Cilt Temizleme

Evde Siyah Noktalar İçin Maske Yapımı

4 dk.
Evde Siyah Noktalar İçin Maske Yapımı
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Evde yapabileceğin doğal siyah nokta maskesi tariflerini bir araya getirdik!

Siyah noktalar bir çoğumuz için en dikkat çeken cilt problemlerinden. Cilt problemlerinden kurtulmak için hepimiz evde doğal maskeler uyguluyor, siyah nokta ve ve gözenekler için siyah nokta bantları ve tonikler kullanıyoruz. Peki, doğal yöntemlerle evde siyah nokta maskesi işe yarıyor mu?

En popüler siyah nokta maskesi tariflerini bir araya getirdik! Bakalım bu evde siyah nokta maskesi önerilerinden hangisi işine yarayacak?

Siyah nokta maskesi nasıl kullanılır?

Siyah nokta maskesi nasıl kullanılır?

Siyah noktaları geçirmek için evde bulunan doğal malzemelerle yapılan siyah nokta maskesi tarifleri son derece popüler. Yumurta akı, limon suyu, bal, kil, çay ağacı yağı, zerdeçal ve karbonat gibi her evde bulunabilecek doğal malzemelerle yapılan siyah nokta maskesi evde her ne kadar pratik olsa da ciltte reaksiyona sebep olabiliyor.

Evde doğal siyah maskeleri kullanmak yerine, cilt için özel olarak formüle edilmiş ve kullanımı güvenli olan siyah nokta için cilt bakım ürünlerini kullanmanı öneririz.

Siyah nokta maskesi nasıl kullanılır sorusuna gelirsek, bu doğal malzemeleri maske kıvamına gelecek şekilde birbiriyle karıştırabilirsin. Evde hazırladığın bu doğal maskelerde kullandığın malzemelere göre, cildine uygulama süresi değişkenlik gösterebilir. Limon gibi asit içerikler kullandığında cildinin tahriş olmaması için uzun süre yüzünde tutmamalısın.

Evde Siyah Nokta Maskesi Tarifleri

1- Siyah noktalar için yumurta akı maskesi

Siyah noktalar için yumurta akı maskesi

Ev yapımı siyah maske tarifleri arasında en popüler olanlardan biri yumurta akı maskesi. Yumurta akı siyah noktaya iyi gelir mi diye düşünüyorsan, son derece etkili olduğunun söyleyebiliriz.

Malzemeler:

 • 1 yumurta akı
 • 1 tatlı kaşığı şeker

Hazırlanışı: Bu malzemeleri karıştırdıktan sonra cildine uygulayıp, 15-20 dakika kadar bekledikten sonra yıkayabilirsin. Şeker tanecikleri ciltte peeling etkisi de gösterecektir.

2- Siyah noktalar için limon suyu ve karbonat maskesi

Siyah noktalar için limon suyu ve karbonat maskesi

Siyah noktalar üzerinde en etkili olan doğal malzemelerin başında limon suyu gösteriliyor. Evde uygulayabileceğin siyah nokta maskesine limon ve karbonat ekleyebilirsin. Limonun içerisindeki salisilik asit, siyah noktalar üzerinde son derece etkili. Fakat bir asit içeriği olduğu için cildine uygularken çok dikkatli olmalı, sıklığı buna göre ayarlamalısın.

Malzemeler:

 • Yarım limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı karbonat

Hazırlanışı: Bu karışımı tüm yüze uygulamak yerine, sivilcelerin daha yoğun olduğu bölgelere uygulayabilirsin. 15-20 dakika kadar beklettikten sonra durulayabilirsin.

3- Siyah noktalar için kil maskesi

Siyah noktalar için kil maskesi

Kil, cildi fazla yağdan ve kirden arındırma konusunda en etkili içeriklerden biri. Siyah nokta cilt bakım ürünleri içinde de sık sık yer alan kil, aktardan alınıp direkt yüze uygulandığında reaksiyona neden olabiliyor. Bu yüzden siyah noktalar için evde kil maskesi yaparken önce cildinin ufak bir yerinde deneyerek gözlemleyebilirsin.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı kil
 • 2 çay kaşığı gül suyu
 • 1-2 damla çay ağacı yağı

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri maske kıvamına gelene kadar karıştırdıktan sonra, çok ince olmayacak bir katman halinde yüzüne uygulayabilirsin. Maske kuruyup katılaştıktan sonra yüzünü yıkayabilirsin.

4- Siyah noktalar için yoğurt ve bal maskesi

Siyah noktalar için yoğurt ve bal maskesi

Evde siyah nokta maskesi tarifleri arasında yoğurt ve bal maskesi de dikkat çekiyor. Balın bakterileri giderme özelliği, ciltteki kirleri arındırma konusunda etkili.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1-2 damla limon

Hazırlanışı: Bu üç malzemeyi birbiriyle karıştırdıktan sonra cildine uygulayabilirsin. Maske cildinde 15-20 dakika kaldıktan sonra durulayabilirsin.

5- Siyah noktalar için zerdeçal ve bal maskesi

Siyah noktalar için zerdeçal ve bal maskesi

Zerdeçal’ın cilde faydaları arasında ciltteki siyah noktalara da iyi gelmesi gösteriliyor. Zerdeçalın enflamasyon önleme özelliği sayesinde ciltteki gözeneklerin siyah noktaya dönüşmesinin önüne geçilebiliyor.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 1 tatlı kaşığı bal

Hazırlanışı: Bu iki malzemeleyi birbiriyle iyice karıştırdıktan sonra, bir fırça yardımıyla cildine uygulayabilirsin. Tüm yüze uygulamak yerine, sivilcelerin yoğun olduğu bölgelere uygulayabilir, 15-20 dakika beklettikten sonra durulayabilirsin.

Editörün Favorisi

Akneye eğilim gösteren cildimiz için, siyah noktaların önüne geçmek için La Roche Posay Effaclar Tonik’i cilt bakım rutinimizden eksik etmiyoruz. Temizleyici maddeler ve LHA içeren formülü sayesinde gözenekleri açmaya ve küçültmeye yardımcı olan bu tonik, hassas ciltlerin kullanımı için de son derece uygun.

Eğer evde siyah nokta maskesi olarak soyulabilen maskeleri kullanmak istersen, sana Garnier’in Kömürlü Siyah Nokta Karşıtı Soyulabilen Maske’sini önerebiliriz. Doğal kaynaklı kömür ve salisilik asit içeren bu soyulabilen siyah maske, siyah noktalara neden olan kiri ve fazla yağı temizlemeye yardımcı oluyor. Daha ilk kullanımda gözenekleri gözle görülür şekilde temizlerken, 1 ay düzenli kullanıldığında siyah noktaların görünümünün azalmasını sağlıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap