Cilt Nemlendirme

Cilt Bakım Rehberi: Nasıl Bir Bakım Rutini Oluşturmalısın?

7 dk.
Cilt Bakım Rehberi: Nasıl Bir Bakım Rutini Oluşturmalısın?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

"Cilt bakım rutinimi nasıl oluşturmalıyım?" diye soruyorsan, senin için harika bir rehber hazırladık!

Pürüzsüz, canlı ve sağlıklı bir cilt için cilt bakım rutinine özen göstermelisin. Cildine bakım yapmak istiyor ama nereden başlayacağını bilmiyor musun? Bu yazımızda, cilt bakımının tüm adımlarını sırayla anlatıyoruz!

Kimimiz cilt bakımına çok fazla ihtiyaç duymayacağımız düşünüp sadece gerekli zamanlarda sadece bir nemlendirici ile yetiniriz. Bazılarımız ise kolları sıvayıp çoktan esaslı bir cilt bakım rutini oluşturmuş olabilir. İşin aslı şu: Cildinin neye ihtiyacı olduğunu en iyi sen bilirsin. Eğer bazı adımların cilt bakımında eksik veya yetersiz olduğunu hissediyorsan, oluşturduğumuz bu cilt bakım rehberi ile eksik taşı yerine koyabilirsin. İşte karşında cilt bakım rutininin adımları!

Cilt bakım rutini nedir? Nasıl olmalı?

Cilt bakım rutini, cildine uygun olan ve cilt problemlerine yönelik ürünleri düzenli bir şekilde, belirli bir sırayla uygulamak anlamına geliyor. Sabah ve akşam cildi temizlemek, nemlendirmek, serum uygulamak, peeling yapmak, maske uygulamak ve güneş kremi sürmek gibi adımları her gün alışkanlık haline getirdiğinde, bir cilt bakım rutininin var demektir.

Cildin ihtiyacı olan en önemli şeyler temizlik ve nemlendirme. Bununla birlikte cilt bakım rutinim nasıl olmalı diye düşünüyorsan, senin için adım adım bir rehber hazırladık! Cilt temizleme ve nemlendirmeyi alışkanlık haline getirdikten sonra, kendin için doğru olan cilt bakım rutinini oluşturabilir ve çok daha sağlıklı bir cilde sahip olabilirsin.

Editörün Önerisi: Cilt bakımı demek, alışkanlık demek. Bir kremi uygular uygulamaz bir etki beklememelisin. Pürüzsüz bir cilde kavuşmak biraz sabır işi, bu yüzden cilt bakım rutini alışkanlık haline getirmeli, aksatmamalısın. En azından bir serumun veya kırışıklık kreminin esas etkisini 1 ay düzenli kullanarak görebileceğini unutmamalısın.

1. Cilt temizleme

Cilt temizleme

Cilt bakımına başlarken, ilk adım cildini makyajdan ve kirden arındırmak. Eğer kullandığın cilt bakım ürünlerinin işe yaramasını istiyorsan, cildini iyi bir şekilde temizlemelisin. Yüz temizleyicisini hem sabah hem de akşam kullanabilirsin. Eğer makyaj yapıyorsan yağ bazlı makyaj temizleyicileri veya micellar suları kullanarak makyajını temizleyebilirsin.

Makyaj yapmasan da cildini akşamları temizlemen gerektiğini bilmelisin. Gün içerisinde çevresel faktörler sayesinde cildinde biriken kalıntılar, cildin ürettiği yağ ve hava kirliliğini cildinden arındırmak için bir yüz temizleme jeli kullanmalısın. Akşamları cildini bu şekilde temizleyerek tüm gün boyu biriken kirleri temizleyebilirsin. Eğer kuru bir cilde sahipsen köpük formdaki temizleyicileri, karma ve yağı cilde sahipsen de jel formdaki temizleyicileri tercih edebilirsin.

2. Tonik

Tonik

Eğer cildinin tamamen arınmasını ve üzerine uygulayacağın bakım ürünlerini daha etkili hale getirmek istersen, cildini temizledikten sonra tonik uygulamalısın. Özellikle yağlı bir cilde sahipsen, geniş gözeneklerinin sıkılaşması için kalan kalıntıları mutlaka arındırmalısın. Bunun için alkol içermeyen tonikleri tercih edebilirsin. Eğer kuru cilde sahipsen de, cildine ışıltı ve yumuşaklık verecek, cildini besleyecek bir tonik tercih edebilirsin. Hassas bir cilde sahipsen, cildini temizledikten sonra oluşan rahatsızlık hissini ve kızarıklığı, hassas ciltlere uygun bir tonikle yatıştırabilirsin.

3. Hedef odaklı bakım

Hedef odaklı bakım

Hepimizin cilt tipi ve ihtiyaçları birbirinden farklı. Akneler, cilt lekeleri, kırışıklıklar, kızarıklıklar ve bunun gibi diğer cilt problemleri, kişiye göre değişiklik gösterebiliyor. Cilt bakımında da düzenli olarak bu cilt problemlerine odaklı bölgesel bakımlar uygulamalısın. Hedef odaklı bu bakımları, cildini tamamen temizledikten sonra uygulayarak çok daha etkili sonuçlar alabilirsin. Tonik adımından sonra, ani çıkan sivilcelerin için sivilce kremini, cilt lekelerin için serumları, kırışıklık ve ince çizgilerin için de kırışıklık kremini uygulayabilirsin.

Editörün Önerisi: Eğer ani çıkan sivilcelerin için hızlı bir çözüm arıyorsan, sana harika bir önerimiz var: La Roche-Posay’in Effaclar A.I, lokal olarak çok başarılı bir krem. Aknenin çapında küçülme sağlayan bu krem, acil durumların kurtarıcısı!

4. Serum

Serum

Serum, cilt bakım rutininin olmazsa olmaz adımlarından biri. Cildinde sıkılık kaybı, ince çizgiler, kırışıklıklar ve leke gibi yaşlanma belirtileri varsa, serum adımını atlamamalısın. Cildinin daha nemli görünmesi için hyaluronik asit serumlarını, daha aydınlık ve parlak bir görünüm için C vitamini serumlarını kullanabillirsin. Cilt kusurlarını gidermek ve pürüzsüz bir etki elde etmek için salisilik asit veya glikolik asit içeren serumları da tercih edebilirsin.

Günlük olarak bir C vitamini serumu kullanmak istiyorsan, sana Garnier C Vitamini Parlak Süper Aydınlatıcı Serum'u önereibliriz. %3,5 oranında C vitamini, niasinamid ve salisilik asit içeren bu serum, 6 günde koyu lekelerin görünümünde azalma sağlıyor. Cildin daha parlak ve aydınlık görünmesini sağlayan Garnier C vitamini serumu, günlük olarak kullanabileceğin en iyi serumlardan biri.

5. Göz çevresi bakımı

Göz çevresi bakımı

Göz çevresine bakım yapmak, asla unutmaman gereken bir adım! Göz çevresinin, cildin geri kalanına oranla çok daha hassas olduğunu düşünürsek, nemsiz kalması anında ince çizgilere davetiye çıkarabilir. Bu yüzden göz çevrene nemlendirici sürmeyi atlamamalısın. İlk kırışıklık ve ince çizgilerin göz çevresinde kendini gösterdiğini unutma, bu bölgeyi nemsiz bırakırsan yaşlanma belirtileriyle o kadar erken karşılaşırsın. İyi bir göz kremi edinmeli ve aksatmadan uygulamalısın. Besleyici yağlar ve nemlendirici içerikler barındıran göz kremleri, göz çevrenin bakımı için son derece yeterli olacaktır.

Editörün Önerisi: Göz çevreni nemlendirecek, hafif yapılı ve etkili bir göz kremi arıyorsan, Vichy Mineral 89 göz çevresi kremini deneyebilirsin. İçerisindeki Vichy termal suyu, doğal kaynaklı hyalüronik asit ve saf kafein ile göz altı morluklarını ve torbaları hafifletmeye yardımcı olan bu krem çok hızlı bir şekilde emiliyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

6. Nemlendirici

Nemlendirici

İster yağlı istersen hassas bir cilde sahip ol, cildi nemlendirmek en önemlisi. Uzun adımlar içeren bir cilt bakım rutini uygulamasan bile cildini düzenli olarak temizlemek ve nemlendirmek senin için vazgeçilmez olmalı. Özellikle kuru bir cilde sahipsen, nemlendirme adımı cildinin kuru görünümünü giderecek, pul pul dökülmesine engel olacak. Yağlı bir cilde sahipsen, nemlendirici kullandığında cildinin daha fazla yağlanacağı önyargısını ise bir kenara bırakmalısın. Jel formüldeki yağsız nemlendiricileri tercih ederek cildinin nem dengesini sağlayabilir, böylece cildinin daha fazla sebum üretmesine engel olabilirsin. Ciltte ağırlık yaratmayacak, içerik bakımından zengin bir nemlendiriciyi cilt bakım rutinine dahil ettiğinde, cildinin çok daha taze, canlı, nemli ve ışıl ışıl sağlıklı göründüğünü fark edeceksin.

7. Güneş Kremi

Güneş Kremi

Güneş kremi uygulamadan sokağa adım atmaman gerektiğini biliyorsundur, hem de sadece yazın değil, yılın her günü! Güneş ışınları, cildin çok daha erken yaşlanmasına sebep oluyor. Kırışıklıklar, lekeler, cansızlık ve elastikiyet kaybı gibi yaşlanma belirtilerini mümkün olduğunca geciktirmek için mutlaka güneş koruyucu krem uygulamalısın. Güneş kremlerinin kalın ve yoğun yapıda olmaları artık eskidendi, artık makyajından önce kullanabileceğin incecik güneş kremleri ve gün içinde tazeleyebileceğin sprey güneş koruyucular var. Eğer güneş kremini cilt bakım rutininin son adımı olarak alışkanlık haline getirirsen, gerçekten de cildin için yapabileceğin en iyi şeylerden birini yapmış olacaksın.

Editörün Önerisi: Hem tek başına hem de makyaj altına kullanabileceğin bir güneş kremi önerimiz var: La Roche-Posay’in Anthelios Invisible Fluid SPF 50+ son derece hafif bir formüle sahip. Ciltte ağırlık yaratmıyor, kolay dağılıyor, yağlı his ve beyaz iz bırakmıyor, gözlerde de batma hissi yapmıyor.

Ürünü burada inceleyebilirsin

8. Peeling

Peeling

Cildini ölü derilerden arındırmak için peelingi cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Haftada 2-3 kez cildine peeling yaparak ölü derilerden arınabilir, gözeneklerinin arınmasını sağlayabilirsin. Böylece cildin çok daha canlı, taze ve sağlıklı görünecektir. Peeling seçimini cilt tipine göre yapmalısın. Örneğin hassas bir cilte sahipsen ince tanecikli nazik peelingleri tercih edebilir ve haftada en fazla 2 kere uygulayabilirsin. Eğer sivilceli bir cilde sahipsen, partiküllü peelingler yerine, cildi mikro bir şekilde soyan arındırıcı peelingleri tercih edebilirsin.

9. Maske

Maske

Yüz maskeleri, cilt bakım rutinlerimizin en keyifli adımlarından. Haftanın belirli günleri yüze maske uygulamak tamamen kendimizi şımartmak için birebir. Üstelik cilt problemlerine odaklı, etkili bir çözüm sundukları için maskeler de cilt bakımının olmazsa olmazlarından. Kil maskeleri, nemlendirici maskeler, arındırıcı maskeler, soyulabilen maskeler ve kağıt maskeler… Seçenekler bu kadar çokken, cilt tipine göre doğru maskeyi seçmek de meşakkatli bir iş. 

Pratik ve hızlı bir nemlendirme istiyorsan kağıt yüz maskelerini kullanabilir, yağlı bir cilde sahipsen ve cildini arındırmak istiyorsan kil maskelerini tercih edebilir, siyah nokta ve gözeneklerini gidermek için de soyulabilir siyah maskeleri cilt bakım rutinine dahil edebilirsin. Haftada 2-3 kere uygulayacağın yüz maskeleri ile cildinde  büyük farklar yaratabilir.

Editörün Önerisi: Siyah noktalarından şikayetçiysen, son dönemde bizim favorilerimizden olan Garnier Saf Kömür Siyah Kağıt Yüz Maskesi'nden yardım alabilirsin. Genişlemiş gözenekleri sıkılaştıran, cildi nemlendiren bu kağıt maske, rutinindeki yerini almaya aday!

10. Yaşa Özel Kırışıklık Karşıtı Bakım

10. Yaşa Özel Kırışıklık Karşıtı Bakım

Cildindeki yaşlanma belirtileri her yaşta farklı bir bakıma ihtiyaç duyabilir. 30'lu yaşlarda ince çizgiler ve esneklik kaybı ön plandayken, 40'lı yaşlarda ise derinleşmeye başlayan kırışıklıklar ve yorgun görünümü hedeflemek gerekir. Cilde ihtiyacı olan doğru yaşlanma bakımını vermek için L'Oréal Paris'in Yaş Uzmanı Serisi en doğru seçeneklerden biri.

Yaşa özel yaşlanma karşıtı bakım yapan Loreal Yaş Uzmanı, 30+, 40+, 50+ ve 60+ yaş grupları için ayrı ayrı formüle edilmiş, farklı endişelere odaklanan formüllere sahip. Serinin tüm ürünlerinin içinde yer alan Opuntia çiçeği özleri ile cildin nemlenmesini sağlayan ve kendini yenileme özelliğini destekleyen bu kırışıklık kremleri, yaş gruplarına göre ön plana çıkan yaşlanma belirtilerine yakından odaklanıyor. Pro-retinol, B3, B5 ve E vitamini, retino-peptidler, eşsiz yağ özleri ve kolajen biosferleri gibi etkili yaşlanma karşıtı içeriklerle zenginleşen formülü gözle görülür sonuçlar elde etmeyi sağlıyor.  Loreal Yaş Uzmanı Krem'ler hakkında daha detaylı bilgi almak istersen, bu makalemize göz atabilirsin.

Cildinde, yaşına göre bir yaşlanma karşıtı bakım yaptığında çok daha iyi sonuçlar aldığını ve cildinin her yaşta güzel göründüğünü fark edeceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap