Cilt Bakımı

Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar

3 dk.
Cilt Bakımında En Sık Yapılan Hatalar
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve en sık yapılan hataları bir araya getirdik!

Günden güne cilt bakımı önemini artırıp alışkanlığımız haline dönüşürken, bir şekilde cilt bakım rutinlerimize yeni yöntemler ve ürünler ekliyoruz. Bunu yaparken de çevremizden duyduklarımıza, influencerların tavsiyelerine kulak veriyoruz.

Peki, en sık yapılan cilt bakımı hatalarının neler olduğunu biliyor musun? Bugüne kadar uyguladığın bazı yöntemler aslında yanlış olabilir, hiç aklında olmayan bir öneri ise pek çok şeyi değiştirebilir. İşte karşında cilt bakımında en sık yapılan hatalar!

1. Makyajla uyumak

Uyumadan önce cildi temizlememek

Makyajı çıkarmadan yatağa girmemek, yapabileceğin en büyük cilt bakımı hatalarından biri. O gün makyaj yapmamış olsan bile uyumadan önce yine de cildini temizlemelisin. Gün içerisinde cildinde biriken kirleri ve fazla yağı temizlemediğinde, gözeneklerinin tıkanması ve siyah nokta, hatta sivilcelerle baş etmen gerekeceğini unutma.

Makyaj temizleyici önerisi: Garnier Micellar Gül Suyu

2. Sert peeling yapmak

Pürüzsüz bir cilde sahip olmak ve cildindeki ölü derilerden kurtulmak için peeling iyi bir seçenek ama sert peeling yapmak da en önemli hatalardan biri. Cildini temizleyeyim derken tahriş edebilir, cilt bariyerinin zayıflamasına neden olup başka cilt problemlerinin oluşmasına neden olabilirsin.

Nazik peeling önerisi: L’Oréal Paris Işıltı Canlandırıcı Şeker Peelingi

Ürünü burada inceleyebilirsin

3. Güneş kremi kullanmamak

Güneş kremi kullanmamak

Ürünü burada inceleyebilirsin

Güneş kremini sadece yaz tatillerinde kullanmak da cilt bakımı hatalarının en büyüklerinden. Erken yaşlanmanın önüne geçmek için cildini yaz-kış her mevsim, her gün, evde olsan bile uygulamalısın. Unutma UV ışınları pencerelerden bile geçebiliyor!

Ağırlık yapmayan güneş kremi önerisi: La Roche Posay Invisible Fluid SPF 50+

4. Cilt tipine uygun ürünler kullanmamak

Cilt tipine uygun olmayan bir ürün kullanmak, cildinde beklenmedik problemlerin oluşmasına neden olabilir. Örneğin yağlı bir cildin varsa ve sebum dengeleme özelliği olmayan bir ürün kullanırsan, cildinin daha fazla yağlanmasına neden olabilirsin. Kuru bir cilde sahipsen, yanlış ürünler yüzünden cildin ihtiyacı olan nemi karşılayamayabilir.

Yağlı ciltler için sebum dengeleyici nemlendirici önerisi: Vichy Normaderm Günlük Nemlendirici

5. Ürünleri yanlış sırayla uygulamak

Cilt bakımı yaparken ürünleri doğru sırayla uygulamamak, o ürünlerden alacağın etkiyi yok edebilir. Örneğin nemlendirici üzerine maske yapmak, göz kremini nemlendirici üzerine sürmek gibi minik hatalar, uyguladığın ürünlerin etkilerini görememene neden olabilir.

6. Cilt tipi seninle aynı olmayan kişilerden tavsiye almak

Cilt tipi seninle aynı olmayan kişilerden tavsiye almak

Hepimiz influencerlardan her gün tavsiyeler alıyor, yeni ürünler keşfediyor, cilt bakım tüyolarına kulak veriyoruz. Fakat cilt tipinin uyuşmadığı bir kişiden aldığın cilt bakım önerisi sende beklediğin sonucu vermeyebilir, aksine paranın boşa gitmesine neden olabilir. Bu yüzden bir influencerdan veya bir arkadaşından tavsiye alacaksan, öncelikle cilt tiplerinizin uyuştuğundan emin olmalısın.

7. Dermatologa gitmemek

Cildinde bir sorun olduğunda onu kulaktan dolma bilgilerle çözmeye çalışmak yerine dermatoloğa gitmelisin. Özellikle sivilce, egzama, leke ve hassasiyet gibi cilt problemlerini evde doğal yöntemlerle geçirmeye çalışmak geri dönülemez zararlar bile verebilir. Bu yüzden bir dermatoloğa danışarak, onun tavsiyeleriyle tedavi yollarını denemenin ne kadar önemli olduğunu unutmamalısın.

8. Boyun ve dekolteye ürün uygulamamak

Boyun ve dekolteye ürün uygulamamak

Yaptığımız cilt bakımı hatalarından bir diğeri ise ürünleri sadece yüzümüze uygulamak. Özellikle günlük nemlendiricileri ve kırışıklık kremlerini boyun ve dekolte bölgesine kadar uygulamalısın.

Kırışıklık kremi önerisi: Lancome Renergie Multi Lift Krem

9. Sivilcelere bölgesel uygulama yapmak

Eğer yüzünde çıkan sivilcelere bölgesel bir bakım yapıyorsan hata ediyorsun. Sivilce sorununu yüzünün tümünde değerlendirmeli, yıkamadan nemlendirmeye, sivilceli ciltlere yönelik ürünler tercih etmelisin.

10. Yastık kılıfını ve havlunu sık değiştirmemek

Yastık kılıfı ve havlu en çok bakteri tutan şeylerin başında geliyor. Eğer yüzünde sürekli tekrar eden minik pütürlerden ve sivilcelerden şikayetçiysen, yastık kılıfını daha sık değiştirmeli, havlu yerine de yüzünü kağıt havlularla kurumayı deneyebilirsin.

11. Beslenme ve cilt arasındaki ilişkiyi önemsememek

Yediğimiz yemeklerle cildimiz arasında son derece yüksek bir ilişki var. Cildinin pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi için sağlıklı beslenmek son derece önemli. Süt ürünleri ve şekeri azaltarak bile sivilcelerinin azaldığını gözlemleyebilirsin.

12. Su içmenin önemini bilmemek

Su içmek, satın alabileceğin en uygun fiyatlı cilt bakım ürünü! Düzenli olarak bol su içmek, cildinin canlanmasını, nemlenmesini ve pürüzsüzleşmesini sağlar. Bu yüzden su içmenin, sağlıklı bir cilt için ne kadar önemli olduğunu unutma.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap