Yaşlanma Karşıtı Bakım

E Vitamini Ne İşe Yarar: Cilde Faydaları Nelerdir?

4 dk.
E Vitamini Ne İşe Yarar: Cilde Faydaları Nelerdir?
Ece Atalay

Ece Atalay

Blogger

+ Tüm yazıları

E vitamini, genellikle cilt bakım ürünlerinde bulunan, hatta en yaygın kullanılan içeriklerdendir. Hem vücudumuzda, hem de bazı gıdalarda bulunuyor. Peki E vitamini ciltte ne işe yarar? Bu sorunun cevabını ve E vitamini içeren cilt bakım serumu önerimizi merak edenleri yazımızın devamına bekliyoruz!

E Vitamini Nedir?

E Vitamini Nedir?

E vitamini, anti-enflamatuar özelliklere sahip, temel bir besindir. Aynı zamanda, E vitamini yağda çözünen bir antioksidandır; bu özelliği sayesinde de gıda ve toksinlerin, serbest radikallerin etkileriyle mücadele eder. Yaklaşık sekiz farklı tipte E vitamini formu vardır ve bunlardan tokoferil asetat ve tokoferol, yaygın olarak cilt bakım ürünlerinde bulunur.

E vitamini, sağlıklı bir ciltte var olan bir bileşendir. Ciltte istenmeyen değişikliklere neden olan kirlilik ve diğer çevresel stres faktörlerinden korunmaya yardımcı olmak için önemli antioksidan etkiler sağlar. Ne yazık ki zaman ve güneş hasarı ile cildin E vitamini azalır. Bu nedenle de cildimiz, doğal yaşlanma belirtileri ile mücadele etme yeteneğini kaybeder. Ancak cilde uygulanan E vitamini ile cildimizin yenilenmesine destek olabiliriz.

E Vitaminin Cilde Faydaları Nelerdir?

E Vitaminin Cilde Faydaları Nelerdir

Gelelim, E vitamini ne işe yarar konusuna! E vitamini yararları açısından oldukça güçlü özelliklere sahiptir. E vitamini faydaları olarak aşağıdaki maddeleri sayabiliriz:

  • Ciltteki ince çizgi, kırışıklık görünümü ve sıkılık kaybını azaltır.
  • Cilt tonunun aydınlanmasını sağlar.
  • Cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olur.
  • Ciltteki UV hasarını azaltmada faydalıdır.
  • Cildin koruyucu bariyerini güçlendirmeye destek olur. Böylece cilt bariyerinde oluşan, cildin kurumasından, sıkılığını kaybetmesinden kaynaklanan küçük çatlakların kapanmasına destek olur.
  • Ciltteki nemi korur. Cilt hücreleri arasında uzun süreli nem tutuşu sağlar.
  • Cildin iyileşmesini sağlar. E vitamini ciltte oluşabilen yanık, yara izlerinin azalmasına destek olur.
  • E vitamininin faydalarından biri de antioksidan özelliğidir. Zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur ve antioksidan faydası sayesinde siyah nokta önleyen sebum (yağ) oksidasyonunu engelleyebilir.
  • Çevre etkisine maruz kalmış cilde bakım yapar; kirlilik ve güneş hasarı kaynaklı tahrişten sonra yatışmasını sağlar.

E vitaminin faydalarını öğrendiğine göre, eminiz ki sen de bizim gibi cilt bakım rutinine hemen E vitamini içeren bakım ürünlerini eklemek istemişsindir! :)

E Vitamini ve C Vitamini Kombini

E Vitamini ve C Vitamini Kombini

E vitamini, özellikle C vitamini ile bir arada kullanıldığında, cilt için harika sonuçlar ortaya çıkıyor. C vitamini cilt yüzeyine etki ederek cildin üst katmanına bakım yapar. E vitamini ise yağda çözünme gücüyle beraber cildin alt katmanlarına iner. Bu 2 güçlü vitamin birleştirildiklerinde, düzensiz cilt tonunun görünümü iyileşir, ten rengini daha aydınlık görünür. Ayrıca çevresel saldırıların etkisine karşı cildin savunma gücünü de desteklerler.  

E Vitamini Yüze Sürülür mü?

E Vitamini Yüze Sürülür mü

“E vitamini yağı cilde faydalıdır” gibi internette birçok bilgi yer alıyor. Ancak biz etkisi açısından, daima serum formdaki ürünleri tercih ediyoruz. Özellikle de kalitesine güvendiğimiz markaların, E vitamini içeren serumlarını kullanmaya özen gösteriyoruz.

Bize sosyal medyadan ise en çok gelen sorulardan biri, “E vitamini cilde sürülür mü” sorusu. E vitamini tabii ki cilde sürülebiliyor ancak bu vitaminin cildin için uygun olup olmadığını mutlaka bir cilt uzmanına ya da dermatoloğa danışmalısın. Cilt alerjisi gibi istenmeyen bir sonuçla karşılaşmamak için dermatoloğuna danışıp, yorumunu alıp uygulamaya başlamalısın.

E vitamini ve başka içeriklerin cildine etkileri hakkında, hatta cildin hakkında aklına takılan sorular mı var? İşte bunun için sana harika bir önerimiz var! Şimdi, hemen buraya tıklayıp, SkinCeuticals’ın Ücretsiz Canlı Destek ve Canlı Video Destek hizmetinden yararlanabilirsin! Evde oturduğun yerden cildin hakkında öneriler almak işte bu kadar kolay! :)

Favorimiz: E Vitamini ve C Vitamini içeren SkinCeuticals C E Ferulic

E vitaminini cilde kullananlardan olarak, favori serumumuz SkinCeuticals  serumlarından C E Ferulic. Cilt bakım rutinimizin artık bir parçası haline gelen bu antioksidan serum, E vitamini dışında C vitamini ve Ferulik Asit de içeriyor. Böylece ciltteki ince çizgiler, kırışıklıklar, düzensiz cilt rengi, elastikiyet kaybı gibi sorunlara etki ediyor. Güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarına, çevresel etmenlere ve yaşlanma belirtilerine karşı cildin savunma kalkanını güçlendiriyor.

Normal ve kuru ciltlere uygun SkinCeuticals C E Ferulic Serum, günde 1 kez, sabahları cildi temizledikten sonra 4-5 damla şeklinde uygulanıyor. Parmak uçlarıyla kurulanmış yüze, boyun ve dekolte bölgesine uygulanıyor.

Tek bir serumda hem E vitamini, hem C vitamini hem de Ferulik Asit birleşmiş ve cildimiz için süper bir antioksidan serum ortaya çıkmış! Bundan böyle yaşlanma belirtilerine, SkinCeuticals C E Ferulic Serum ile karşı koyabiliriz! :)

Ürünü burada inceleyebilirsin

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap