratabiliriz. 

Bugünkü konumuz çevreci bir cilt bakım rutini oluşturmak. Çevreci cilt bakımı denilince aklına ne geliyor? Temiz içerikler, daha az atık ve sürdürülebilir içerikler... Peki, bunların kaçını gerçekten cilt bakım rutinine uyarlayabiliyorsun?

Biz de senin gibi çevreci cilt bakım önerilerini uzun zamandır araştırıyoruz. Hangi içeriklere yer vermeli, daha ekolojik olmak için hangi adımları izlemeli? Çevreci cilt bakım rutini oluşturmak ilk başlarda kolay olmayabilir fakat sonrasında hem cildine hem de çevremize ne kadar iyi geldiğini görünce bir daha eski tüketim alışkanlarına dönmek istemeyeceksin. Daha çevreci olmak ve ekolojik cilt bakım rutini oluşturmak için pratik ipuçlarını seninle paylaşıyoruz. 

Doğal içeriklere yönel

Doğal içeriklere yönel

Cilt bakımında sürdürülebilir içerikler kullanmak hem cildine, hem de doğamıza çok iyi gelecek. Sürdürülebilir içerikler doğal kaynaklı, kimyasal içermeyen ürünler anlamına geliyor. Peki, çevreci cilt bakım ürünlerini nerede bulabilirsin? Emin ol, daha doğal ve çevreci içerikler için aktar, pazar gibi yerlere gitmene gerek yok. Burada satılan ürünlerin hangi şartlarda üretildiğini ve ne kadar 'doğal' olduğunu bilemeyebilirsin.

Çevre politikalarına güvendiğin markaların doğal ürünlerini kullanmaya başlamalısın. Garnier'in, Cruelty Free altın standartları ve hayvan testlerini bitirmek için çalışan lider kurum Cruelty Free International tarafından Leaping Bunny programı kapsamında onay logosu almaya hak kazandığını biliyor musun? Garnier, 2020 yılında çevreye bıraktığı etkiyi düşürmek için Green Beauty programını başlattı. Daha çevreci olmayı hedefleyen bu programı biz de yakından takip ediyoruz!

Editörün önerisi: Garnier'in doğal içerikli ürünlerinden olan Hyaluronik Aloe Jel, %96 doğal kaynaklı içeriği ile bizim de en favori nemlendiricilerimizin başında geliyor. İçeriğindeki Hyaluronik Asit ve Aloe Vera cildi nemlendiriyor ve 48 saate kadar yumuşacık bir etki bırakıyor. Yani çevreci cilt bakım ürünleriyle cildine kusursuz bir nemlendirme sağlamak aslında mümkünmüş!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt bakım ambalajlarını azalt

Cilt bakım ambalajlarını azalt

Daha çevreci olmak istiyorsan ilk önce kullandığın cilt bakım ürünlerini ve ambalajlarını gözden geçirmelisin. Daha çok ürün, daha az ambalaj için büyük boy cilt bakım ambalajlarını tercih et. Mümkünse geri dönüştürülebilir veya yeniden doldurulabilir ambalajları kullanmanı tavsiye ederiz. Ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlanan refill yani yeniden doldurulabilir ambalajlar giderek popülerleşiyor. Kullanılmış ambalajlara yeni bir şans veren öncü markalardan biri Kiehl's!

Kiehl's 2020 yılında geri dönüştürülmüş materyalleri kullanarak plastik tüketimini %19,3 oranını azalttı. Bugün üretilen ambalajların da %80'den fazlası geri dönüştürülmüş malzemelerden oluşuyor. Sen de bu sürdürülebilir projeye destek olmak istiyorsan Kiehl's yeniden doldurulabilir ambalajlarını tercih edebilirsin. Kiehl's ikonik vücut nemlendiricilerinden olan Creme de Corps'un refill ambalajını satın alarak daha uzun süre zengin nemlendirme keyfini deneyimlemelisin. Çok kuru ciltler için de uygun olan bu nemlendiriciyi her banyo sonrası vücuduna uygulamanı öneririz. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Multi fonksiyonel cilt bakım ürünleri kullan

Multi fonksiyonel cilt bakım ürünleri kullan

Daha az atık çıkarmak için cilt bakım rutininde birden fazla görevi olan ürünleri kullanmanı tavsiye ediyoruz. Sabah akşam cilde uygulanabilen L'Oréal Paris Nem Terapisi de bunlardan biri! Yüzü nemlendiren ve aydınlık bir görünüm sağlayan Nem Terapisi'ni hem gece, hem de gündüz nemlendiricisi olarak kullanabilirsin. Loreal nemlendiricinin 70 ml'lik ambalajı sayesinde uzun süre cildinde aloe veranın faydalarını göreceksin.

Hyaluronik asit ve aloe vera içeren Nem Terapisi, nemi cildine hapsederek 72 saat boyunca nemlendirme hissi sağlıyor. Cildi ferahlatan ve ışıldamasını sağlayan bu nemlendiriciyi yaz kış kullanabilirsin. Eğer cilt bakımında minimallik yapmak istiyor, az ve öz ürünler kullanarak bakım tüketimini azaltmak istiyorsan Nem Terapisi, rutinine eklemen gereken en anahtar cilt bakım ürünü olmalı. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap