Kırışıklık

Botulinum Toksin Nedir? Nasıl Uygulanır?

4 dk.
Botulinum Toksin Nedir? Nasıl Uygulanır?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Gençlik ışıltısını geri isteyen ve gençliğini korumak isteyenlerin aklından en az bir kere botoks yaptırmak geçmiştir. Botoks yani Botulinum Toksin, deri altına enjekte edilerek cilt yüzeyindeki ince ve derin kırışıklıkların açılmasına yardımcı oluyor ve cilt yüzeyine doğal bir ışıltı kazandırıyor. Botoksun etkilerinin geçici olması ve botoks fiyatları yüzünden aklından ' botoks gerçekten işe yarıyor mu?' sorusu geçiyordur. Botulinum Toksin işlevlerini ve cilde nasıl etki ettiğini anlatıyoruz. 

Botulinum Toksin nedir?

Botulinum Toksin nedir?

Botulinum Toksin, kasların geçici olarak paralize olmasını sağlayan bir bakteri türü. En yaygın olarak kullanılan yöntemi ise botoks işlemidir. 

Botulinum Toksin veya bilinen adıyla botoks uygulamasında Clostridium Botulinum adı verilen bakteriden yardım alınıyor. Bu bakteri, laboratuvar ortamında düzenlenerek  kaslar arasındaki elektriksel iletimi geçici olarak durduruyor. Yani botoks sayesinde cildin sinir uçlarındaki iletimi salgılayan madde salınımı engelleniyor.

Botulinum Toksin estetiğinde kaslar ve ter bezleri hedef alınıyor. Merak etme, botoks kalıcı bir etki bırakmıyor sadece geçici bir sonuç yaratıyor. Botoks yaptırdığında cildindeki bütün kaslar etkilenmez, sadece  Clostridium Botulinum enjekte edilen kaslarda gençlik etkisi görülür. Günümüzde botoks estetiği yüz estetiğinde, gençlik uygulamalarında ve aşırı terleme tedavisinde aktif olarak kullanılıyor.

Editörün Favorisi

Botoks yaptırmak cilde ışıltı ve enerji kazandırarak cildin gençlik ışıltısını geri kazandırmayı hedefliyor. Eğer botoks fiyatları seni zorluyorsa cildine ışıltı kazandırmak için C vitamini serumları kullanmanı öneririz. SkinCeuticals C E Ferulic antioksidan serumu formülündeki %15 saf C vitamini sayesinde cildine ihtiyacı olan aydınlık etkiyi kazandırıyor ve yüzünün daha genç görünmesine yardımcı oluyor. Kırışıklık görünümü ve sıkılık kaybı problemleri için önerilen SkinCeuticals C vitamini serumu, normal ve kuru cilt tiplerine uygundur. 

Botoks uygulamasından sonra işlemin kalıcılığını desteklemek ve cildinin daha aydınlık görünmesini sağlamak için de C vitamini antioksidan serumu kullanabilirsin. Genellikle botoks yaptırdıktan bir gün sonra C vitamini serumuna başlanılması önerilir. 

Botulinum Toksin'in yüze etkileri nedir?

Botulinum Toksin'in yüze etkileri nedir?

Botulinum Toksin'in etkilerinin başında yüzdeki kırışıklıkları azaltması ve yüzü gençleştirmesi geliyor. Tekrarlayan yüz mimikleri zamanda cildinde ince kırışıklıkların oluşmasına yol açar. Tedavi edilmeyen kırışıklıklar derinleşerek yaşlılık belirtilerine  doğru yol alır. Botoks estetiği, yüzde sıkılaşma sağlıyor ve doğru uygulamada yüzde lifting etkisi yaratıyor. Bu işlemde mimik kaslarının kasılması engellenir ve geçici olarak kasların gevşetilmesi sağlanır. 

Botoks işlemi kaş kaldırmak, boyun çizgilerini azaltmak, göz çevresini daha genç göstermek ve terlemeyi önlemek için tercih ediliyor. Mimik hareketlerinin tekrarlanması sonucunda kasılan kaslar gevşetilerek cildin daha doğal görünmesi amaçlanıyor. Botoks uygulamasının en çok göz çevresine yapıldığını söyleyebiliriz. Kaz ayaklarına botoks yaptırmak yüzün geneline daha genç ve fresh bir hava kazandırır.

Editörün Favorisi

Derin kırışıklarda bile etkili anti aging serumu arayanlar için L'Oréal Paris Retinol Serumu kullanmanı tavsiye ediyoruz. Bildiğin üzere, retinol ciltte derin kırışıklıklarda pürüzlerde en etkili olan içeriklerin başında geliyor. A vitamini çeşidi olan Retionol, hücre yenilenmesine katkıda bulunuyor ve anti aging etki göstererek cildi gençleştiriyor. 

 L’Oréal Paris Revitalift Lazer Saf Retinol Gece Serumu'nu botoks yaptırdıktan sonra da kullanmaya devam edebilirsin. %0,2 saf retinol içeren bu serum, cildini nemlendirir ve pürüzsüz görünmesine yardımcı olur. Botoksun etkilerini desteklemek ve gece boyunca cildinin yenilenmesini sağlamak için Retinol sorumu gece bakım rutinine eklemelisin. 

Botulinum Toksin estetiği nasıl yapılır?

Botulinum Toksin estetiği nasıl yapılır?

Botoks uygulaması, mutlaka steril bir ortamda uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Botoks işleminde çok ince uçlu bir iğne ile daha önceden belirlenen kasların üzerine Clostridium Botulinum enjekte edilir. Endişelenmene gerek yok, botoks acılı bir işlem değildir. Hafif yanma ve kızarıklık hissedebilirsin. Genellikle yüz botoksu 10-15 dakika sürer. Uygulamadan sonra günlük işlerine devam edebilir, iş hayatına hızlıca geri dönebilirsin. 

Botoks uygulamasından sonra ne yapmalı?: Botoks yaptırdıktan sonra o bölgeyi ovuşturmamalısın. Ovuşturma ve masaj işlemi botoksun çevre dokulara yayılmasına yol açabilir. Botoks yaptırdığın gün spor yapmanı ve kuaföre gitmeni önermiyoruz. Sauna, buhar odası gibi aşırı sıcak ortamlar botoksun etkisini azaltmaya ve yüzünde şişkinlik oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle ilk bir gün sıcak ortamlardan uzak durmalısın. Botoksun etkisini görmek için 5 ila 7 gün arasında beklemeni öneririz. 

Editörün Favorisi

Cildinde sıkı ve kalkık bir görünüm yaratmak için anti aging kremlerden Lancome Renergie Multi-Lift Ultra kremi kullanmanı öneririz. Yaş aldıkça cildinde azalan kolajen dokusu yerini kırışıklık ve koyu lekelere bırakabiliyor. Renergie Multi-Lift Ultra krem sayesinde cildindeki yaşlılık etkilerinin azaldığını ve yüzünün daha pürüzsüz göründüğünü fark edebilirsin. 

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra kremin en sevdiğimiz özelliklerinden biri cilt esnekliğini desteklemesi ve geliştirmesi. Cildinin azalan elastikiyetini güçlendiriyor ve cildinin sıkılaşmasını sağlıyor. Düzenli olarak Lancome anti aging kremi kullananlar ince çizgilerin azaldığını ve koyu leke görünümünün ortadan kalktığını söylüyorlar. 

Botulinum Toksin hangi bölgelere uygulanabilir?

Botulinum Toksin hangi bölgelere uygulanabilir?
  • Alın
  • Kaş arası
  • Göz çevresi
  • Boyun çizgileri
  • Dudak kenarları ( gummy smile)
  • Çene hattı ( masseter botoks)
  • Boyun
  • Dekolte
  • Koltuk altı
  • Eller

Editörün Favorisi

Yaşlanma karşıtı uzman bakım kremi arıyorsan senin için Vichy Collagen Specialist anti aging kremi öneririz. Vichy krem, kolajen kaybı nedeniyle oluşan ince kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmayı hedefliyor. Ciltte lifting etkisi yaratarak yüzün daha genç görünmesini sağlar ve yüze dinamik bir ifade kazandırır. 

Collagen Specialist kremi, kırışıklık görünümünü azaltırken yüzdeki koyu lekeleri de hedef alarak cildin daha genç görünmesini sağlar. Cildin sıkılaşmasını ve yüzde gençlik etkisinin oluşmasını sağlayan bu anti aging kremi düzenli olarak kullanmanı tavisye ediyoruz. 

Ürünleri burada inceleyebilirsin

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap