Cilt Bakımı

Glikolik Asit Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?

4 dk.
Glikolik Asit Nedir, Cilde Etkileri Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Güzellik denince akla cilt bakım ürünleri geliyorsa, cilt bakımında en önemli içerikler denilince de muhakkak glikolik asit geliyor. Hemen hemen pek çok cilt bakım ürününde karşımıza çıkan bu asit içeriğini, biz de senin için mercek altına aldık.

Glikolik asit nedir ve ne işe yarar? Glikolik asit lekelere iyi gelir mi? sorularının cevabını veriyoruz...

Glikolik Asit Nedir?

Glikolik Asit Nedir?

Cildi yenileme konusunda harika bir etkiye sahip olan glikolik asit, meyve asitleri olarak bilinen doğal bir asittir. Başka bir adıyla Alfa Hidroksi Asiti olarak bilinen bu asit bir AHA formudur. Sağlıklı cilt elde etmede ise kullanılabilecek en etkili kimyasal bileşen olarak bilinir.

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik Asit Ne İşe Yarar?

Glikolik asit bileşeni; kir, yağ ve ölü hücreleri ciltten temizlemek için cildin üst katmanına etki göstererek çalışır. Aşındırıcı olmayan dokusu sayesinde cilt üzerinde mükemmel bir peeling etkisi gösterir. Bu nedenle cilt yenileme anlamında glikolik asit peeling olarak kullanılır. Yazımızda glikolik asit peelinginden detaylıca bahsedeceğiz. Ancak öncesinde glikolik asitin cilde faydalarına biraz değinmek istiyoruz. Buna göre:

 • Glikolik asit, hücrelerin yenilenmesini hızlandırarak kırışıklık oluşumunu engeller. Ayrıca lekeleri görünümü ortadan kaldırılmasında etkilidir.

 • Ciltte kolajen üretimini destekler.

 • Cildi kuruluk ve pul pul dökülmelere karşı korur.

 • Ciltteki gözenek görünümünü yok eder. Böylece siyah nokta oluşumu da engellenmiş olur.

 • Ciltte sivilce oluşumunu önler.

 • Cildi ölü hücrelerden arındıran işlevi sayesinde, uygulanan bakım ürünlerinin ciltteki emilimine yardımcı olur. Cilt bakım ürünlerinin etkisini artırır.

 • Ayrıca cildi ölü hücrelerden arındırıcı etkisi, cildin daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

 • Cildi nemlendirme etkisine sahiptir.

 • Ciltte görülen sedef hastalığı, melazma ve seboreik keratoz gibi rahatsızlıkların tedavisinde olumlu etki gösterir.

Glikolik asit hangi besinlerde bulunur?

Glikolik asit nelerde bulunur sorusunu ise şu şekilde yanıtlayabiliriz:

 • Çilek, kiraz ve berry meyveleri
 • Pancar ve şeker kamışı
 • Elma
 • Üzüm
 • Limon, portakal ve mandalina gibi turunçgiller

Glikolik asit peelingi nedir?

Glikolik Asit Peelingi Nedir?

Glikolik asit peelingi kimi yerde kimyasal peeling olarak biliniyor. Bu peeling, yaş ilerlemesiyle birlikte ortaya çıkan kırışıklık ve sarkmaların etkisini azaltma ve cildin doğal yapısını güçlendirmek için kullanılıyor. Yüz bölgesine uygulanan bu peeling, kimi zaman farklı bölgelere de uygulanması ile biliniyor. Glikolik asit peelingi yaptıranların amacı ise ölü hücrelerin giderilmesi, cilt lekelerinin yok edilmesi, gözenek görünümünün azaltılması ve kırışıklıkların giderilmesini sağlamak.

Glikolik asit peelingi uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Bu işlemin ardından dikkat etmen gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlar:

 • Uygulama sonrası cildi direkt güneş ışınlarından koruman gerekiyor. Bu süreçte bronzlaştırıcı krem kullanılması da olumsuz etkilere sebep olacaktır.

 • Cilde bir süre A vitamini desteği sağlanmaması ve içerisinde A vitamini barındıran cilt bakım ürünlerinin kullanılmaması gerekiyor.

 • Yüz maskesi ve serum gibi uygulamaları bir süre kullanmamanı öneririz.

 • Cildinde herhangi bir yara izi ya da önemli bir cilt rahatsızlığın bulunuyorsa peeling işlemini yaptırmamanı öneriyoruz.

Glikolik asit her gün kullanılır mı?

Eğer cilt lekeleri ve cilt tonu eşitsizliği varsa, glikolik asit tonik veya serumu her gün kullanabilirsin. Glikolik asit peeling özelliğine sahip bir içerik olduğu için, cildinde tahriş veya kuruluk gibi durumlar gözlemlersen, gün aşırı kullanabilirsin. Ayrıca glikolik asit kullanırken güneş kremini de ihmal etmemelisin.

Glikolik asit kimler kullanamaz?

Eğer hassas bir cilde sahipsen, roza yani gül hastalığı, egzama gibi cilt durumlarına sahipsen glikolik asit gibi içerikler cildinde hassasiyete yol açabilir. Glikolik asit hamilelikte de önerilmez.

Glikolik asit nasıl kullanılır?

En iyi glikolik asitli ürün önerileri

Glikolik Asit Peelingi Nasıl Uygulanır?

Son günlerde herkes, peeling etkisine sahip, glikolik asit içeren cilt bakım ürünlerini konuşuyor. Cilt lekeleri ve kusurlarına etki eden, cildin aydınlık ve eşit bir tona ulaşmasına destek olan bu asidi biz de denemeden edemedik!

L'Oréal Paris Revitalift Glikolik Tonik'i cilt bakım rutinimize dahil ettiğimizden beri cildimizin çok daha parlak, pürüzsüz ve kaliteli göründüğünü fark ettik. %5 saf glikolik asit içeren bu tonik, peeling etkisi yaratarak cilt lekeleri ve kusurların görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Düzenli olarak kullanılığında cilt çok daha eşit tonda ve aydınlık görünüyor. Daha ilk kullanımda 30 saniyede cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayan bu tonik, karpuz özleri ile de cilde bakım yapıyor.

Kiehl's Ultra Pure High-Potency Serum 9.8% Glikolik Asit

Cilt bakım rutinine dahil edeceğin bir glikolik asit serumu arıyorsan, Kiehl's Ultra Pure High-Potency Serum 9.8% Glikolik Asit'i önerebiliriz. %9,8 glikolik asit içeren, konsantre ve sadece 7 bileşenden oluşan kiehl's glikolik asit serum, cildin daha pürüzsüz ve parlak görünmesine yardımcı oluyor. Ciltteki gözeneklerin görünümünü azaltmaya ve cilt dokusunun arınmasına yardımcı oluyor. Üstelik Kiehl's Glikolik Asit Serumu hassas ciltler bile rahatlıkla kullanabiliyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap