Sivilce (Akne)

Akne Yapan Yiyecekler: Dikkatli Tüketilmesi Gereken Besinler

3 dk.
Akne Yapan Yiyecekler: Dikkatli Tüketilmesi Gereken Besinler
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Sivilce oluşumunun nedenleri çoktur ve bunlardan biri de besinlerdir. Yediklerimiz cildimize etki ediyor, fakat sivilcelerin yiyeceklerle kesin bir alakası var mı? Çikolata yemenin veya süt içmenin sivilce yaptığı doğru mu?

Sivilceli cilt bakımı ve yağlı ciltler için önerilerimizi seninle paylaşıyoruz. Sivilce nasıl geçer? Yağlı ciltlere ne iyi gelir? Alında sivilce çıkmasının nedeni nedir? En çok merak edilen sivilceye neden olan besinleri öğrenmek istiyorsan okumaya devam et!   

1. Çikolata

Çikolata sivilceye neden olur mu

YANLIŞ. Mevcut çalışmalar, bu yemeğin tüketimiyle aknenin ortaya çıkması ya da kötüleşmesi arasında çok az bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ancak, herkesin cildi farklı bir dünya olduğundan, çikolatanın bir sivilce atağı yarattığını fark edersen, ondan kaçınmalısın.

2. Süt Ürünleri

2. Süt Ürünleri

DOĞRU. Sonucunda kesin bir karara varılamamış olsa da, süt ve akneyi birbirine bağlayan bilimsel kanıtlar var. Peki nasıl? Süt içerisinde bulunan hormonların sivilcelere etki ettiği düşünülüyor. Eğer cildinde akne varsa ve süt ürünleri ile ilgili olabileceğini düşünüyorsan, süt tüketiminizi azaltıp cildinin nasıl tepki verdiğini gözlemlemelisin.

Özellikle sütlü ürünler tüketmenin alında sivilce çıkmasının nedenlerinden biri olduğu söylenir. Eğer sen de süt ve sütlü ürünler yedikçe alın bölgesinde sivilce çıkıyorsa süt ürünlerine bir süre ara vereren gözlem yapmalısın. 

3. Rafine Tahıl & Şeker

Rafine Tahıl & Şeker

DOĞRU. Çok miktarda şeker veya rafine karbonhidrat içeren gıdaların, sivilceleri daha kötü hale getirdiği gözlemlenmiştir. Bizim önerimiz nedir? Rafine şekerler ve beyaz un yerine, tam tahıl ve baklagil açısından yüksek gıdalar tüketebilirsin.

Yağlı Ciltlere Ne İyi Gelir? Şekerli gıdalar özellikle yağlı ve yağlanma eğilimi olan ciltler için olumsuz sonuç doğuruyor. Yağlı bir cildin varsa tatlılardan ve fazla yağlı yemeklerden uzak durarak cilt takibi yapmalısın. Bol su tüketmek ve zengin tahıllı yiyecekler yemek yağlı cilt tiplerine daha iyi gelecek. Ayrıca cilt bakımında da yağlı ciltlere uygun ürünler kullanmalısın.

4. Omega-6 Zengin İçerikler

4. Omega-6 Zengin İçerikler

DOĞRU. Bu yağ asidi cilt de dahil olmak üzere tüm vücut sisteminde iltihapla mücadeleye yardımcı olur. Bu nedenle diyetinde somon, ton balığı veya bir avuç fındığı eksik etmemelisin. 

5. Cilt Hassasiyeti Olduğunuz Gıdalar

5. Cilt Hassasiyeti Olduğunuz Gıdalar

YANLIŞ. Yağlı yemekler ile gözeneklerimiz arasında doğrudan bir ilişki yoktur. Bununla birlikte, doymuş yağlar açısından zengin bir diyet, deri de dahil olmak üzere vücudun tüm organlarında mikro iltihaplanmayı uyarabilir, bu nedenle bu gıdalar doğrudan akneye neden olmasa bile, tüketimlerini azaltmalısın. Yani yanakta sivilce çıkması nedeni her zaman yediklerimiz olmayabilir. Fakat fast food gibi vücut sistemine iyi gelmeyen besinler dolaylı olarak cilt sorunlarına da yol açabilir. 

Editörün Favorisi

la roche posay effaclar serisi

Yağlı ve akneye eğilim gösteren bir cilde sahipsen ve yukarıda okuduğun maddeleri kendi cilt tipine yakın hissediyorsan, cildine uygun bir cilt bakım serisi kullanmanı tavsiye ediyoruz. Öncelikle cildinde akneler varsa, mutlaka bir dermatologa görünmelisin. Dermatologunun sana vereceği tedaviler ve öneriler ile cilt problemlerine çözüm bulabilirsin. 

Bunun dışında sana akneye eğilim gösteren cildimiz için severek kullandığımız ve çok memnun kaldığımız bir cilt bakım serisi de önerebiliriz. La Roche Posay'in Effaclar serisi, akneye eğilim gösteren ciltler için son derece etkili bir seri. Effaclar Gel, cildi tüm kirlerden arındırırken sebumu dengelemeye yardımcı olurken, Effaclar Duo+ krem de Aqua Posea Filiformis, salisilik asit ve niacinamide içeren formülü ile cilt problemlerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap