Cilt Lekeleri için En İyi 6 Krem🧴

İNCELE

Paris Fashion Week: Cildin Işıldasın✨

Hemen Al

Hangi Asit Cildine Göre?

Hemen Oku

Sivilce Kurutucu 6 Yöntem🧼

HEMEN KEŞFET

Cilt Bakımı

Glikolik Asit Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?

3 dk.
Glikolik Asit Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Güzellik denince akla cilt bakım ürünleri geliyorsa, cilt bakımında en önemli bileşenler denilince de muhakkak glikolik asit geliyor. Hemen hemen pek çok cilt bakım ürününde karşımıza çıkan bu bileşeni, biz de senin için mercek altına aldık. Cildine sağladığı faydaları görünce, hemen uygulamak isteyeceğin glikolik asit dosyasını açıyoruz! 

Glikolik Asit Nedir?

Glikolik Asit Nedir?

Cildi yenileme konusunda harika bir etkiye sahip olan glikolik asit, meyve asitleri olarak bilinen doğal bir asittir. Başka bir adıyla Alfa Hidroksi Asiti olarak bilinen bu asit bir AHA formudur. Sağlıklı cilt elde etmede ise kullanılabilecek en etkili kimyasal bileşen olarak bilinir.

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik asit bileşeni; kir, yağ ve ölü hücreleri ciltten temizlemek için cildin üst katmanına etki göstererek çalışır. Aşındırıcı olmayan dokusu sayesinde cilt üzerinde mükemmel bir peeling etkisi gösterir. Bu nedenle cilt yenileme anlamında glikolik asit peeling olarak kullanılır. Yazımızda glikolik asit peelinginden detaylıca bahsedeceğiz. Ancak öncesinde glikolik asitin cilde faydalarına biraz değinmek istiyoruz. Buna göre:

 • Glikolik asit, hücrelerin yenilenmesini hızlandırarak kırışıklık oluşumunu engeller. Ayrıca lekeleri görünümü ortadan kaldırılmasında etkilidir.

 • Ciltte kolajen üretimini destekler.

 • Cildi kuruluk ve pul pul dökülmelere karşı korur.

 • Ciltteki gözenek görünümünü yok eder. Böylece siyah nokta oluşumu da engellenmiş olur.

 • Ciltte sivilce oluşumunu önler.

 • Cildi ölü hücrelerden arındıran işlevi sayesinde, uygulanan bakım ürünlerinin ciltteki emilimine yardımcı olur. Cilt bakım ürünlerinin etkisini artırır.

 • Ayrıca cildi ölü hücrelerden arındırıcı etkisi, cildin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

 • Cildi nemlendirme etkisine sahiptir.

 • Ciltte görülen sedef hastalığı, melazma ve seboreik keratoz gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki gösterir.

Glikolik Asit Peelingi Nedir?

Glikolik Asit Peelingi Nedir?

Glikolik asit peelingi kimi yerde kimyasal peeling olarak biliniyor. Bu peeling, yaş ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan kırışıklık ve sarkmaların etkisini azaltma ve cildin doğal yapısını güçlendirmek için kullanılıyor. Yüz bölgesine uygulanan bu peeling, kimi zaman farklı bölgelere de uygulanması ile biliniyor. Glikolik asit peelingi yaptıranların amacı ise ölü hücrelerin giderilmesi, cilt lekelerinin yok edilmesi, gözenek görünümünün azaltılması ve kırışıklıkların giderilmesini sağlamak.

Editörün Favorisi

L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Günlük Kür Peeling Etkili Ampul

Son günlerde herkes, peeling etkisine sahip, glikolik asit içeren cilt bakım ürünlerini konuşuyor. İnce çizgi görünümüne etki eden, cildin aydınlık ve eşit bir tona ulaşmasına destek olan cilt bakım ampullerini biz de denemeden edemedik!

 Yeni çıkan ve yüksek konsantreli glikolik asit içeren L’Oréal Paris Revitalift Lazer X3 Günlük Kür Peeling Etkili Ampul’ü hemen denedik ve ilk kullanımla beraber cildimize olan etkisini çok sevdik! 7 gün boyunca uygulanan bu cilt bakım ampulü, glikolik asitin peeling etkisi sayesinde cildimizin daha pürüzsüz, daha aydınlık görünmesine destek oldu.

Ürünü burada inceleyebilirsin

Glikolik Asit Peelingi Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Glikolik Asit Peelingi Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu işlemin ardından dikkat etmen gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlar:

 • Uygulama sonrası cildi direkt güneş ışınlarından koruman gerekiyor. Bu süreçte bronzlaştırıcı krem kullanılması da olumsuz etkilere sebep olacaktır.

 • Cilde bir süre A vitamini desteği sağlanmaması ve içerisinde A vitamini barındıran cilt bakım ürünlerinin kullanılmaması gerekiyor.

 • Yüz maskesi ve serum gibi uygulamaları bir süre kullanmamanı öneririz.

 • Cildinde herhangi bir yara izi ya da önemli bir cilt rahatsızlığın bulunuyorsa peeling işlemini yaptırmamanı öneriyoruz.

Glikolik Asit Peelingi Nasıl Uygulanır?

Glikolik Asit Peelingi Nasıl Uygulanır?

Glikolik asit içeren cilt bakım ürünleriyle ciltte peeling etkisine sahip olunabiliyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kullandığın ürünlere oldukça dikkatli etmelisin. Cilt tipine uygun, içeriklerine güvendiğin bir ürün olmasına özen göstermelisin. Genellikle serum veya cilt bakım kürü şeklinde kullanılan bu ürünler, cilde masaj yaparak uygulanıyor. 

Glikolik asitin cildine faydalarıyla sen de kusursuz bir cilde sahip ol!

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap