Göz Çevresi Bakımı

Göz Altı Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?

3 dk.
Göz Altı Yağ Bezeleri Neden Olur? Nasıl Geçer?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

göz çevresindeki yağ bezeleri için kremGöz altı yağ bezeleri ciltteki kusursuz görünümü engelleyebilir. Gözün altındaki yağ bezeleri her cilt tipinde meydana gelebiliyor. Peki, göz çevresi yağ bezesi neden olur?

Göz altında çıka yağ bezesi dönem dönem daha yoğun olabiliyor. Eminiz senin de dikkatini çekmiştir. göz altı küçük yağ bezelerinin nasıl tedavi edildiğini ve evde göz altı beyaz yağ bezelerini nasıl azaltabileceğini anlatıyoruz. 

Göz altında yağ bezesi neden olur?

Göz altında yağ bezesi neden olur?

Göz altı bezeleri genellike yaşlanma ve genetik yatkınlıklardan dolayı meydana geliyor. Cildin ne kadar yağlı olduğu ile doğrudan bağlantısı olan yağ bezeleri, makyaj artıkları ve gözeneklere dolan kirlerden dolayı da oluşabiliyor. Göz çevresindeki beyaz yağ bezeleri genellikle kadınlar arasında daha yaygın olabiliyor. Genetik olarak daha yağlı cildi olmaya yatkın olan kadınlarda yağ bezeleri daha fazla görülür. 

Ksantelazma denilen yağ bezeleri genellikle 40 yaşından sonra meydana gelir. Küçük beyaz kapalı olan siringoma ve milium adı verilen yağ bezeleri ise genellikle bebek, çocuk ve gençlerde kaşrımıza çıkıyor. Bunların sebebi ise sık makyaj yapmak, makyajı doğru bir şekilde temizlememek ve gözeneklerin tıkanması olarak biliniyor. 

  • Genel olarak yağ bezelerinin nedenlerini aşağıda görebilirsin.
  • Genetik sebepler
  • Diyabet
  • Makyajı temizlememek
  • Yağlı cilde sahip olmak
  • Kıl foliküllerinin iltahap kapması
  • Tiroit bozukluğu
  • Yetersiz cilt bakımı yapmak
  • Yağlı yiyecekler tüketmek
  • Yetersiz sıvı tüketimi

Göz altı yağ bezeleri nasıl geçer?

1. Göz altı yağ bezesi lazer tedavisi

göz altı yağ bezesi lazer tedavisi

Göz altı yağ bezesi aldırmak isteyenlerin aklına ilk olarak Karbondioksit lazer tedavisi geliyor. Göz altına uygulanabilen bu lazer tedavisi bölgede hassas bir peeling işlemi gerçekleştiriyor. CO2 Lazer işlemi, cildi kontrollü soyarak epidermiste kapalı kalan yağ dokusunun dışarı çıkmasına izin veriyor. 

Göz altı lazer tedavisi, göz altında derin soyulma yaratarak kontrollü hasar yaratıyor. Cilt dokusununda kolajen üretimi desteklenerek hızlı bir iyileşme süreci amaçlanıyor. Eğer cildinde yağ bezeleri yaygınsa yüzünün tamamına Fraksiyonel lazer yapılabilir. İhtiyaca uygun olan bölgesel de uygulanan lazer tedavisi genellikle 2 seanstan sonra sonuç vermeye başlıyor. 

Göz altı lazer tedavisi acıyor mu? Göz altındaki yağ bezeleri için yapılan lazer tedavisi ciltte sıcak batma hissi yaratır. Lazer atışları bittikten sonra acı kayboluyor. Lazer sonrası 2 gün evde dinlenmeni öneriyoruz. 

2. Göz altı yağ bezelerine doğal çözümler

Göz altı yağ bezelerine doğal çözümler

Göz altı yağ bezelerini eritmek ve daha pürüzsüz göz altı görünümü için doğal çözümler deneyebilirsin. Evde yapabileceğin doğal kürler sayesinde beyaz yağ lekeleri azalabilir.

Yağ bezelerini doğal bir şekilde azaltmak için sirke kullanabilirsin. Temiz bir pamuğa sirkeyi dök ve göz çevreni silerek yağ bezelerinin erimesini sağla. İlk uygulamada sonuç alamayabilirsin ama düzenli olarak sirke kürü yaparak beyaz yağ bezelerinin azaldığını göreceksin. 

Cildindeki yağın ve kirin azalması için buhar banyosu da yapmanı öneririz. Haftada bir kere temiz cildine sıcak buhar tutarak gözeneklerinin açılmasını sağlayabilirsin Buhar banyosundan sonra cildini derinlemesine nemlendirmeyi unutma. Buhar banyosu cildini temizleyerek yeni yağ bezesi oluşmasını engelleyecek. 

Yağ bezeleri için cilt bakım önerisi

Yağ bezeleri için cilt bakım önerisi

Cilt kusurlarını düzenlemek için cilt temizliğinin ne kadar önemli olduğunu unutmamalısın. Cildini derinlemesine temizlemek ve doğru cilt bakımı yapmak için La Roche Posay Effaclar serisi kullanmaya başlamalısın. Günde sabah ve akşam cilt temizleyicisi kullanarak gözeneklerini temizleyebilirsin. Effaclar Jel, yağlı cildini kurutmadan arındırıyor ve gözeneklerinin temizlenmesine yardımcı oluyor. Akneye eğilim gösteren cilt tiplerine uygun olan Effaclar Jel, yüzünü kirden ve sebumdan arındıracak.

Temiz cildine düzenli olarak nemlendirici uygulayarak daha sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm kazanabilirsin. Effaclar Duo (+) krem, cilt kusurlarının görünümü azaltıyor ve yenilemesine engel oluyor. Yüzdeki kırmızı ve kahverengi lekelerin azalmasına yardımcı olan bu kremi günlük bakım rutinine eklemelisin.

Cilt bakımının olmazsa olmazı serum kullanmak. Effaclar Leke Kaşrıtı Peeling Etkili Serum, yüzde kontrollü peeling etkisi sağlayarak yağ bezelerin azalmasına yardımcı olacak. Yüzdeki siyah noktaların, cilt kusurlarının, lekelerin görünümünü hedef alan niacinamide içeren bu serumu cildine düzenli olarak her gün sürmelisin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap