Cilt Bakımı

Peeling nasıl uygulanır? Doğru Peeling için Bilmen Gerekenler

3 dk.
Peeling nasıl uygulanır? Doğru Peeling için Bilmen Gerekenler
Damla Yılmaz

Damla Yılmaz

Blogger

+ Tüm yazıları

Peeling yapmak cilt bakımının en ferahlatıcı ve keyif verici adımlarından biri. Peeling yaparken sanki gözeneklerimizdeki tüm kiri dışarı çıkarıyor ve cildimizi derinlemesine temizliyor gibi hissediyoruz. Aslında yanlış da değil! Fakat peeling yaparken bilinen yanlışlar cildimizin hassaslaşamasına ve peeling uygulamasından istediğimiz etkiyi alamamıza yol açıyor. İçeriğinde peeling taneleri olan cilt bakım ürünlerine yakından bakıyoruz. Evde peeling nasıl yapılır, cilt bakımı için haftada kaç kere peeling yapmalısın? En sık sorulan peeling sorularını yanıtlıyoruz.

Ne sıklıkla peeling yapmalı?

Ne sıklıkla peeling yapmalı?

Peeling uygulamasına geçmeden önce ne sıklıkla peeling yapman gerektiğini anlatalım. Peeling ihtiyacı kişiden kişiye değişebilir. İçeriğinde peeling taneleri olan yüz yıkama jelleri yoğun bir exfoliate yani soyulma etkisi yaratmadığı için her gün kullanılabilir. Fakat tam anlamıyla peeling etkisi yapan ve içinde yoğun peeling taneleri olan ürünleri her gün kullanmamalısın. Haftada bir ile üç kere arasında peeling yapmak yeterli olacak. Eğer yağlı cildin varsa haftada 2-3 kere peeling yapman doğru olurken, kuru cilde sahip olanlar için haftada 1-2 kere peeling öneririz.

Peeling seçimi nasıl olmalı?

Peeling seçimi nasıl olmalı?

Peeling seçerken mutlaka cilt tipine uygun olan içeriklere yönelmelisin. Her peeling, her cilt tipi için uygun anlamına gelmez. Eğer yağlı ve karma cildin varsa senin için L’Oréal Paris Şeker Peelingi Kivi Tohumlu Siyah Nokta Karşıtı peelingi öneririz. Formülündeki kivi tohumları gözeneklerini derinlemesine temizler ve siyah nokta görünümünü azaltır. Nane yağı ve limon yağı da cildini yatıştırarak cildindeki pürüzlerin azalmasına yardımcı olur.

Kuru cilde sahip olanlar için L’Oréal Paris Şeker Üzüm Çekirdeği Yağı Peelingi Işıltı Canlandırıcı peelingi öneriyoruz. Kuru ciltlerin daha parlak ve canlı görünmesine yardımcı olan Şeker Peelingi, cildinde aydınlık bir bitiş sağlar. Formülündeki e vitamini de cildini nemlendirir ve dış etkenlere karşı koruma sağlar.

Editörün önerisi: Peeling uygularken cildine kalın ve yoğun bir katman şeklinde uygulamana gerek yok. Fındık büyüklüğüne peeling cildin için yeterli olacak. Hafif nemli cildinde peelingi yuvarlak hareketlerle cildine yay ve durula.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Cilt bakımında peelingin önemi

Cilt bakımında peelingin önemi

Bir kere peeling yaptın ve cildinde hassasiyet oluştu. Demek ki cilt tipine uygun bir içerik seçemedin. Peeling seçerken mutlaka cilt tipini ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalısın. Cilt bakımında peeling adımını atmak cildine hiç iyi gelmeyecek. Peeling yapmadığında cildindeki gözeneklerin genişlediğini ve siyah noktalarının arttığını görürsün.

Peeling adımı cildinde hassasiyet oluşturuyorsa L’Oréal Paris Şeker Peelingi Besleyeci Kakao Yağı gibi cildin kuruluğunu yatıştıran ve doğal kakao yağı gibi içeriklere sahip olan ürünleri kullanmalısın. Şeker peelingi, içeriğindeki 3 şeker sayesinde cildi nemlendirir ve beslenmesini sağlar.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Güneş kremini unutma

Güneş kremini unutma

Peeling yaptıktan sonra cildinde kontrollü bir soyulma süreci oluşur. Bu çok normal, zaten peeling işleminin amacı cildinde ince bir soyulma yaratmak. Cildin bu kadar hassas bir evreden geçerken sen de cildini korumak için dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi sürmelisin. Cildini UV ışınlarından koruyarak yeni leke oluşumunu önleyebilir ve cildindeki soyulmayı kontrol altında tutabilirsin. Cildinde kızarıklık, kaşıntı ve soyulma varken güneşin dik açıyla geldiği zamanlarda mutlaka gölgede durmalı ve şapka kullanarak cildini korumalısın. SPF 50+ güneş kremini de 2-3 saatte bir yenileyerek cildindeki pürüzsüzlüğü riske atmamalısın.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap