Sivilce (Akne)

Yüzdeki Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

4 dk.
Yüzdeki Sivilceler Ne Anlama Geliyor?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Sivilce problemi, çoğumuzun hayatının bir döneminde karşılaştığı cilt sorunlarından biri. Tıkanmış gözenekler, biriken kir ve yağ gibi faktörler sivilcenin nedenlerinden olsa da, tek suçlu bu etkenler değil. Cildimiz, vücudumuzun içinde neler olup bittiğini yansıtan bir ayna gibidir. Yani vücudumuzda bir rahatsızlık varsa, yüzümüzde oluşan sivilcelerle bunun sinyallerini alabiliriz.

Tabii ki sivilce sorunu yaşadığında, nedeni ne olursa olsun, her şeyden önce bir uzman görüşü alman gerekir. Dermatoloğun seni en doğru şekilde yönlendirip, sivilcelerin neden oluştuğunu tespit edip, sivilce tedavisine başlar. Ancak yüzünün yalnızca bir bölgesinde sivilce çıkıyorsa ve bunun nedenini anlamaya çalışıyorsan bu konu hakkında bilgi sahibi olman için sana özel bir rehber hazırladık. Merak edenleri yazımızın devamına alalım! :)

Yanak Sivilceleri Ne Anlama Geliyor?

Yanak Sivilceleri Ne Anlama Geliyor

Yanaklarında sivilceler varsa, bunun nedenleri alerji, kir ve yağ kalıntıları, ölü cilt hücrelerinin birikmesi olabilir. Ciltteki fazla yağı kontrol etmek ve cildin yüzeyini ölü cilt hücrelerinden, sivilceye neden olabilecek diğer kirlerden arındırmaya yardımcı olmak için düzenli olarak cilt temizliği yapmak şart.

Ayrıca yanaklarına temas eden her şeyi (makyaj fırçaları, yastık kılıfları, cilt temizleme fırçaları gibi) olabildiğince temiz tutmalısın. Tüm bu eşyalar, sivilceye neden olan bakteriler için bir üreme alanıdır. Bu nedenle bu eşyaları düzenli olarak temizlemek çok önemlidir.

Editörün Favorisi

Akneye eğilimli cildimizi düzenli olarak temizlemek için bizim favorimiz La Roche-Posay Effaclar Temizleyici Jel. Yağlı ve akneye eğilimli ciltlere özel bu temizleyici jel, cildimizi kirden, fazla yağdan arındırıp derinlemesine temizlerken ferahlık sağlıyor.  Aynı zamanda siyah noktaların görünümünü azaltmaya ve parlamayı kontrol altına almaya yardımcı oluyor. Cilt bakım rutinlerimizin vazgeçilmezi! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Çenede Çıkan Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

Çenede Çıkan Sivilceler Ne Anlama Geliyor

Çene hattında çıkan sivilcelere genelde hormonal dengesizlikler neden oluyor. Eğer sen de bu bölgede sivilce sorunu yaşıyorsan mutlaka bir dermatologla görüşmeni öneririz. Sonrasında ise dermatoloğuna danışarak, sivilceli ciltlere uygun ürünlerle cildine bakım yapmanı öneririz.

Bu hormonal sivilceler, çoğu zaman leke de bırakabiliyor. Tabii lekelerin oluşmaması için cildini koruma altına almak da önemli. O nedenle önlem alıp, cilt tipine uygun bir güneş koruyucu edinip cildini koruma altına almalısın.

Editörün Favorisi

Daha önce Salisilik Asit ve Niacinamide içeren bir güneş koruyucu duymuş muydun? Biz son dönemde bir güneş koruyucu bulduk ve yağlı, akneye eğilimli cildimizi hemen koruma altına aldık! La Roche-Posay Anthelios Anti-Imperfections SPF 50+, çok yüksek geniş spektrumlu koruma ve parlama karşıtı etki sağlıyor. İçerdiği Salisilik Asit ve Niacinamide ile ciltteki mevcut kusurları hedef alıyor ve UV kaynaklı cilt kusurlarının oluşumunun önlenmesine yardımcı oluyor. Günlük olarak kullanarak cildimizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruma altına almayı unutmuyoruz! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

T Bölgesindeki Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

T Bölgesindeki Sivilceler Ne Anlama Geliyor

T bölgesi (burun ve alın bölgesi), en çok sivilce sorunu yaşanan bölgelerdendir. Bu bölgedeki sivilcelerin nedenleri, ciltteki fazla yağ, stres gibi nedenlere bağlı olarak gelişebilir. T bölgesinde sivilce çıkmasının bir nedeni de beslenme düzenidir. Eğer çok fazla yağlı, şekerli gıdalar, fast-food, abur cubur tüketiyorsan bundan bir an önce vazgeçmeni öneririz. 

Sebze ve meyveler açısından zengin bir beslenme düzeni oluşturup, bol bol su içerek cilt sağlığına da katkıda bulunabilirsin.

Ağız Çevresindeki Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

Ağız Çevresindeki Sivilceler Ne Anlama Geliyor

Ağız çevresinde çıkan sivilceler, T bölgesinde çıkan sivilcelerle aynı nedene bağlı olabilir: Beslenme düzenine! Asit içeriği yüksek olan yiyeceklerin artıkları ağız çevresindeki deriyi, özellikle dudak köşelerini tahriş edebilir ve kızarıklığa, şişmeye neden olabilir. Bu durumla sık sık karşılaşıyorsan, bu bölgeyi temiz tutman gerektiğini unutmamalısın. Her yemek yedikten sonra mutlaka ağız çevresini temizlemelisin.

Alındaki Sivilceler Ne Anlama Geliyor?

Alındaki Sivilceler Ne Anlama Geliyor

Alnında, saç çizginin etrafındaki bulunan sivilceler genellikle kullandığın saç ürünleriyle alakalıdır. Özellikle şekillendirici ürünler durulanmadığı için, bu bölgede şekillendirici kalıntıları birikebilir. Bu nedenle saç şekillendirici gibi ürünleri kullandıktan sonra mutlaka bu bölgeyi temizlemeye özen göstermelisin.

Bununla beraber, alındaki sivilcelerin başka nedenleri de olabilir. Mesela sık sık saçlarınla oynama alışkanlığın varsa, elinle sürekli bu bölgeye değdiğin için, elindeki kir, yağ bu bölgede birikebilir. İşte bu duruma engel olmak için gün içerisinde ellerinle saçlarına çok fazla dokunmamanı öneririz. Aynı zamanda hem ellerini sık sık yıkamayı hem de günlük olarak bu bölgeyi temizlemeyi unutmaman gerekir. 

Editörün Favorisi

Akneye eğilimli cildimiz için biz, yukarıda da bahsettiğimiz La Roche-Posay Effaclar serisinin temizleyici jeli ile beraber Effaclar Duo (+) Krem'i de kullanıyoruz. Cilt kusuru görünümünü düzeltmeye ve yeniden oluşmalarını engellemeye yardımcı olan Effaclar Duo (+) Krem, kullanılmaya başlandığı ilk 12 saatten itibaren etkili bir bakım. 

Hatta bu 2 ürünün bir arada yer aldığı süper bir Tanışma Kiti var! Effaclar serisinin en sevilen ürünleriyle tanışmak için bizce harika bir cilt bakım seti! :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap