Yaşlanma Karşıtı Bakım

Probiyotik Nedir? Probiyotiğin Cilde Faydaları Nelerdir?

7 dk.
Probiyotik Nedir? Probiyotiğin Cilde Faydaları Nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Probiyotikler nedir, ne işe yararlar? Probiyotikler hakkında ne biliyorsun? Probiyotiklerin cilde etkilerini senin için anlatıyoruz!

Probiyotik denilince herkesin aklına muhakkak bu organizmalara sahip besinler geliyor. Ancak biz, probiyotiklerin başka kullanım alanlarından bahsetmek istiyoruz. Cilt bakımı gibi! Kozmetik sektöründe hemen her yıl cilt bakımı ürünleri içerisinde kullanılabilecek farklı bileşenler keşfediliyor. İşte probiyotik de bunlardan biri! 

Probiyotik faydaları saymakla bitmeyen bir bileşen iken, biz de cilt bakımında probiyotiklerin etkilerinden biraz bahsedelim istiyoruz. Bu yazımızda probiyotik nedir ve ne işe yarar öğrenecek, cilt için hangi probiyotik türevlerini kullanabileceğini keşfedeceğiz. Ve sen de muhtemelen, probiyotik içeren cilt bakım ürünlerine derhal sahip olmak isteyeceksin! Öyleyse gel, probiyotiğin kısa bir tanımıyla hemen başlayalım.

Probiyotik Nedir?

Probiyotik Nedir?

Probiyotik, sindirim sistemi üzerinde olumlu etkilere sahip olan canlı bakteri ve mayalar olarak ifade ediliyor. Vücudumuzda bulunan yararlı bakteriler olarak da nitelendirilen probiyotikler, daha çok bağırsak florasına sağladığı yararlar ile biliniyor. Diğer taraftan bilim insanlarının yaptığı araştırmalar sonucu elde edilen veriler ışığında, probiyotiğin cilt bakımında da etkili olduğu ileri sürülüyor. 

Özellikle son dönemlerde geliştirilen probiyotik türevi içeren cilt serumları ve maskeleri, cilt problemlerinin oluşumunu en aza indirmek, cilt görünümü yenilemek ve cildin nem kazanmasına yardımcı olmak gibi etkiler sunuyor.

Probiyotik Nelerde Bulunur? Probiyotik İçeren Besinler Nelerdir?

 • Yoğurt

 • Kefir

 • Boza

 • Keçi sütü

 • Turşu

 • Sirke

 • Şalgam

 • Ekşi maya

 • Parmesan peyniri

 • Kombuça

Probiyotiklerin Cilde Faydaları Nelerdir?

Antik Mısır’ın kraliçesi Kleopatra’nın da mucizesine inanarak süt banyosu yaptığı probiyotikler, geçmiş yüzyıllardan bu yana aslında etkisi bilinen içeriklerden biri. Bu anlamda probiyotiklerin cilde etkisi aşağıdaki üç farklı şekilde ele alınıyor:

 • Probiyotik bakteriler, cildi zararlı hücre ve organizmalardan koruma görevi üstleniyor.

 • Probiyotikler, antimikrobiyal peptitler olarak da bilinen doğal antibiyotikleri üreterek, cildin kötü bakterilerle mücadele etmesini sağlıyor.

 • Probiyotik bakteriler aynı zamanda cildi dışarıdan etkileyen güneş, çevre kirliliği ve serbest radikaller gibi zararlı etkenlerden de koruyor. Böylece ciltteki erken yaşlanma belirtileri, akne, hassasiyet ve kızarıklık gibi çeşitli cilt problemlerinin oluşumunu engelliyor.

Gördüğün üzere probiyotikler cilt bakımında harika bir etkiye sahip! Cilt kusurlarının oluşumunu azaltmaya ve cilt görünümünü yenilemeye yardımcı olan probiyotiklerin faydası tabii ki sadece bunlarla sınırlı değil. Gel, probiyotiklerin cilt üzerindeki etkilerini tek tek ele alalım:

1. Kırışıklık Görünümünü Azaltmaya Yardımcı Olur

Sanıyoruz ki cilt için probiyotiklerin bilinen en büyük etkisi kırışıklık görünümlerini azaltmaya yardımcı özellikleri. Serbest radikallere karşı mücadele eden probiyotikler, cildi bir kalkan gibi sararak çevresel faktörlere karşı koruma altına alıyor. Bu sayede cildin ideal görününümü korumaya yardımcı oluyor. 

Probiyotik içeren cilt bakım ürünlerini kullanarak cildinin daha genç, daha canlı ve enerjik bir görünüme sahip olmasını sağlayabilirsin. İçerisinde probiyotik bulunan kırışıklık karşıtı krem ve serumlardan yardım alabilir, bu sayede cildindeki ince çizgi ve kırışıklık görünümlerinin oluşumunu yavaşlatabilirsin.

2. Cilt Kusurlarının Oluşumunu Azaltmaya Katkıda Bulunur

Probiyotik tüketimine dair yapılan araştırmalar, probiyotik besinlerin düzenli olarak tüketilmesi halinde vücudun toksinlerden arındırılabileceğini ortaya koyuyor. Bu sayede, probiyotik içeren bakım ürünlerini kullanarak cildini de zararlı bakterilere karşı koruyabilirsin. Kısacası, içeriğinde probiyotik bulunan bakım ürünlerini tercih ederek cilt problemlerinin oluşum riskini azaltabilir, pürüzsüz ve canlı bir cilt görünümü elde edebilirsin.

Yararlı bakteriler olan probiyotiklere içeriğinde yer veren cilt bakım ürünleri, cilt üzerine uygulandığında cildin koruyucu mikro florasına zarar vermeden problemleri çözücü bir etki gösteriyor. Aynı zamanda cildin pH dengesini de koruyan probiyotikler, cilt bariyerini güçlendiren lipitlerin üretimini de destekliyor. Sana da dış etkenlere karşı son derece güçlü olan cildinin keyfini çıkarmak kalıyor.

3. Alerji ve Tahrişi Azaltıcı Etkiye Sahiptir

Cilt bariyerinin zayıflaması sonucu ortaya çıkan alerji, kızarıklık ve tahriş gibi cilt problemleriyle zaman zaman hepimiz karşılaşabiliyoruz. İşte bu gibi zamanlarda içeriğinde probiyotiklerin yer aldığı ürünleri cilt bakım rutinine dahil etmek, istenen çözüme kavuşmaya yardımcı oluyor. Cilt bariyerini güçlendirmeye ve cildi dış etkenlerden korumaya yardımcı olan probiyotikler, bu yönleriyle cilt problemlerinin hafifletilmesine de katkıda bulunuyor.

4. Cilde Nem Desteği Sağlar

Nem, her cildin ihtiyacı. İster kuru ister normal istersen de yağlı cilde sahip ol, her durumda cildini nemlendirmeye mutlaka özen göstermelisin. Ancak bazen, cilt dış etkenlere karşı daha savunmasız kaldığında sebum dengesinde büyük değişimler görülebiliyor. 

Ciltte fazla kuruluk ya da fazla yağlanma gibi etkiler ile kendi belli eden sebum dengesizliği için önlem almak gerekiyor. İşte tam da bu esnada probiyotikli cilt bakım ürünlerini kullanmanı tavsiye ediyoruz. Probiyotikler, cildin ideal nem seviyesine kavuşmasına yardımcı oluyor. Böylece cildin daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayarak elastikiyet kaybının ve kırışıklık görünümlerinin oluşumunu yavaşlatmaya katkıda bulunuyor.

Probiyotik İçeren Cilt Bakım Ürünü Önerileri

Probiyotik içeren bakım ürünleri konusunda öneriye mi ihtiyacın var? Sivilce için hangi probiyotik içeren ürünü kullanacağını bilmiyor, ince çizgi görünümünü hafifletecek veya cildine nem kazandıracak en iyi probiyotik katkılı cilt bakım ürününü bulamıyorsan doğru yerdesin! İçeriğinde probiyotik türevleri olan cilt bakım ürünleri listemiz, farklı formüllerle geliştirilen pek çok seçenekten oluşuyor. Hadi, bu ürünlere şimdi daha yakından bakalım!

1. Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum

Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum

Probiyotik türevlerinin cildi yenileme etkisini cilt bakım rutinine dahil etmek için Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum'u deneyebilirsin. Biz bu serumu kullanmaya başladığımız günden beri cilt görünümümüzün yenilendiğini, aydınlandığını ve eskisine oranla çok daha dolgun olduğunu fark ettik. Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum, formülündeki probiyotik türevi, E vitamini ve niasinamid ile cilt görünümünün yenilenmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda cildin elastikiyetini korumasına da katkıda bulunuyor. 

Ciltteki ince çizgi ve kırışıklık görünümlerini de azaltmaya yardımcı olan bu probiyotik serum, düzenli kullanıldığında gerçekten de gözle görülür bir sonuç veriyor. Eğer cildinin daha aydınlık ve genç bir görünüme sahip olmasını istiyorsan Vichy Mineral 89 Probiotic Fractions Aydınlatıcı ve Yenileyici Serum'u kullanabilirsin. Dilersen ürünü Vichy Mineral 89 Gündüz Bakımı ve Vichy Mineral 89 Göz Bakımı ile birlikte kullanarak da etkisini artırabilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

2. Lancome Advanced Genifique Serum

Lancome Advanced Genifique Serum

Cilt bakımında çok severek kullandığımız Lancome Advanced Genifique Serum, milyonlarca probiyotik içeren formülü ile cilt görünümünü koruma noktasında oldukça başarılı! Serumun formülündeki C vitamini ve hyaluronik asit, genç ve tazelenmiş bir cilt görünümü üzerinde ekstra etkiye sahip. Cildinde ince çizgi ve kırışıklık görünümleri, renk eşitsizliği ve pürüzler varsa yaşlanma karşıtı bakımda en iyi probiyotikli ürünlerden biri olan Lancome Advanced Genifique Serum'u mutlaka sen de denemelisin. Hafif formülü sayesinde cilt tarafından hızla emilen Advanced Genifique probiyotikli serum, bu yönüyle cilt kusurlarının azalmasına yardımcı oluyor. 

Ayrıca şunu söylemeden geçmeyelim! Lancome Advanced Genifique Serum kullananların yüzde 91'i ciltlerinin daha aydınlık ve nemli olduğunu söylemiş. Aynı zamanda kırışıklık görünümlerinde azalma gözlemlemiş! Biz de bu probiyotik serumu düzenli olarak kullandığımızda aynı etkileri gördüğümüzü söyleyebiliriz. Aynada karşılaştığımız mimik çizgilerini fark edilir bir şekilde azaltmaya yardımcı olan Lancome Advanced Genifique Serum, cilde tıpkı vadettiği gibi fark edilir bir gençlik ışıltısı veriyor! 

Editörün Notu: Lancome Advanced Genifique Serum hakkında daha detaylı bilgi almak istersen, ürünler ilgili yorumlarımızı içeren “Deniyoruz: Lancome Advanced Genifique Onarıcı Yüz Serumu” adlı makalemize göz atabilir ve deneyimlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilirsin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

3. Vichy Slow Age Serisi

Vichy Slow Age Serisi

Probiyotik türevlerinin cildi nemlendirme ve cilt bariyerini güçlendirme konusunda çok işe yaradığını söylemiştik. İçerisinde probiyotik türevleri bulunan cilt bakım ürünlerine bir seçenek eklemek istersen Vichy'nin Slow Age serisini de deneyebilirsin. Bir probiyotik türevi olan Bifidus içeren formülüyle Vichy probiyotik cilt bakım seti, çevresel faktörlerin cilt üzerinde olan etkilerini azaltmayı hedefliyor.

UV ışınları, hava kirliliği ve stres gibi çevresel faktörler yani "ekspozom", cilt bariyerini zayıflatarak hassasiyete ve çeşitli cilt kusurlarının oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Slow Age serisinin içindeki probiyotik türevi ise ekspozoma karşı cildi korumaya yardımcı oluyor. İnce çizgi bakımı yapıyor ve eşitlenmiş bir cilt görünümü vadediyor. Bu seri, anti aging bakımına yeni başlayacaklar için ideal bir seçenek diyebiliriz.

Ürünü burada inceleyebilirsin

4. Garnier 1/2 Milyon Probiyotik Türevi İçeren Onarıcı Kağıt Göz Maskesi

Garnier 1/2 Milyon Probiyotik Türevi İçeren Onarıcı Kağıt Göz Maskesi

Cilt için en iyi probiyotik içeren ürünü mü arıyorsun? O zaman Garnier 1/2 Milyon Probiyotik Türevi İçeren Onarıcı Kağıt Göz Maskesi'ne de mutlaka bir şans vermelisin. Göz çevresini yoğun bir şekilde nemlendirerek ince çizgi görünümünün azalmasına katkı sağlayan Garnier Probiyotik Türevi İçeren Kağıt Göz Maskesi, göz çevresinin daha aydınlık görünüme kavuşmasına da yardımcı oluyor. Yalnızca vadettiği etkilerle değil, aynı zamanda son derece pratik kullanım sunmasıyla da bu ürünün bizlerden tam not aldığını söylemeliyiz.

Makyaj tercihinde vegan ürün kullanımına özen gösterenler için güçlü bir seçenek olan Garnier 1/2 Milyon Probiyotik Türevi İçeren Onarıcı Kağıt Göz Maskesi aynı zamanda cruelty free etiketli olarak karşımıza çıkıyor. Bu yönüyle takdirimizi kazanan bu probiyotikli göz maskesini sen de gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. Garnier onarıcı kağıt göz maskesi, özel formülü sayesinde hassas ciltler dahil olmak üzere tüm cilt tiplerine hitap ediyor. Özetle; ürünü denemek ve cilt bakım rutinine eklemek için birçok sebebin var!

Ürünü burada inceleyebilirsin

Probiyotiklerin cilt bakımındaki rolüne dair paylaşacaklarımız ve probiyotik türevi içeren ürün önerilerimiz bunlar! Cilt tipine ve ihtiyacına uygun içeriklerle cilt bakımına değer katmak için listemizden istediğin ürünü hemen şimdi seçebilirsin!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap