Yaşlanma Karşıtı Bakım

Yüz Sarkması Nedir? Nasıl Önlenir?

3 dk.
Yüz Sarkması Nedir? Nasıl Önlenir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Yaşlanmak, doğal bir süreç. Fakat bu dönemi ne kadar sağlıklı geçirebiliyorsan, o kadar şanslısın demektir. Çünkü bu aynı zamanda cildinin mükemmel dokusunu koruyacağın. Kimileri için genetik faktörler büyük önem taşısa da biz, uygulayacağın doğru teknikler ile cilt sarkmalarının önüne geçebileceğine inanıyoruz. Bu nedenle sana bu yazımızda, yüz sarkmasını önleyebileceğin ipuçları veriyor olacağız. Her daim genç görünmeye hazırsan, başlayalım!

Yüz Sarkması Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Yüz Sarkması Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi yaşlanmak, doğal bir süreç. Bu esnada ciltte en fazla görülen yaşlılık belirtilerinden birini de yüz ve boyun sarkması oluşturuyor. Buna sebep olan da elbette ki zamanla ciltteki kolajen üretiminin azalması ve elastikiyet kaybı. İlk belirtiler ise kendini genellikle göz çevresi etrafında gösteriyor. Göz kapağı sarkması, kaz ayağı kırışıklıkları ile kaşlarda düşüklük, ilk sarkma belirtileri arasında gösteriliyor.

Yüz Sarkmasını Tetikleyen Etmenler Nelerdir?

Yüz Sarkmasını Tetikleyen Etmenler Nelerdir?

Yüzde çene sarkması olarak da kendini belli eden cilt sarkması problemini, yaşlanma ile birlikte tetikleyen bazı durumlar söz konusu. Gel şimdi bunlar ne imiş yakından bakalım.

 • Menopoz sonrası dönemin getirdiği yaşlanma belirtileri

 • Hatalı ve düzensiz beslenme (yağlı ve karbonhidrat içerikli yiyecekleri sık tüketme)

 • Çok sık ve de düzensiz olarak kilo alıp verme

 • Sigara ve alkol tüketimi

 • Sık ve bilinçsizce güneş ışığına maruz kalıp bronzlaşma

 • Solaryum ile bronzlaşma

 • Aşırı stresli bir yaşam

 • Düzensiz uyku

 • Genetik faktörler

 • Cildi sık sık nemlendirmeyi unutma

Tüm bunlar, yüz sarkmalarına neden olabilecek büyük etmenler arasında yer alıyor. Peki, yüzdeki sarkmaların bir yaşı var mıdır dersin?

Yüz Sarkması Kaç Yaşında Başlar?

Yüz Sarkması Kaç Yaşında Başlar?

Yüzde sarkma, kişinin cildine ne kadar iyi baktığı ile ilgili de olsa en nihayetinde bir yaşlılık belirtisidir. Bu nedenle sarkık görünümün başlangıcının bir kişide ortalama 30 yaş olduğunu söylesek yanlış bir ifade olmaz. Ancak yine de belirtmekte fayda var. Her yüz tipi için sarkma zamanı aynı değil. Bunu da şöyle açıklayalım;

Eğer ki sen de elmacık kemikleri çıkık, yüzü kemikli ve geniş çene yapısına sahip biriysen müjde! Neden mi? Çünkü cilt sarkması konusunda en şanslı yüz tipine sahipsin de ondan. Yüzünün kemikli yapısı sayesinde cildin daha gergin duruyor ve böylece yaşlanma belirtileriyle oldukça geç karşılaşıyorsun. Harika değil mi? “Peki, ya durum bunun tam aksiyse?” dediğini duyar gibiyiz. Öyleyse hiç korkma ve yazımızı okumaya devam et. Çünkü senin için de harika ipuçları paylaştık.

Yüz Sarkması İçin En Etkili Çözümler

Yüz Sarkması İçin En Etkili Çözümler

Cilt sarkması için en etkili çözüm olarak her ne kadar ameliyat veya medikal estetik uygulamaları gösterilse de biz iğnesiz ve ameliyatsız yöntemlerin de var olduğundan bahsetmek istiyoruz. Bunun içinse yukarıda sana anlattığımız, tetikleyici etmenlerden uzak durman, uygulaman gereken en önemli adımları oluşturuyor. 

Daha sonrasında ise sana biraz, yüz sarkmasını önleyen kremlerden bahsetmek istiyoruz. İçerisinde kolajen, hyalüronik asit gibi cilt hücrelerini yenileyici bileşenlerin yer aldığı yüz sarkması için kremler, cildinin sıkılığını koruyacak, dolgunlaştıracak ve pürüzsüz bir görünüme kavuşturacaktır. 

Editörün Favorisi

Cildimveben.com editörleri olarak, yüzümüzün dolgun görünmesine destek olmak için 2 çeşit hyalüronik asit içeren L'Oréal Paris Hyaluron Uzmanı serisini kullanıyoruz. Yüksek moleküler ve mikro moleküler hyaluronik asit içeren Hyaluron Uzmanı, cildi derinlemesine nemlendirerek daha dolgun, daha pürüzsüz görünmesini sağlıyor. Bununla beraber, kırışıklık ve pürüzsüz görünüm için de cildimizin en büyük yardımcılarından!

Seri, 20 faktörlü gündüz kremi, gece kremi, göz kreminden oluşuyor. Hatta duyduğumuz kadarıyla seriye yeni bir üye daha geliyormuş! Hem de bu yeni ürün hepimizi çok şaşırtacakmış çünkü 1 kullanımda anında etki ediyormuş. :) Biz şimdiden meraklanıyoruz; ilk duyanlardan olmak için bizi takipte kalmaya devam et!

Öte yandan yüz sarkması için uygulayacağın;

 • Bol sıvı tüketimi

 • Düzenli spor

 • Düzenli nemlendirici kullanımı

 • Dengeli beslenme

 • Yüz yogası

gibi cildini yaşlanma belirtilerine karşı koruyacak yöntemleri de es geçmemende fayda var. 

Her yaşta güzel görüneceğin bir cilt ile doyasıya gülümse! :)

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap