Cilt Bakımı

Ektoin Nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

3 dk.
Ektoin Nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt bakım ürünlerinin formüllerinde daha önce hiç “ectoin” ifadesine rastlamış mıydın? Eğer cevabın “Hayır.” ise bu cevabı birazdan tam tersine döndürmeye hazırız. Güzellik uygulamalarının yeni parlayan yıldızı ektoin, cilt bakımında yeni bir devrin kapılarını aralamak için geliyor! E tabii, bu bileşenden seni de hemen haberdar etmek istedik. İyi düşünmüşüz değil mi?

Ektoin kavramını daha önce bir yerlerden duymuş olabilirsin. Evet, sana esasında bakterilerin oluşturduğu bir maddeden bahsetmek istiyoruz. Ektoin bilimsel açıdan yeni bir keşif olmasa da kozmetik dünyasında kendisine henüz yer bulan ve potansiyeli oldukça yüksek bir içerik. Öyle ki cilt bakımında birden çok işlevi üstlenerek klasik cilt bakımı uygulamalarına bambaşka bir boyut kazandıran ektoin, pek çok klinik araştırmaya konu olmaya devam ediyor. O halde ektoin nedir, ne işe yarar ve cilt bakımında ektoinin görevleri nelerdir daha fazla geç kalmadan öğrenmeye başla!

Ektoin Nedir?

Ektoin Nedir?

Ektoin, yüksek sıcaklık ve tuzlu ortam gibi sert koşullar altında yaşayan tek hücreli bakterilerin kendilerini korumak için ürettikleri bir madde. Aynı zamanda doğal bir amino asit türevi olan ektoinin en temel vazifesi, hücrelerin dış tabakasında doğal bir koruyucu bileşen işlevi görerek organizmaları susuzluğa, aşırı sıcaklığa ve çeşitli çevresel faktöre karşı korumak. 

Şimdiye kadar ektoin’i nasıl cilt bakımına bağlayacağımızı anlamamış olabilirsin. Öyleyse hemen açıklayalım. Ektoin, etrafındaki suyu bağlayarak “ektoin-hidro jel” kompleksini oluşturuyor. Bu hidro jel sayesinde ise ektoin, cilt bakım ritüellerinde tıpkı hyaluronik asit gibi cildin suyu hapsetmesine olanak tanıyor. Ektoin cilt bakımı söz konusu olduğunda tabii ki yalnızca bu işleve sahip değil. Cilt bakımında ektoin’in görevleri neredeyse sınırsız. Şimdiden çok merak ettiğini tahmin edebiliyoruz. Hadi o zaman, cilt bakımında ektoin ne işe yarar öğrenmek için sayfayı kaydırmaya devam et! 

Ektoin Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

Ektoin Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?
  • Ektoinin cilt bakımındaki en önemli işlevi cilt yüzeyindeki su kaybını önlemek. Bu sayede cildin çok daha nemli kalmasını sağlayan ektoin daha yumuşak, elastik ve dolgun bir cilt görünümü oluşumunu destekliyor. 

  • Ektoin, hücre yenilenmesine katkıda bulunarak ince çizgi ve kırışıklık görünümünün minimuma inmesine yardımcı oluyor. Bununla birlikte erken yaşlanma belirtilerini azaltarak ciltte yeni kırışıklık görünümlerinin oluşmasını da engelliyor. 

  • Ektoin, cildin daha derin katmanlarına nüfuz ederek antioksidan özelliği sayesinde cilt sorunlarının azaltmasına destek oluyor. Aynı zamanda cilt bariyerinin onarılmasında da etkin bir görev üstleniyor.  

  • Ektoin içeren kremler ve diğer bakım ürünleri, antienflamatuar etkisiyle ciltteki tahrişi azaltıyor ve cildin yatışmasına yardımcı oluyor. 

  • Güneşin zararlı ışınlarının etkisini azaltmak ve hücreleri UV ışınları sonucu oluşan hasara karşı korumak da ektoin’in görevleri arasında bulunuyor. 

  • Ektoin hava kirliliği, mavi ışık ve cilde zarar verecek birçok dış stres unsuruna direnç gösteriyor ve güçlü bir savunma yapıyor. 

Ektoin İçeren Ürünler Kimler için Uygun?

Ektoin İçeren Ürünler Kimler için Uygun?

Ektoin cilt bakım serumları, nemlendirici kremler, bakım yağları ve güneş kremleri gibi pek çok üründe kendisine yer buluyor. Her geçen gün çok daha fazla içerikte karşımıza çıkan ektoin, sunduğu etkilerle deneyenler tarafından fazlasıyla beğeniliyor. Ancak ektoin içeren cilt bakım ürünlerin kimler için daha uygun olduğunu belirtmek uzun bir liste gerektiriyor. Çünkü ektoin’li cilt bakım ürünleri farklı cilt tiplerini ve cilt sorunlarını hedef alıyor. 

Bununla birlikte ektoin içeren cilt bakım ürünleri dermatologlar tarafından çoğunlukla kuru, reaktif, hassas ve hatta daha olgun ciltlere tavsiye ediliyor. Eğer kuru bir cilde sahipsen, cildindeki kırışıklık görünümleri derinleşmeye başlıyorsa ve hassas cildini yatıştıracak cilt bakım ürünleri arıyorsan formülünde ektoin bulunan bakım ürünlerini sen de tercih edebilirsin. 

Ektoin ile cilt bakımına seviye atlatmak için ektoin içeren ürünleri rutinlerine vakit kaybetmeden ekle! Gitmeden Azelaik Asit Nedir? Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır? içeriğimize de bir göz at deriz. 

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap