Cilt Bakımı

Yazın Kullanılabilecek Asitler ve Aktif İçerikler

3 dk.
Yazın Kullanılabilecek Asitler ve Aktif İçerikler
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt bakım rutinlerimizde asit ve aktif içerikleri kullanmayı çok seviyoruz! Cildimizin daha parlak görünmesini sağlayan, peeling özellikli ve nemlendirici etkili içerikler, bizi hayalimizdeki cilt görünümüne daha çok yakınlaştırıyor. 

Ancak cilt bakım rutinlerinde dikkat etmen gereken en önemli kurallardan biri hava şartlarıdır. Yaz mevsiminde cildimiz UVA ve UVB ışınlarına daha çok maruz kalıyor. Bilindiği üzere, asitler ve aktif içerikler de cildimizi daha hassas hale getirebiliyor. O zaman akıllarda tek bir soru var: Cildimiz, asit içerikli cilt bakımlarını yaz aylarında da tolere edebilir mi? Sorunun cevabını araştırdık. Bakalım sıcak aylarda hangi asitleri ve aktif içerikleri güven içinde kullanabiliriz?

Yazın Retinol Kullanımı

Retinol

Retinol, cilt bakımının en güçlü bileşenlerinin başında geliyor. Kolajen üretimini teşvik eden, hücre yenilenmesini destekleyen aktif içeriklerden olan retinol, aynı zamanda cilt tonunu, dokusunu da iyileştirir. Peki, ciltteki yaşlanma lekelerini onaran ve anti-aging bakım yapan retinol cilt bakımına yazın da devam edebilir miyiz?

Evet, Retinol kullanımına yazın da devam edebilirsin. Ancak tabii ki retinol serumunu gece bakımında kullandığın ve sabahları yoğun güneş koruyucu krem uyguladığı sürece! Gündüz kullanılan retinol, cildi güneşe karşı daha hassas bir hale getirebilir. Fakat, yazın gece bakımında retinol kullanılabiliyor. 

L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu, gece bakımında kullanarak cildinde retinolun faydalarını görmeye başlayabilirsin. Formülünde %0,2 saf retinol olan bu serum, en derin kırışıklarda bile etki gösteriyor ve geceden geceye cilt görünümünü yeniliyor. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yazın C Vitamini Kullanımı

C vitamini

En çok tercih edilen cilt bakımı asitlerinden biri de L-Askorbik Asit, C vitaminidir. C vitamininin içeriğindeki formülündeki L-Askorbik asit, yüzdeki pigmentasyonu hafifletiyor ve kolajen üretimini arttırarak cildi onarmaya başlıyor. Leke görünümünü azaltmak ve cildi daha pürüzsüz göstermek için kullanılan C vitamini, aynı zamanda yeni leke oluşumunun önüne geçebilir.

C vitamininin de yazın tek bir şartla kullanılmasına izin veriliyor. O da sadece akşam rutininde uygulayıp gündüzleri de güneş kremi kullanmak! Mega antioksidanlar arasında yer alan C vitaminini yazın da kullanmak istiyorsan mutlaka gündüzleri güneş kremi kullanarak önlemini almalısın. 

La Roche Posay Saf C Vitamini Işıltı Veren Antioksidan Serum cildindeki leke ve ton farklılıklarını eşitlemek için bizim kullandığımız en iyi cilt serumlarından biri! Gündüz cilt bakımında SPF 50 ve üzeri güneş kremini sürerek cildini zararlı UVA ışınlarından koruyabilirsin.  Gece rutininde de C vitamini serumunu kullanabilirsin. 

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yazın Hyaluronik Asit Kullanımı

Hyaluronik Asit

Yaz aylarında hepimiz daha nemli ve ışıl ışıl görünen bir cilde sahip olmak isteriz. Yazın bize bunu sağlayacak en değerli içerik ise hyaluronik asittir. Kendi ağırlığının 1000 katı kadar nem tutma özelliğine sahip olan hyaluronik asit, yaz aylarında da gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Serbest radikallere karşı adeta kalkan görevi gören ve cildi koruyan hyaluronik asidi yaz aylarında nasıl kullanabilirsin?

Yaz aylarında cildine ekstra nem kazandırmak için Garnier Hyaluronik Aloe Jel'i kullanabilirsin. İçeriğindeki Aloe Vera ve Hyaluronik Asit cildinin derinlemesine beslenmesini sağlar. Yaz aylarında kurumaya eğilimli olan cildini canlandırır ve yoğun nem verir. Jel dokusuyla da ferah, taze bir his sağlar. 

Yazın AHA, BHA ve PHA Kullanımı 

AHA'LAR, BHA'LAR ve PHA'LAR

"Kış aylarında yoğun olarak kullandığımız AHA, BHA ve PHA içeriklerini yaz aylarında da kullanmaya devam edebilir miyiz?" sorusunun cevabını senin için araştırdık. Evet, ciltte peeling yapan ve ölü deri hücrelerinin atılmasını sağlayan bu içerikleri yaz aylarında da cilt bakımında kullanabilirsin. Glikolik Asit gibi AHA'ları, Salisilik asit gibi BHA'ları ve Galaktoz gibi PHA'ları içeren cilt bakım ürünlerini de yukarıda bahsettiğimiz C vitamini, Retinol gibi dikkatli şekilde kullanmalısın. Ancak özellikle yaz cilt bakımı için Salisilik Asit gibi peeling özellikli ürünleri kullanırken yüksek konsantrasyonlar yerine daha az yoğunluğa sahip olan bakım ürünlerini kullanmanı öneririz. 

Yaz mevsiminde cildini derinlemesine temizlemek için La Roche Posay Effaclar Micro Peeling Jel'i kullanabilirsin. Formülünde salisilik asit olan bu mikro peeling jel, cildinde oldukça hafif bir peeling etkisi yaratıyor ve yüzünü hassaslaştırmıyor. Özellikle güneş kremi gibi yoğun kremleri yüzüne sürdükten sonra temizleme ihtiyacı hissettiğinde Effaclar Micro Peeling Jel ile gözeneklerini derinlemesine temizleyebilir, cildini yaz boyunca daha ferah hissedebilirsin. Ancak sabahları SPF50+ faktörlü güneş koruyucu krem uygulamayı unutmamalısın.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap