El ve Ayak Bakımı

El Egzaması Nedir? Elde Egzama Belirtileri Nelerdir?

4 dk.
El Egzaması Nedir? Elde Egzama Belirtileri Nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

En yaygın egzama türlerinden biri olan el egzaması neden olur? Nasıl geçer? Tüm detaylarıyla senin için ele aldık.

Kuruluk, kaşıntı, yanma ve deride pul pul dökülme… Merhaba egzama! Bu cilt rahatsızlığı, yılın belirli zamanlarında ortaya çıkabilen ve ne yazık ki kronik olarak tabir edebileceğimiz cilt rahatsızlıklarından biri. Tıptaki ismiyle atopik dermatitin, vücudun farklı bölgelerinde görülebilmesi sebebiyle pek çok farklı çeşide sahip olduğu söylenebilir. Onlardan en yaygın olanı ise şüphesiz ki “el egzaması”dır. Özellikle havaların soğumasıyla birlikte kendini gösteren bu elde egzama (dermatit), kişinin hayat kalitesini oldukça etkileyen etmenlerden biri. Elde egzama rahatsızlığını ele aldığımız bu yazımızda, “El egzamaları nedir, neden oluşur? El egzaması nasıl geçer?” “Belirtileri nelerdir?” gibi soruların cevaplarına yanıtlar aradık. Keyifli okumalar! 😊

El Egzaması Nedir?

El Egzaması Nedir?

El egzaması, ellerde kaşıntı, kuruluk, yanma ve derinin pul pul dökülmesi gibi belirtilerle kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Kronik bir rahatsızlık olarak görülen el egzaması, en yaygın egzama çeşitlerinden biri olarak görülmekte ve her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Yaygın kanının aksine bulaşıcı bir rahatsızlık olmayan egzama, atopik egzama geçmişi olan kişiler ile deterjan gibi kimyasallar ve su ile sık temas eden kişilerde daha çok görülmektedir.

El Egzaması Belirtileri Nelerdir?

El Egzaması Belirtileri Nelerdir?

Elde egzamanın en sık rastlanılan belirtileri şöyledir;

 • Deride kuruluk,

 • Kaşıntı,

 • Çatlama,

 • Kanama

Bir de bunların dışında ileri safhalarda görülen belirtiler vardır ki onları da şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kabarcık oluşumu,

 • İltihaplanma,

 • Kırmızı lekeler

Gördüğün gibi elde egzama belirtisi, hafife alınacak semptomlar barındırmamaktadır. Üstelik, kişinin yaşam standardını da etkileyebilmektedir. Peki, bu rahatsızlığa neden olan etmenler nelerdir dersin? Haydi bir de buna bakalım.

El Egzaması Neden Olur?

El Egzaması Neden Olur?

El egzamasının genelde kimlerde ve niçin görüldüğünü uzmanlar şöyle belirtiyor:

 • Deri alerjen öyküsü olanlar,

 • Deriyi tahriş edici kimyasal maddelere uzun süre maruz kalanlar (dezenfektan gibi)

 • Kuaförlük mesleğinde çalışanlar,

 • Hemşireler,

 • Laboratuvar ortamında çalışanlar,

 • Mekanik işlerde çalışan bireyler,

 • Terleme problemi yaşayanlar,

 • Yoğun strese maruz kalanlar,

 • Soğuk ve sert iklim,

 • Elleri fazla suda yıkamak

Yukarıda sıraladığımız tüm bu maddeler, el egzaması oluşumunun 1 numaralı etkenleri arasında gösteriliyor. Maalesef ki bazı meslek erbabına sahip kimselerin de bu hastalığa yakalanması kaçınılmaz oluyor. Peki, egzama tedavisi nasıl yapılmalı?

El Egzaması Nasıl Geçer?

El Egzaması Nasıl Geçer?

Elde egzamaya ne iyi gelir?” sorusunun yanıtına, öncelikle mutlaka bir dermatalogdan yardım alarak tedaviye başlanması gerektiğini hatırlatarak cevap vermek istiyoruz. Uzmanların tedavi süresince uygulanmasını uygun gördükleri yöntemlerin başında ise egzama kremleri geliyor. Bu krem türleri:

 • Kortizon içeren kremler,

 • Stereoit krem ve merhemler,

 • Yoğun nem sağlayan kremler,

 • Antibakteriyal kremler,

Olmak üzere birbirinden ayrılıyor. Bunun dışında bazı tedavilerde kaşıntıyı rahatlatmak üzere ilaçlı bandaj kullanımı da yer alabiliyor. Ayrıca kaşıntı ve iltihaplanmayı azaltmak amaçlı, UV tedavisi olarak bilinen ultraviyole dalgalarından oluşan bir tedavi de uygulanabiliyor. En uygun tedavi için doktorun ile konuşmayı ihmal etmemelisin.

Editörün notu: Ellerinde çok kuru bir görünüm ve el egzaması belirtileri varsa, öncelikle mutlaka bir dermatologa görünmeni öneririz. Cilt doktorunun seni muayene ettikten sonra vereceği önerilere uymalı, evde uygulanan yöntemlerden kaçınmalısın.

Editörün Favorisi

Kuru ellerin için kullanabileceğin ürün önerileri

La Roche Posay Lipikar serisinden Pain Surgras Kuruluk Önleyici Sabun

Eldeki kuruluğu azaltmaya yardımcı olan,iyi nem etkisiyle sevdiğimiz ürünler arasında yer alan bazı favorilerimizden bahsetmek istiyoruz sana. Bunlardan ilki, La Roche Posay Lipikar serisinden Pain Surgras Kuruluk Önleyici Sabun. Bu seri, o kadar etkili ki serideki bazı ürünler bebekler için de kullanılabiliyor. Hassas ve kuru ciltler için oldukça uygun olan bu sabun ise lipidle zenginleştirilen bir formüle sahip. Kuru cildimizi besleyen ve nazikçe temizleyen bu sabunu biz, ellerimizde kuruluk ve kaşıntı hissi yaşadığımız zamanlarda kullanmayı tercih ediyoruz. İçerisinde niacinamide de yer alan bu sabun ile sen de cildindeki kaşınma hissini rahatlatmaya yardımcı oluyor.

La Roche Posay Lipikar Xerand Onarıcı El Kremi

Elleri iyi bir şekilde nemlendirmek için krem önerimiz ise yine aynı seriden La Roche Posay Lipikar Xerand Onarıcı El Kremi oluyor. Bu krem, ellere yoğun nemlendirme sağlaması ile bizi kendine çekti. Üstelik cilt bariyerini yenilemesi ve günlük koruma sağlamasıyla da adeta kendisine bağımlı yaptı. Çok kurumaya eğilimli cilde iyi geldiğini gördüğümüz bu nemlendirici el kremini sana da önermek istedik. Düzenli kullanımda ellerindeki kuruluk şikayetinden kurtulacağının ve ellerinin yeniden onarılmaya başlayacağının garantisini veriyoruz.

La Roche Posay Cicaplast Baume B5 Krem

Son olarak ellerindeki tahriş için de bir krem önermek istiyoruz: La Roche Posay Cicaplast Baume B5 Krem. Kuruluk ve tahriş hissine karşı mükemmel bir rahatlama sağlayan bu cilt onarıcı krem, Madecassoside ve Panthenol ile zenginleştiriliyor. Tahriş olmuş cildi onarmaya yardımcı olan, kuru cildi yatıştıran ve konfor sağlayan bu krem ile sen de rahatlığı hissedeceksin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap