Cilt Bakımı

Probiyotik Nedir? Probiyotiğin Cilde Faydaları Nelerdir?

4 dk.
Probiyotik Nedir? Probiyotiğin Cilde Faydaları Nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Probiyotik denilince herkesin aklına muhakkak bu organizmalara sahip besinler geliyor. Ancak biz, probiyotiklerin başka kullanım alanlarından bahsetmek istiyoruz. Cilt bakımı gibi! Güzellik sektöründe hemen her yıl, cilt bakımı ürünleri içerisinde kullanılabilecek mucize bileşenler keşfediliyor. Hyalüronik asitlerden tut da glikolik asitlere ve antioksidan bileşenlere kadar pek çok farklı ve özel içerikleri duyman mümkün. İşte probiyotik de bunlardan biri.

Probiyotik faydaları saymakla bitmeyen bir bileşen iken, biz de cilt bakımında probiyotiğin faydalarından biraz bahsedelim istiyoruz. Bu yazımızda probiyotik ne işe yarar öğrenecek ve sen de derhal içerisinde probiyotik bulunan bir bakım ürününe sahip olmak isteyeceksin! Öyleyse gel, probiyotiğin kısa bir tanımıyla başlayalım.

Probiyotik Nedir?

Probiyotik Nedir?

Antik Mısır’ın kraliçesi Kleopatra’nın da mucizesine inanarak süt banyosu yaptığı probiyotikler, geçmiş yüzyıllardan bu yana aslında etkisi bilinen içeriklerden biri. Diğer taraftan vücudumuzda bulunan yararlı bakteriler olarak nitelendirilen probiyotikler, daha çok bağırsak florasına sağladığı yararlar ile biliniyor. Bilim insanlarının araştırmaları sonucu elde edilen veriler ışığında probiyotik etkileri, cilt güzelliğinde de kanıtlandı. Bu anlamda probiyotiklerin cilde etkisi, 3 farklı şekilde ele alınıyor:

  • Probiyotik bakterisi, cildi zararlı hücre ve organizmalardan koruma görevi üstleniyor.

  • Probiyotikler, antimikrobiyal peptitler olarak da bilinen doğal antibiyotikleri üreterek, cildin kötü bakterilerle mücadele etmesini sağlıyor.

  • Bu bakteriler, aynı zamanda cildi dışarıdan etkileyen güneş, çevre kirliliği ve serbest radikaller gibi zararlı etkenlerden koruyor. Böylece ciltteki erken yaşlanma belirtileri, akne, hassasiyet ve kızarıklık gibi çeşitli cilt problemlerinin oluşumunu engelliyor.

Probiyotiklerin Cilde Faydaları Nelerdir?

Probiyotiklerin Cilde Faydaları Nelerdir?

Şimdi gel probiyotiklerin cilt üzerindeki faydalarını tek tek ele alalım:

1.      Kırışıklık Giderici Etkiye Sahiptir

Sanıyoruz probiyotiklerin bilinen en büyük faydası kırışık önleyici özellikleri. Serbest radikallere karşı en büyük savaşçı ilan edebileceğimiz probiyotikler, cildi bir kalkan gibi sararak çevresel faktörlere karşı da koruma altına alıyor. Bu sayede aslında cilt yaşlanmasına sebebiyet veren en büyük etmenler de engellenmiş oluyor. Böylece cildinin daha genç, daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşacağını söyleyebiliriz. Sen de içerisinde probiyotik bulunan kırışıklık kremi ve serumlardan yardım alabilir, ince çizgi ve kırışıklık görünümüne “Dur!” diyebilirsin.

2.      Akne ve Sivilce Savaşçısıdır

Probiyotik besinleri düzenli olarak tükettiğinde vücudunu toksinlerden arındırabileceğin gibi probiyotik içeren bakım ürünlerini kullanarak cildini zararlı bakterilere karşı koruyabileceğini de söyleyelim. Bu ne anlama mı geliyor? Tabii ki akne ve sivilce oluşumunun önlenmesi anlamına!

Yararlı bakteriler anlamına gelen probiyotikler, akneli ve sivilceli cilde uygulandığında cildin koruyucu mikroflorasına zarar vermeden iyileştirici bir etki gösteriyor. Aynı zamanda cildinin pH dengesini de koruyan probiyotikler, cilt bariyerini güçlendiren lipitlerin üretimini de destekliyor. Sana da dış etkenlere karşı son derece güçlü, pürüzsüz ve sağlıklı cildinin keyfini çıkarmak kalıyor.

3.      Alerji ve Tahrişi Önler

Cilt bariyerinin zayıflaması sonucu ortaya çıkan alerji, kızarıklık ve tahriş gibi cilt problemleri, zaman zaman hepimizin karşılaştığı bir cilt problemi. İşte bu gibi anlarda içeriğinde probiyotiklerin yer aldığı ürünlerden faydalanmak önemli. Çünkü cilt bariyerini güçlendiren, cildi dış etkenlere karşı koruyan ve antimikrobiyal peptitlerin üretimini destekleyen probiyotikler; bu sayede ciltte alerji, kızarıklık gibi problemlerini de gideriyor. Ayrıca hassas cilt sorununu ortadan kaldırıyor.

4.      Cildi Nemlendirir

Nem, her cildin ihtiyacı. İster kuru ister normal isterse de yağlı cilde sahip ol, her durumda cildini nemlendirmeye mutlaka özen göstermelisin. Ancak bazen, cilt dış etkenlere karşı daha savunmasız kaldığında sebum dengesinde büyük değişimler görülebiliyor. Ciltte fazla kuruluk ya da fazla yağlanma gibi etkiler ile kendi belli eden sebum dengesizliği için önlem almak gerekiyor. İşte tam da bu esnada probiyotik içeren cilt bakım ürünlerini kullanmanı tavsiye ediyoruz. Cildi dış etkenlere karşı daha güçlü hale getirirken pH dengesini de koruyan probiyotikler, cildin ideal nemine kavuşmasına yardımcı oluyor. Böylece cildi daha canlı bir görünüme kavuşturarak olası kırışıklık, elastikiyet kaybı ve ince çizgi görünümlerinin de önüne geçiyor.

Probiyotik içeren cilt bakım ürünü önerisi

Probiyotik içeren cilt bakım ürünü önerisi

Probiyotik türevlerinin, cildi nemlendirme ve cilt bariyerini güçlendirme konusunda çok işe yaradığını söylemiştik. İçerisinde probiyotik türevleri bulunan bir cilt bakım ürünü kullanmak istersen, Vichy'nin Slow Age serisine deneyebilirsin.

Bir probiyotik türevi olan Bifidus içeren formülüyle Vichy Slow Age serisi, 25 yaşından itibaren çevresel faktörlerin cilt üzerinde olan etkilerini azaltmayı hedefliyor. UV ışınları, hava kirliliği ve stres gibi çevresel faktörler yani "Ekspozom", cilt bariyerini zayıflatarak hassasiyete, nemsizliğe, cilt lekelerine, ince çizgi ve kırışıklıklara neden oluyor. Slow Age serisinin içindeki probiyotik türevi ise ekspozoma karşı cildi koruyor, ince çizgi bakımı yapıyor, leke ve cilt tonu eşitliyor, cilde nem veriyor. Bu seri, kırışıklık karşıtı bakıma yeni başlayacaklar için mükemmel bir seçenek.

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.