Cilt Bakımı

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

3 dk.
Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

Konu lezzet ve sağlık olunca, “zerdeçal tozu” ve “zerdeçal yağı” birçok yerde karşına çıkmış olmalı. Sarı-turuncu bir renge sahip olan zerdeçal bitkisi, yoğun ve hoş tadıyla yüzyıllardır baharat olarak mutfakları süslüyor. Üstelik hardal ve acı biberi andıran aromasıyla zerdeçal, damakların vazgeçilmezi olan körinin de ana bileşenleri arasında yer alıyor.

Bu aromatik bitkinin kullanım alanları sadece mutfakla da sınırlı değil. Zerdeçal, aynı zamanda birçok parfümün notalarına da değer katıyor. Biz de böylesi bir bitkinin cilt üzerinde de bir hayli faydası olduğunu düşünerek, senin için etraflıca bir araştırma yaptık. Bakalım zerdeçalın cilde faydaları hakkında nelere ulaşabilmişiz, hep birlikte inceleyelim. 

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal Nedir?

Bollywood filmleriyle arası iyi olanlar bilir; Hindistan’da uğurlu bir bitki olduğu düşünülen zerdeçal, orada dini ritüellerin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. “Curcuma longa” adıyla da bilinen bu bitki, Hindistan’la birlikte tüm Güneydoğu Asya’da yetişiyor. Zencefil ile aynı aileye mensup olan zerdeçal, dikdörtgen şeklinde büyük yaprakları olan çok yıllık bir bitki olma özelliği taşıyor. En düşük 20 derece sıcaklıkta yetişen bu bitkinin yaprakları değil, toprak altı bitki gövdesi (rizom) tüketiliyor.

Zerdeçal Hangi İçeriklere Sahip?

Zerdeçal Hangi İçeriklere Sahip?

Zerdeçalın ana aktif bileşeni olan “curcumin”, güçlü etkileriyle son yılların en çok değer kazanan içerikleri arasında. Güçlü bir antioksidan ve anti-enflamatuar olan bu bileşen, vücudun serbest radikallere ve patojenlere karşı korunmasını sağlıyor. Ayrıca potasyum, demir, manganez ve B6 ile C vitaminleri yönünden zengin olan zerdeçal; bu sayede kullanım alanını gitgide genişletiyor.

Editörün Favorisi

Zerdeçal içeren en sevdiğimiz ürünlerden biri Kiehl's Turmeric & Cranberry Seed Energizing Radiance Masque. İçerisinde bulunan Zerdeçal sayesinde cilt görünümümüzü düzenlemeye yardımcı olan bu maske, uygulandığı andan itibaren cilde daha aydınlık, canlı bir görünüm kazandırıyor. Bizim de favorilerimizden! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Zerdeçalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Cilde Faydaları Nelerdir?

Güzellik amacıyla zerdeçal kullanımı deyince, akla uzun yıllardır sadece diş beyazlatma geliyordu. Fakat artık zerdeçal cilt bakımının aranan isimlerinden biri haline geldi. Öncelikle bu bitkinin ülkemizde bilinmeyen ama Hindistan’da yüzyıllardır kullanılan bir uygulamasından bahsedelim. Hindistan’da gelin adaylarına hala, düğünde ciltlerinin ışıl ışıl görünmesi için bir gece önce zerdeçal maskesi yapılıyor. Bu bitkinin cilde tüm faydaları ise şöyle:

  • Cildin elastikiyetini koruyor.

  • Tahriş olmuş cildi yatıştırıyor.

  • Yanık ve yaraların iyileşmesine yardımcı oluyor.

  • Cilde aydınlık bir görünüm veriyor.

  • İçerdiği antioksidanlarla ince çizgi ve kırışıklık oluşumunu önlüyor.

  • Cilt tonunun eşitlenmesine destek oluyor.

  • Cilt lekelerini ve sivilceleri gidermede etkili oluyor.

Cilt İçin Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Cilt İçin Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Zerdeçal, geleneğini bozmayıp ciltte daha çok maske olarak tercih ediliyor. Ancak yoğun renginden dolayı bu bitki, cildi sarı renge boyama riski taşıyor. Bu nedenle kaynamış zerdeçal köklerinin ve tozunun doğrudan kullanımı tavsiye edilmiyor. Aksi takdirde ciltte inatçı bir sarı rengin oluşması kaçınılmaz oluyor. 

İçerisinde zerdeçal özü bulunan cilt bakım ürünlerini kullanmak, bu konuda hem etkili hem de pratik bir çözüm sunuyor. Üstelik zerdeçal özlü cilt bakım ürünleri, cilde iyi gelen farklı aktif maddeleri de barındırdığından çoklu etki sağlıyor.

Zerdeçalın Zararları Var mıdır?

Zerdeçalın Zararları Var mıdır?

Zerdeçalın yan etkileri veya zararları da en çok merak edilen konu başlıkları arasında yer alıyor. Bu bitkinin ağız yoluyla tüketimi, baharatlara karşı hassas bir bünyeye sahip olanlarda alerjik etki yapabiliyor. Ayrıca kanı inceltici etkiye sahip olduğundan, kanama bozukluğu olan ve yeni ameliyat geçiren kişilere önerilmiyor. 

Çok fazla tüketimi ise kalp çarpıntısı ve kusma gibi yan etkiler yapabiliyor. Direkt olarak cilde uygulandığında da cildin alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Bu nedenle de dermatoloğuna danışmadan kullanmanı önermiyoruz. Tabii son olarak, zerdeçalın direkt kullanımında cildinin sarıya boyanma ihtimalini de yine bir hatırlatalım istedik. 

Önerilen cilt bakım rutini

Sana daha iyi bir deneyim sunabilmek için çerezler kullanıyoruz.
Detaylı bilgi için Kişisel Verilerin Korunması ve Çerez Politikası metinlerini inceleyebilirsin.