Cilt Bakımı

Üzüm Çekirdeği Yağı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!

3 dk.
Üzüm Çekirdeği Yağı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey!
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Üzüm çekirdeği yağı cilde faydaları bakımından son yılların en gözde doğal içerikleri arasında yer alıyor. Neredeyse her marka ve üründe karşına çıkan bu yağ hakkında sen de pek çok şeyi merak ediyor olmalısın. Her şeyden önce de aklına “Üzüm çekirdeği yağı nasıl yapılır?” sorusu geliyor değil mi? Öyle ki bu küçücük çekirdeklerin hangi işlemlerden geçebileceğini insan sorgulamadan edemiyor. Tabii bu konuda en çok merak edilen bir diğer soruyu da “Üzüm çekirdeği yağı ne işe yarar?” oluşturuyor. Öyleyse tüm bu soruların yanıtlarını bir an önce verelim. 

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Yapılır?

Üzüm çekirdeği yağı, sirke ve şarap yapımı esnasında kullanılan üzümlerin çekirdeklerinden yapılıyor. Renksiz ve hafif bir dokuya sahip olan bu yağ, üzüm çekirdeklerinin soğuk pres yoluyla sıkılmasından elde ediliyor. Üzüm çekirdeği yağının yapılışında, İspanya ve Arjantin’de yetişen “vitis vinifera” türü siyah üzüm çekirdekleri kullanılıyor. Ancak üzüm çekirdeği yağı üretimini en çok İtalya ve Fransa gerçekleştiriyor.

Üzüm Çekirdeği Yağında Hangi İçerikler Yer Alıyor?

Üzüm Çekirdeği Yağında Hangi İçerikler Yer Alıyor?

Antioksidan ve esansiyel yağ asidi bakımından oldukça zengin olan üzüm çekirdeği yağı, yüksek oranda E vitamini içeriyor. Linoleik asit bakımından güçlü bir kaynak olan bu yağda ayrıca Omega 3, 6 ve 9 yağ asitleri de bol miktarda bulunuyor. Bunun yanı sıra üzüm çekirdeği yağı, içerdiği yüksek düzeyde oligomerik proantosiyanidin ve tokoferol bileşenleriyle de pek çok fayda sağlıyor.

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?
 • Akne ve sivilcelerin giderilmesine yardımcı oluyor.

 • Cildi besleyerek nem oranını dengeliyor.

 • Yara, yanık ve sivilce izlerinin onarılmasını sağlıyor.

 • Yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı oluyor.

 • Yaşlılık ve güneş lekelerinin giderilmesinde etkili oluyor.

 • Ciltteki tahrişlerin yatışmasını sağlıyor.

 • Cildin sıkılaşmasına destek oluyor.

 • Cildi güneş ve diğer çevresel etkenlere karşı koruyor.

 • Göz çevresindeki koyu halkaların giderilmesine yardımcı oluyor.

 • Cilt tonunun eşitlenmesini sağlıyor. (Bu yönüyle üzüm çekirdeği yağı cilt beyazlatma konusunda da olumlu sonuçlar veriyor.)

 • Saç derisini güçlendirerek dökülmeleri azaltıyor.

 • Saç derisine nem kazandırarak kepek ve kaşıntının giderilmesini sağlıyor.

Ciltte Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Ciltte Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği yağı faydaları açısından çok zengin ve hafif yapılı olmasına rağmen, doğrudan sürüldüğünde komedojenik etki oluşturabiliyor. Bu nedenle üzüm çekirdeği yağının yüze uygulanması yerine bu yağı içeren ürünlerin kullanılması, cilt ile daha uyumlu sonuçlar veriyor.

Üzüm çekirdeği yağı yüze sürülür mü?

Üzüm çekirdeği yağını, günlük serumunun veya nemlendiricinin içinde 1-2 damla ekleyerek kullanabilirsin. Fakat aktardan alınan bu yağların ciltte alerjik reaksiyona neden olabileceğini unutmamalısın. Bu yüzden üzüm çekirdeği yağını cildinde kullanırken dikkatli olmalı, göz çevresinde doğrudan kullanmamaya özen göstermelisin.

Üzüm çekirdeği yağı göz altı morluklarına iyi gelir mi?

Antioksidan özelliği sayesinde üzüm çekirdeği yağının göz altı morluklarına iyi geldiği düşünülüyor. Cildi nemlendirme ve renk eşitliği sağlama konusunda üzüm çekirdeği yağı etkili olduğu için, göz altı morluklarında da kullanılabilir doğal bir yağ olma özelliğine sahip.

Üzüm Çekirdeği Yağı Zararları Var Mı?

Üzüm Çekirdeği Yağı Zararları Var Mı?

Üzüm çekirdeği yağı, omega 6 bakımından çok zengin olduğu için enflamasyon riski taşıyor. Ayrıca yemek olarak tüketildiğinde kan basıncının yükselmesine, bulantı ve baş ağrısına yol açabiliyor. Üzüm çekirdeği yağının, kan sulandırıcı ve kolesterol düşürücü ilaçlarla birlikte kullanılması da tavsiye edilmiyor.

Soğuk pres üzüm çekirdeği yağı kullananların yorumları genellikle olumlu yönde olsa da hassas bünyelerde durum farklı. Üzüm çekirdeği yağı üzümden daha farklı içeriklere sahip olmasına rağmen, üzüm alerjisi bulunan kişilerin de bu yağı kullanmaması gerekiyor. Ayrıca üzüm çekirdeği yağı, deriye doğrudan uygulandığında döküntü ve kaşınma gibi yan etkiler doğurabiliyor.

Tüm doğal içeriklerin, yararları olduğu gibi yan etkileri de olabileceğini unutmamak gerek. Bu nedenle doğal cilt bakımında, dermatologlar tarafından onaylanmış ürünlerin tercih edilmesi çok büyük önem taşıyor. 

Üzüm çekirdeği yağı içeren ürün önerisi

L'Oréal Paris Şeker Peelingi Işıltı Canlandırıcı

L'Oréal Paris Şeker Peelingi Işıltı Canlandırıcı

L'Oréal Paris Şeker Peelingi Işıltı Canlandırıcı, formülündeki 3 doğal kaynaklı şeker ve üzüm çekirdeği yağı ile cildi yoğun bir şekilde temizlerken, aynı zamanda ışıltısının da ortaya çıkmasını sağlıyor. Ciltteki ölü derileri, kirleri ve kalıntıları temizliyor, cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Üzüm çekirdeği yağının içindeki E vitamini sayesinde de cildi besliyor ve ışıltı kazanmasına yardımcı oluyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap