Yaşlanma Karşıtı Bakım

Cilt Sarkmasına Karşı En Etkili Çözüm Önerileri

4 dk.
Cilt Sarkmasına Karşı En Etkili Çözüm Önerileri
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt sarkması, bugün pek çoğumuzun muzdarip olduğu konulardan biri. Yaşlanma ve hızlı kilo verme gibi etkenlerden dolayı deri sarkması probleminin yaşandığı bilinse de cildimizin maalesef ki zamana meydan okuyamadığı bir gerçek. Hal böyle olunca da cilt sarkmaları yaşlanmanın doğal bir belirtisi oluyor. Zamanla dolgunluğunu ve elastikiyetini kaybeden cilt, yerçekimine karşı koyamıyor ve sarkıyor. Ancak bunu kabullenmek zorunda değilsin. Kendine ve cildine iyi baktığın müddetçe cilt sarkıklığını engellemen mümkün!

Cildimveben.com editörleri olarak bizler, bu işin üzerine gittik. “Ne yaparsak, cilt sarkmalarını önleriz?” diye araştırmalarımıza başladık ve gece gündüz durdurak bilmeden çalıştık. Ve işte karşındayız! Bu yazımızda “Cilt sarkması nedir?”, “Cilt sarkması neden olur?”, “Cilt sarkmasını önlemek için neler yapılabilir?” ve “Cilt sarkmasına kesin çözüm neler?” gibi tüm soruların yanıtını bulacaksın. Haydi, o zaman koltuğuna iyice yerleş ve kendini bize bırak!

Cilt Sarkması Neden Olur?

Cilt Sarkması Neden Olur?

Bu soruya verilebilecek pek çok yanıt var aslında. Ancak birkaç madde ile listelememiz gerekirse:

  • Vücut derisi normalde olması gerektiğinden daha az elastik bir yapıda ise cilt sarkması meydana gelebiliyor. Yani burada genetik faktörler önemli.

  • Düzensiz ve hızlı kilo alıp verme sonucu yağ dokusunun kaybedilmesiyle birlikte deri sarkabiliyor.

  • Yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak deride sarkık görünüm oluşabiliyor.

  • Vücudu fazla güneşe maruz bırakmak, cildin kolajen üretimini olumsuz yönde etkilediği için sarkma yaşanabiliyor. Bu nedenle bronzluğu da tadında bırakmanı faydalı buluyoruz.

  • Ve son olarak kötü beslenme biçimi, deri sarkmalarına davetiye çıkarabiliyor.

Ciltteki Sarkmaları Önlemek için Neler Yapılabilir?

Ciltteki Sarkmaları Önlemek için Neler Yapılabilir?

Cilt sarkması nasıl önlenir?” sorusunu düşündüğünde, hemen aklına estetik cerrahi operasyonlar ya da medikal estetik uygulamaları gelmesin. Evet, bu işlemler sarkık görünüm için oldukça faydalı. Fakat daha cilt bakım rutinini ve yaşam tarzını değiştirerek de cilt sarkması problemini önleyebileceğini unutma. Biz de senin için aşağıda hazırladığımız listede bu doğal yöntemlerden bahsettik.

Cilt sarkmasına en etkili çözümler, cilt sarkmasını önleyen kremler ve hatta cilt sarkmalarına karşı maske seçimleri önerilerimizle, sen de kendine yepyeni bir sayfa açabilirsin. O halde en genel yöntemden başlayalım.

Su tüket: Bolca su tüketimi, derinin ihtiyacı olan nemi kaybetmesini önleyecektir. Unutma ki nem oranı az olan cilt önce kırışmaya, ardından sarkmaya başlar.

Egzersiz yap: Düzenli yapılan sıkılaştırıcı egzersizler, vücuttaki sarkmaların önüne geçecektir. Kas kütlesini artırma amaçlı yapılan egzersize genç yaşlardan itibaren başlamanı ve asla bırakmamanı öneriyoruz. Pilates ise bunun için oldukça ideal bir seçenek!

İyi beslen: Düzenli ve sağlıklı beslenmeyle hem fit görünebilir hem de ileride oluşabilecek cilt sarkmalarını önleyebilirsin. Ayrıca şekerli gıdalardan da olabildiğince uzak durmanı tavsiye ediyoruz. Çünkü şeker, vücuttaki kolajen üretimini olumsuz etkiliyor.

Protein al: İyi beslen demişken, protein almana mutlaka özen göstermelisin. Ayrıca zayıflama sonrası cilt sarkmalarını protein ile önleyebileceğini de belirtelim. Selülitli görünüme de ayrıca iyi geliyor, bizden söylemesi!

C vitamini tüket: Bu vitamin çeşidi, cildi güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olurken, kolajen üretimini de destekliyor. Bu nedenle öğünlerinde sık sık C vitamini içeren besinler tüketmeye özen göstermelisin. Ayrıca cilt sarkmalarına karşı en iyi krem çeşitlerinin içerisinde de C vitamini bulunduğunu söyleyelim.

Sıkılaştırıcı Bakım Ürünleri Kullan: Cilt sarkması için krem kullanımı oldukça önemli. Gerek vücut gerekse de yüz için piyasada bulunan sıkılaştırıcı kremlerden faydalanarak cilt sarkması probleminin önüne geçebilirsin. Burada cilt sarkması kremleri yanında cilt sarkmasına maske çeşitlerinden de yararlanabilirsin. Ancak bu gibi ürünlerin içerisinde mutlaka kolajen ve C vitamini barındığına emin olmalısın.

Cilt sıkılaşmasına yardımcı olan ürün önerileri

SkiCeuticals C E Ferulic

SkiCeuticals C E Ferulic

C vitamini ve ferulik asit içeren yüz serumları, cildi sıkılaştırma konusunda çok etkililer. Bizim favori C vitamini serumlarımızdan biri de SkinCeuticals C E Ferulic. Formülündeki saf C vitamini, E vitamini ve ferulik asit sayesinde ince çizgi, kırışıklık ve sıkılık kaybı gibi yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltıyor. Günlük olarak bu serumu düzenli olarak kullandığında, cildinin eskiye oranla daha sıkı ve genç göründüğünü fark edeceksin.

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 40+ Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Krem

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı 40+ Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Krem

Cildin sıkılığını kaybettiği 40'lı yaşlarda, kendini daha yavaş yenilemeye başlıyor. Bu noktada da, cildin yenilenmesine yardımcı olacak cilt bakım ürünlerini kullanmak gerekiyor. L'Oréal Paris'in Yaş Uzmanı 40+ Kırışıklık Karşıtı Sıkılaştırıcı Krem'i, formülündeki retino-peptidler ve Opuntia çiçeği özleri ile cildi nemlendiriyor, yenilenerek sıkılaşmasına yardımcı oluyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap