Seyahat

Uçakta nasıl bir cilt bakımı yapmalısın?

4 dk.
Uçakta nasıl bir cilt bakımı yapmalısın?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Eğer sık sık uçak yolculuğu yapan biriysen, uçakta cilt bakımı yapmanın neredeyse zorunlu olduğunu biliyor olmalısın. Çünkü hava basıncı, kapalı ortam, düşük nem oranı ve hareketsizlik gibi faktörler bedenini olduğu gibi cildini de oldukça kötü etkiliyor. Özellikle de uzun seyahatlerin ardından, cildinin toparlanması için uzunca bir zamana ihtiyacının olması kaçınılmaz. Tabii uçakta bunun için yeteri kadar önlem almadığın takdirde… 

Peki, neymiş bu uçakta cilt bakımının püf noktaları?” diye soruyor olmalısın. Fakat bunun cevaplarından önce, uçak yolculuklarının cildine olan etkilerini detaylandırsak hiç de fena olmaz.

Editörün Önerisi: Uçakta cildine bakım yapmakdan çok daha önemli, atlamaman gereken bir kural daha var: Maske. Uçakta olduğun süre boyunca yüz maskeni takmalı ve çıkarmamalısın. Eğer uzun bir uçustaysan maskeni belli aralıklarla değiştirmeli, ellerini de sık sık dezenfekte etmelisin.

Uçakta Cilt Bakımı Neden Gerekiyor?

Uçakta Cilt Bakımı Neden Gerekiyor?

Uçak bileti ve valizin hazır, heyecan dorukta! Deniz seviyesi bir yana, yüksek rakımlı yerleşim bölgelerinden bile katbekat yüksekte saatler geçireceksin. Uçakların çoğunlukla seyrettiği 11 bin metre yüksekliği, uçağın içindeki basınçla birlikte yaklaşık 3 kilometre yükseklikteki bir dağın tepesinde olmaya benziyor. 

Dolayısıyla nem oranı bakımından oldukça kuru olan bu ortamda, cildin de yaklaşık yüzde 40 oranında su kaybediyor. Bu da tüm ciltte kuruluk, kaşıntı ve dudaklarda çatlamaya neden olabiliyor. Bunun yanı sıra basınç faktörünü de unutmaman gerekiyor. Hava basıncının oldukça düşük olduğu uçaklarda, kandaki oksijen oranı yüzde 6 ila 25 oranında azalarak vücuttaki gazlar genişliyor.  

Uçakta Cildini Korumak için Nasıl Önlemler Almalısın?

Uçakta Cildini Korumak için Nasıl Önlemler Almalısın?

Uçuş öncesi cildinin nemini sağlamak için bol su tüketimine özen göstermen gerekiyor. Antioksidan yönünden zengin besinler almak da cilt sağlığın için ayrıca önem taşıyor. Ayrıca çay ve kahve gibi sıvı sökücü içeceklerin tüketimini azaltmanı öneriyoruz. Bunun için içecek tercihini suyun yanı sıra taze sıkılmış meyve sularından yana yapman yerinde olacaktır.

Uçuş öncesinde veya esnasında ağır ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmanda fayda var. Tabii dehidrasyonu maksimum seviyeye çıkaran alkollü içecekleri tüketmemen de oldukça önemli. Ve son olarak, gözeneklerinin tıkanmaması ve cildinin kurumaması için uçuş öncesi makyajını tamamen temizlediğinden emin olman gerekiyor.

Uçakta Cilt Bakımı için Neler Gerekiyor?

Uçakta Cilt Bakımı için Neler Gerekiyor?

Daha hafif bir çanta ile etkili bakım yapmak için işe, seyahat boyu kozmetik şişelerinden edinerek başlayabilirsin. Uçağa binmeden önce cildine yoğun nemlendirici bir krem veya cilt bakım serumu sürmek en temel şartlardan biri. Hatta bu ürün her an elinin altında olsun ki onu sürekli tazeleyebilesin. Tabii uçuşun olumsuz etkilerini en fazla yaşayacak olan dudakların için bakım kreminin de bu ürünün yanında durması gerekiyor.

Özellikle uyku esnasında kullanabileceğin pratik kağıt maskeleri de unutmazsın diye düşünüyoruz. Cildi nemlendiren, yatıştıran ve şişkinlik gideren maskeler bu konuda hayat kurtarıcın olabilir. Aynı kural elbette göz çevren için de geçerli. Kan dolaşımını hızlandırmak ve şişkinliği azaltmak için bir masaj aleti ise bize göre uçak bakımının demirbaşları arasında yer alıyor. Hazır söz kan dolaşımından açılmışken, hareketsizlikten dolayı şişecek olan ayaklarının da iyi bir bakıma ihtiyacının olacağını belirtelim. Bu konuda pamuklu çoraplar ve rahat ayakkabıların yanı sıra ayaklarını rahatlatacak bir ayak bakım kremi edinmeni öneriyoruz.

Uçakta Cilt Bakımı için Neler Gerekiyor?

El bakımı her gün ve her saat önemli olduğu için çantana bir el bakım kremi attığından ise zaten eminiz. Ancak şunu her zaman olduğu gibi şimdi de hatırlatmanın tam zamanı: güneş kremi! Çünkü, uçağın her bin metre yükselişinde UV ışınlarının etkisi yüzde 10 ila 12 oranında artıyor. Ve bu da uçak şartlarıyla bir araya geldiğinde cildine tahmininden çok daha fazla zarar verebiliyor. Bunu hiçbirimiz istemeyiz değil mi? Bu yüzden güneş kremini de yanına almayı himal etmemelisin.

Biz üzerimize düşeni yaptığımıza göre, artık sana keyifli uçuşlar dileyebiliriz. Ancak sen yine de uçuş sonrası güzel bir peeling ve maske seansıyla cildini rahatlatmayı ihmal etme olur mu?

Uçakta kullanabileceğin cilt bakım ürünleri

Uçakta Cilt Bakımı için Neler Gerekiyor?

Kağıt maske önerisi: Uçak yolculuğu boyunca cildini en yoğun şekilde nemlendirmek için kağıt maskeler en büyük kurtarıcı. Garnier'in Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi, tek seferde 1 şişelik serum eşdeğerinde nem vererek cildin canlanmasını sağlıyor.

Nemlendirici önerisi: Maske yapmak dışında cildinin her kuruduğunu hissettiğinde uygulayabileceğin bir nemlendirici önerimiz var: Vichy Mineral 89, formülündeki hyaluronik asit ile cildinin ihtiyacı olan nemi sağlayacak.

Cilt bakım serumu önerisi: Uçakta solgunlaşan ve ışıltısını kaybeden cildin için önerimiz, Lancome Advanced Genifique Serum. Cilt mikrobiyomunu dengeleyerek cildin onarılmasına ve ışıldamasına yardımcı oluyor.

Dudak balmı önerisi: Kiehl's Butterstick Lip Treatment dudak kremleri, formülündeki hindistan cevizi ve limon yağı sayesinde uçuş sırasında kuruyan dudaklarını nemlendirecek ve onarmaya yardımcı olacak.

Güneş kremi önerisi: Her durumda, yaz veya kış fark etmeden her gün kullandığımız güneş kremimiz olan La Roche Posay Anthelios Invisible Fluid SPF 50+, uçakta da en iyi güneş kremi seçeneklerinden biri.

El kremi önerisi: Kuruyan ve çatlayan eller için en iyi el kremlerinden biri olan CeraVe El Kremi çantamızın eksik olmaz üyelerinden biri. Hem günlük hayatta hem de uçuşta ekstra kuruyan eller için harika bir nem kaynağı.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap