Cilt Temizleme

Kimyasal peeling nedir? Ne işe yarar?

4 dk.
Kimyasal peeling nedir? Ne işe yarar?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Kimyasal peeling uygulaması son yılların en çok araştırılan cilt temizleme ve gençleşme yöntemlerinden biri. Kimyasal peeling yönteminin bu kadar yaygınlaşmasının sebebi, cildin en derin tabakalarına bile inebilmesi. Böylece artık geçmez dediğimiz o cilt lekelerinden bile kurtulabileceğiz! Cildin kontrollü bir şekilde soyulmasını ve yüzdeki lekelerin azalmasını sağlayan kimyasal peeling yöntemini biz de çok merak ettik ve araştırmaya başladık. Kimyasal peeling nasıl yapılır? Kimyasal peeling nedir? Tüm bu soruların yanıtlanırı, bu yazımızda veriyoruz!

Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling nedir?

Kimyasal peeling bir veya birden fazla kimyasal içeriğin kullanıldığı profesyonel peeling yani cilt soyma yöntemi. Kimyasal peeling uygulamasında kişinin cildindeki deformasyona özel bir şekilde karışım hazırlanıyor ve ciltte kontrollü bir şekilde hasar oluşturuluyor. 

Kimyasal peeling içeriği, bu uygulamanın cildin ne kadar derinine ineceğine bağlı olarak değişir.. Örneğin yoğun cilt lekelerin varsa senin için daha yoğun konsantrasyonlu bir kimyasal peeling karşımı hazırlanması gerekebilir.

Kimyasal peeling etkileri nelerdir?

Kimyasal peeling etkileri nelerdir?

Kimyasal peeling cildin 3 farklı derinliğini hedef alıyor. 

1- Yüzeysel peeling: Daha hafif ve az derinliği olan cilt lekelerini hedef alır. Yüzeysel kimyasal peelingin amacı daha kalın epidermal tabaka oluşmasını sağlamak ve deri kalitesini arttırmak. Bu yöntemde trikloroasetik asit, alfa hidroksi asit, salisilik asit ve tretinoin içerikleri kullanılabilir. 

2- Orta derinlik peeling: Cildin orta derinliğine inen bu kimyasal peeling yönteminde, ciltteki renk değişikliği ve hafif-orta derece kırışıklar hedef alınıyor. Cilt kusurlarına göre kullanılan asit bazlı içeriklerin oranı kontrollü bir şekilde yükseltiliyor. 

3- Derin peeling: En derine inen kimyasal peeling yöntemi. Yoğun bir soyulma işlemi olacağı için derin peelingi mutlaka kış aylarında yaptırılması öneriliyor. Bu yöntemde glikolik asit ve TCA içerikleri kombinleniyor.

Editörün Favorisi

Cildindeki kırışıkları ve lekeleri azaltacak daha güvenli ve evde uygulayabileceğin bir yol biliyoruz! Kimyasal peeling risklerine girmeden evde gençleşmek isteyenlere L'Oréal Paris Revitalift Lazer 7 Günlük Kürü öneririz. %10 oranında Glikolik asit içeren bu günlük kür uygulaması cildi ölü derilerden, yağ ve sebum birikintisinden arındırır ve ciltte mikro bir şekilde soyma işlemi gerçekleştirir. Her biri tek kullanımlık olan 7 ampül kürünü bir hafta boyunca kullanmalısın. Bir hafta sonrasında cildinin parladığını, kırışıklarının ve lekelerin daha az belirgin olduğunu ve cildinin sıkılaştığını fark edeceksin. Bu kürü 3 ayda bir kere tekrarlayabilirsin.

Kimyasal peeling nasıl yapılır?

Kimyasal peeling nasıl yapılır?

Kimyasal peeling öncesinde cildinin ihtiyaçları belirlenerek kimyasal peeling içeriği hazırlanır. Daha sonra cildin temizlenir ve kimyasal peeling solüsyonu cildine sürülür. Bu aşamada gözlerin ve kulakların koruyucu ile kapatılır. Göz, burun ve dudak kenarlarına vazelin sürülerek cildinin hasar alması önlenir.

Kimyasal peeling uygulamasında cildinde yanma hissi oluşması normaldir. Ortalama 5 dakika içince bu solüsyon cildinden temizlenir ve yüzüne zengin bir nemlendirici uygulanır. Eğer kimyasal peeling uygulaması sırasında 10 üzerinden 8 dereceli bir yanma hissi duyarsan, reaksiyon oluşaması için peeling işlemi hemen sona erdirilir.

Editörün Favorisi

Cilt bakımında  Glikolik asitin ne kadar önemli olduğunu artık öğrendin. Glikolik asit içeren en iyi gece bakım kremini seninle tanıştıralım: SkinCeuticals Glycolic 10 Renew Overnight. %10 Glikolik asit içeren SkinCeuticals gece kremi, gece boyunca cildini yeniler ve cildinin daha aydınlık, parlak ve genç görünmesini sağlar. Hassas ciltlere de uygun olan bu gece kremi, cildindeki leke görünümünü açarak cildindeki ince kırışıkların görünürlüğünü azaltır. Düzenli kullandığında cildinde peeling etkisi göreceksin.

Kimyasal peeling riskleri nelerdir?

Kimyasal peeling riskleri nelerdir?

Kimyasal peeling uygulamasında yüksek oranlı asitler ve içerikler kullanılıyor. Bu nedenle mutlaka kimyasal peelingi profesyonel kliniklere ve dermatologlara yaptırmalısın. 

Kimyasal peeling zararları arasında kalıcı yanık izleri, peeling izleri ve alerjik reaksiyonlar öne çıkıyor. Hassas bir cildin varsa, kimyasal peeling cildinde kalıcı bir hasara yol açabilir. Özellikle bahar, yaz ve sıcak sonbahar günlerinde kimyasal peeling uygulamasından uzak durmalısın. Kimyasal peeling yaptıranlar özellikle ilk hafta cildinin çok hassaslaştığını ve güneşten dolayı çok etkilendiğini söylüyorlar. Bu yüzden, glikolik asit içeren bir cilt bakımı ürünü kullandığında da yüksek korumalı bir güneş kremi kullanmalısın.

Editörün Favorisi

Cilt yenilenmesi, leke görünümlerinin açılması ve renk eşitsizliğinin giderilmesi için sana harika bir önerimiz olacak. Vichy Liftactiv Specialist Glyco-C Ampul içeriğindeki glikolik asit sayesinde cilt renginin açılmasına yardımcı oluyor ve cildini pürüzsüzleştiriyor. Cildindeki ince çizgileri ve geniş gözenekleri de hedef alan bu Vichy ampül sayesinde cildinin daha genç göründüğünü fark edeceksin. 

Vichy Liftactiv Specialist Glyco-C kürünün içinde 10 tane ampül bulunuyor. Her gece yarım şişe ürünü cildine uygula. 20 gün sonra cildindeki koyu lekelerin azalacak ve cildinde peeling etkisi oluşacak. 

Ürünleri burada inceleyebilirsin

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap