Egzama (Atopik Dermatit)

Yaz aylarında egzamalı ciltlerin bakımı nasıl olmalı?

3 dk.
Yaz aylarında egzamalı ciltlerin bakımı nasıl olmalı?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Egzamalı cildin bakımının ne kadar zor olduğu herkes tarafından bilinir. Egzamaya yatkın cildin varsa yaz aylarında cildin daha da fazla hassaslaşacağı için güneşten korumalısın. Güneş ışınları, cildinde kuruluk, hassasiyet ve kaşıntı yaratabilir, özellikle senin gibi hassas ciltlerde! Peki, yaz aylarında egzamalı cilt bakımı nasıl olmalı? Hangi güneş kremini kullanmalı ve hangi egzama kremlerini tercih etmeli? 

Yaz aylarında egzamalı ciltler nelere dikkat etmeli?

Aşırı sıcaktan uzak dur

Aşırı sıcaktan uzak dur

Egzamalı ciltler yoğun ısı değişimlerinden uzak kalmalı. Aşırı soğuk ve aşırı sıcak hava egzamalı cildine iyi gelmeyecek. Yaz aylarında yoğun bir şekilde terlemek, egzamanın nemli kalmasına ve yayılmasına yol açabilir. Bu nedenle sıcak günlerde serin ve gölge bir yerde oturmalı, güneşe çıkman gerekirse egzamalı cildini güneşten gizlemelisin. 

Editörün Favorisi

Çok kuru, egzama eğilimi olan ciltler için önereceğimiz en iyi nemlendirici La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M. Cildi yoğun bir şekilde nemlendiren ve cildin mikrobiyom dengesini düzenleyen bu nemlendirici krem, yaz aylarında cildinin kurumasının önüne geçer. La Roche-Posay Lipikar Baume AP+M nemlendirici kremin en sevdiğimiz bir diğer özelliği ise egzamalı ciltlerdeki kaşıntı hissini azaltması. Böylece atopik cildindeki kaşıntı atakları azalır, yaz aylarında sıcağın da etkisiyle cildindeki rahatsızlık hissi minimuma iner. Günde en az iki kere veya ihtiyacın oldukça La Roche Posay balsamı cildine uygulayabilirsin. 

Cildini nemli bırakma

Egzamanı nemli bırakma

Egzamalı cildinin yaz aylarında dikkat etmesi gereken bir diğer konu ise havuza veya denize girmek. Cildin sürekli ıslak kalmamalı. Denize veya havuza girdikten sonra mutlaka egzamanın olduğu yeri iyice kurulamalı ve nemlendirici uygulamalısın. Aynı işlemi duştan sonra da yapmaya devam etmelisin. Egzamanın ıslak kalması, tedavi sürecini zora sokar ve egzamanın derinleşmesine yol açar. 

Editörün önerisi: Egzamalı cildini kurularken sakın sert havlu kullanma. Bunun yerine pamuklu bir t-shirt veya ince müslin havluyla egzama olan cildini hassas bir şekilde kurulamalısın. 

Editörün Favorisi

La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ Yıkama Jeli

Egzamalı cildini yaz aylarında nasıl yıkamalısın? Sıcak havalarda egzamanı yıkarken mutlaka cildi kurutmayan, tahriş etmeyen ve sertleştirmeyen yıkama jellerini tercih etmelisin. La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ Yıkama Jeli, egzamalı ciltlerin en sevdiği yüz yıkama ürünlerinin başında geliyor. Shea Yağı ve Niacinamide içeren La Roche Posay yıkama jeli, cildi yoğun bir şekilde nemlendirirken aynı zamanda cildinin rahatlamasına, kaşıntı hissinin azalmasına ve derinlemesine temizlenmesine yardımcı oluyor. La Roche-Posay Lipikar Syndet AP+ Yıkama Jeli'ni sadece yüzüne değil tüm vücuduna kullanabilirsin. Tatile giderken mutlaka Lipikar Syndet AP+ Yıkama Jeli'ni yanına al. Denize ve havuza girdikten sonra egzamalı cildini hızlıca temizle. 

Bol sıvı tüket

Bol sıvı tüket

Sıcak havalarda egzama bakımı için anahtar nokta bol bol su içmek. Cildini içten nemlendirerek egzamanın kötüleşmesine ve kurumasına engel olabilirsin. Kuruyan ciltler, egzamaya daha meyilli olabilir. 

Yaz aylarında egzama bakımı için cildini içten ve dıştan nemlendirmeyi unutma. Egzama kremlerini, güneş kremlerini ve vücut nemlendiricilerini mutlaka tatile giderken yanında götür. 

Editörün Favorisi

Atopiye eğilim gösteren cildin varsa yaz kış demeden güneş kremi kullanman gerekiyor. Güneşe maruz kalan egzamayı tedavi etmen çok zor olacak. Egzmanı güneşten korumalı özellikle bu bölgede güneş yanığı oluşmasını engellemelisin. Bizim en sevdiğimiz vücut için güneş kremi La Roche Posay Anthelious Anthelios Ultra Light SPF 50+. Kuru ve hassas ciltlere uygun olan bu güneş kremi yüksek UVA ve UVB korumasına sahip. Mexoryl SX ve XL filtreleri, egzamanın güneşten etkilenmesini önler, cildinin kurumasına engel olur. Güneş kremini sadece egzama olan bölgene değil tüm vücuduna uygula ve iyice yay. Güneş kremini her 2-3 saatte bir yenilemeni öneririz. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap