Cilt Lekesi

Lazerle Leke Tedavisi Hakkında Bilmen Gerekenler

3 dk.
Lazerle Leke Tedavisi Hakkında Bilmen Gerekenler
Yeşim Karabuda

Yeşim Karabuda

Cilt Bakım Uzmanı

+ Tüm yazıları

Yaz biterken cildimizle ilgili en çok şikâyet ettiğimiz şeylerden biri de lekelerimiz ve bunlar yaz mevsiminde çoğunlukla güneş lekeleri olarak ortaya çıkıyor. Tabii bunun yanında çiller gibi genetik faktörler sonucu ortaya çıkan, ya da melazma gibi hormonal değişiklikler sonucu ortaya çıkan daha inatçı leke tipleri de var.

Türü ya da sebebi ne olursa olsun lekeler hepimizin cildimizle ilgili en çok şikayet ettiği endişelerden biri. Bunun sebebi de tedavisinin oldukça zor gözükmesi ve tedaviden sonra tekrarlanmaması için evde iyi bir bakıma ihtiyaç duyulması. Cilt lekelerinin tedavisinde en etkili olduğu söylenen yöntemlerden biri de lazerler.

Sen de pek çok kez bunu duymuş ama kafandaki bazı sorular sebebiyle denememiş olabilirsin. Eğer cilt lekelerinden rahatsızsan ve lazerle bir tedavi yönteminin nasıl olacağını merak ediyorsan bilmen gerekenleri bu yazımızda senin için topladık!

Leke tedavisi öncesinde ne yapmalı?

Leke tedavisi öncesinde ne yapmalı?

Öncelikle bu profesyonel işlemi mutlaka bir doktor kontrolünde gerçekleştirmenin çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyoruz, doktorun ayrıca lazerle leke tedavisi öncesinde herhangi bir ön hazırlığa ihtiyaç olup olmadığına karar verecektir.

Leke tedavisi çeşitleri nelerdir?

Leke tedavisi çeşitleri nelerdir

Günümüzde leke tedavisinde profesyonel olarak en çok uygulanan işlemlerden biri Q-Switch lazer yöntemi. Lazer tedavisi aslında temelde bir ışık tedavisi ve bu yöntemle cildine gönderilen lazer ışığı sadece sorunlu bölge üzerinde çalışarak tedavi uyguluyor. Ayrıca bu yöntem leke tedavisi dışında dövme silmek için de kullanılıyor. Q-Switch lazerle leke tedavisi genelde ağrılı bir yöntem de değil.

Bunun yanında Fraksiyonel lazerler de yine leke tedavisinde kullanılan etkili yöntemlerden biri. Bu yöntemde tedavi sonrasındaki ilk birkaç saatte cildinde güneş yanığı gibi hafif bir sıcaklık hissedebilirsin. Bu yöntemler arasında farklılık yaratan en temel şeylerden biri kullanılan ışığın dalga boyu aslında. Ayrıca kullanılan yönteme ve ciltteki leke endişesinin durumuna göre tedavi seansının uzunluğu ve tedavi boyunca gereken seans sayısı değişebilir.

Leke tedavisi sonrasında evde bakım nasıl olmalı?

Leke tedavisi sonrasında evde bakım nasıl olmalı

Cildindeki leke endişesiyle ilgili lazer tedavisine karar vermeden önce göz önünde bulundurman gereken en önemli şeylerden biri de tedavi sonuçlarının kişiden kişiye ve leke endişesinin boyutuna göre tamamen değişebilir olması. Tedaviden sonra cildinden bir süre kızarıklık, kaşınma ve soyulma gibi durumlar olabilir. Ayrıca lazer tedavisinin etkisi kayboluncaya ve cildin tamamen normale dönene kadar tedavi edilen bölgeyi güneşten her zamankinden daha titizlikle korumanı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

Editörün Favorisi

gentle cleanser

Lazerle leke tedavisinde başarılı sonuçlar alındığında cildimizle ilgili rahatsızlığımız büyük ölçüde azalsa da, iyi bir bakım ile korumaya devam etmezsek sonuçların uzun süreli olamayacağını hepimiz tahmin edebiliyoruz. Tedavi sonrası uzun süreli sonuçlar için bizin denediğimiz bazı bakım ipuçlarımız var!

Öncelikle lazer tedavisinin sonrasında cilt hassaslaşmış olabileceği için nazik bir temizleyici kullanmak gerekiyor. Bunun için ise biz SkinCeuticals Gentle Cleanser kullanıyoruz. Krem/süt formundaki bu temizleyiciyi çok seviyoruz.

Yine işlem sonrası ciltteki hassasiyetin yatışmasına yardımcı olan SkinCeuticals Phyto Corrective Serum’u kullanıyoruz. Bu serum içeriğindeki hyaluronik asit ve bitkisel özler ile aynı anda hem yatıştırıcı hem nemlendirici etki yapar ve kızarıklıkları giderir.

Son olarak en önemli püf noktalarından biri ise bu profesyonel tedavilerin sonuçlarını uzun süreli kılmak! Bunun için lazer tedavisi sonrasında evde kullanım için etkisi klinik olarak kanıtlanmış SkinCeuticals C E Ferulic saf c vitamini serumuna bakım rutinimizde yer veriyoruz. Bu antioksidan serum cilt için hem düzeltme hem de önleme etkisi ile bakım rutininin en sevilen adımlarından!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap