Yaşam

Wellness Dünyasının Yükselen Trendi: Sleep Divorce Nedir?

4 dk.
Wellness Dünyasının Yükselen Trendi: Sleep Divorce Nedir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Biliyoruz, ruh eşinle sarılarak uyumak oldukça romantik. Fakat şunu da kabul edelim ki bitmek bilmeyen yorgan savaşları, çok hareket etme sorunu ve horlama benzeri problemler deliksiz bir uykuyu çoğu zaman imkansız hale getirebiliyor. İşte bu noktada devreye giren sleep divorce, çiftlere kaliteli bir uyku rutini vadediyor!

Romantik hayallerle gerçeklerin aynı zeminde buluşması her zaman mümkün olmuyor. Nitekim çiftlerin birlikte uyuması, romantik doyumun yanı sıra bir dizi sorunu da birlikte getirebiliyor. Sleep divorce denilen yöntem ise işte yıllardır süregelen bu duruma etkili bir çözüm sunuyor. Partnerlere bireysel bir uyku deneyimi sağlayan sleep divorce uygulaması, bazılarına göre rahat uyumak ve ilişkiye farklı bir boyut kazandırmak oldukça güçlü bir fikir. Kimilerine göreyse bu trend çiftler arasındaki bağı zedeliyor. Eğer sen de partnerinle farklı bir uyku rutini yaratma fikriyle ilgileniyorsan, sleep divorce kavramına yakından bakmak için şöyle aşağıya buyur!

Sleep Divorce Nedir? Nasıl Uygulanır?

Sleep Divorce Nedir? Nasıl Uygulanır?

Sleep divorce, yani Türkçe ifade etmek gerekirse “uykuda boşanma”, kısaca çiftlerin farklı yataklarda uyumasını ifade ediyor. Bu uygulamanın savunucularına göre uyku oldukça kişisel bir deneyim ve birçok detay uyku kalitesini etkiliyor. Sleep divorce yöntemi de işte bu doğrultuda, birlikte uyumanın sunduğu romantizm yerine kaliteli bir uyku rutini vadediyor. 

Sleep divorce ne demek öğrendiğine göre aklında daha spesifik faydalarına dair sorular da sıralanmış olmalı. Sonuçta TikTok trendleri arasında roket hızıyla yükselen bu akım böylesine büyük ilgi gördüğüne göre, partnerinle uyumak kadar cazip olanaklar sunuyor olmalı; değil mi? :)

Sleep Divorce Yöntemi Neden Uygulanır?

Sleep Divorce Yöntemi Neden Uygulanır?

Çiftler, kişisel uyku alışkanlıklarına ya da farklı biyolojik saatlere sahip olabiliyor. Dolayısıyla bu çiftlerin aynı zaman diliminde aynı rutini sürdürmesi her iki tarafı da zorluyor. Zifiri karanlıkta ya da loş bir ışıkla, hafif bir fon müziği eşliğinde veya tümüyle sessiz bir ortamda, sert ya da yumuşak bir yatakta… Gördüğün üzere, söz konusu uyku olduğunda tercihler geniş bir yelpazede çeşitleniyor. Ayrıca uyku apnesinden kaynaklanan horlama sorunları, uyku bozuklukları ya da huzursuz bacak sendromu benzeri sağlık sorunları da ayrı uyumayı daha cazip kılan diğer faktörlerden bazıları. 

Sleep divorce trendi bebeği olan çiftler arasında da oldukça popüler. Nedenleri ve etkileri bireyler ile çiftler özelinde farklılık gösterebilen bu trendin doğru adımlarla uygulanması, istikrar ve ilişki sağlığı noktasında önem taşıyor. 

Sleep Divorce Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Sleep Divorce Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?
  • Sleep divorce uygulaması, uyku rutinini kişiselleştirme ihtiyacına yanıt veriyor.
  • Uyku bantları ya da kulak tıkaçlarıyla geçici çözümler yaratmak yerine ihtiyaçlarına uygun bir uyku ortamı yaratmanın önemine odaklanıyor. 

  • Bireysel zaman geçirme konusunda da alan açan sleep divorce uygulamasıyla daha kaliteli bir uyku rutini sağlanabiliyor. Böylece çiftler daha dinç ve daha az stresli bir günlük rutin sürdürüyor. 

  • Sleep divorce uygulaması özünde çiftler için daha iyi dinlenmiş ve sınırların gücünden faydalanan bir rutin yaratma amacına dayanıyor. Bu trendi savunanlar, bu etkiler sayesinde çiftlerin bağının güçleneceğini düşünüyor. 

Eğer sleep divorce yöntemine sen de sıcak bakıyorsan, uyku öncesi zaman dilimine daha da değer katmak için Öz Şefkat Nedir? Self-Love Hakkında Bilmen Gerekenler yazımıza göz atabilirsin!

Sleep Divorce Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

Sleep Divorce Yönteminin Dezavantajları Nelerdir?

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere, uykuda boşanma trendinin çiftler için tehlikeli bir sinyal olduğunu savunanlar da bulunuyor. İlişkide yatağa küs girmeme anlayışından fazlasıyla uzak olup doğruca ayrı yataklara gitmeye odaklanan bu uygulamanın çiftler arasında kopukluğa neden olabileceği düşünülüyor. Bununla birlikte çiftlerin özel ve duygusal paylaşımlarının azalabileceği ve yalnızlık duygusunun da tetiklenebileceği aktarılıyor. Bu yöntemi söz konusu endişeleri ortadan kaldırarak uygulamak için tam da şu an “Sleep divorce nasıl yapılır?” diyorsan, doğruca bir alt satıra!

Başarılı Bir Sleep Divorce için Uygulanması Gereken Adımlar

Başarılı Bir Sleep Divorce için Uygulanması Gereken Adımlar
  • Bu trendi denemeyi düşünüyorsan nedenini partnerine net bir şekilde belirtmelisin.

  • Gerekiyorsa bu kararı başkalarına, çocuklarına ya da ailene de açıklamalısın.

  • Aynı yatakta uyumak çiftler için önemli bir temas noktasıdır. Bu kaybı telafi etmek adına özel zamanlar yaratmaya odaklanmalısın. 

  • Partnerinle farklı görüşlere sahipsen konuyu açıkça tartışmalı, istisnaları belirlemeli ve uzlaşmaya çalışmalısın.

  • Bu değişikliğin geçici mi yoksa kalıcı mı olacağını belirlemelisin. Bir deneme süresi saptayarak partnerinle birbirinize deneyimlerinizi aktarabilirsiniz.

İlişkilerimiz de tıpkı bizler gibi biricik ve kendine has. Bu nedenle kendi kusursuz deneyimini yaratmaya odaklan! Ayrıca son günlerde diğer wellness trendleri de dikkatini çekiyorsa Mindfulness Nedir? blog içeriğimize göz atmayı unutma! 

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap