Cilt Problemleri

Binge Eating Nedir? Cilde Olan Etkisi Nedir?

5 dk.
Binge Eating Nedir? Cilde Olan Etkisi Nedir?
Cansu Girgin

Cansu Girgin

Blogger

Son yıllarda herkesin üzerinde stres yükü gittikçe artıyor. Sosyal hayatımızdaki değişiklikler, iş hayatı ve okuldaki zorlu dönemler derken stres bozukluğu kendini farklı farkı şekillerde ortaya çıkarabiliyor. Stresli olduğun dönemlerde kendini sürekli mutfakta buluyorsan, tıkanırcasına yemek yemek seni rahatlatıyor veya içgüdüsel olarak çok fazla yemek yediğini düşünüyorsan binge eating yani tıkanırcasına yeme bozukluğunu araştırmanı öneririz. Binge eating vücudumuz için olduğu kadar cildimiz için de olumsuz etkiler yaratabiliyor. Hızlı ve tıkanırcasına yemek yemenin cildimize olan etkilerini mutlaka öğrenmeli ve bu duruma bilinçli yaklaşmalısın.

Binge eating nedir?

Binge eating nedir?

Binge eating yani tıkanırcasına yeme bozukluğu çok hızlı yemek ve tıkanırcasına çok yemek gibi atakları kapsıyor. Binge eating sendromu olan kişilerin genel yemek yeme davranışları düzensiz olabiliyor. Günde üç öğün yemek yeme gibi bir düzenleri olmaz, çoğunlukla bir çok tıkınırcasına yeme eğilimi gösterebilirler. 

Binge eating isteği geldiğinde kişiler kontrol kaybı hissedebilir ve aşırı yemek yeme isteğini durduramayabilirler. Binge eating atağı yaşayan kişiler ne zaman yemeye başladığını ve ne yediğini fark etmeyebilir, bu süreçte kendini durduramayabilirler. Trans halinde hızlı hızlı yemek yiyen kişiler ne yaptıklarının farkında olmaz veya kontrol kaybı hissedebilirler. Bige eating krizleri bazen peş peşe olabildiği gibi, bazı durumlarda ayda bir kere gibi dönemsel olarak da yaşanabiliyor. Binge eating belirtileri yaşayanların mutlaka uzman bir doktora görünmelerini öneririz. 

Binge eating belirtileri

Binge eating belirtileri

Binge eating eğilimi olanlar özellikle sağlıksız ve fast-food denilecek gıdalara karşı tıkanırcasına yeme isteği duyabilirler. Yemek yerken kontrolü kaybetme, çok yediğini hissetmemek ve doyduğunun farkına varmamak gibi belirtiler de yaşanabilir.

Editörün Favorisi

Sağlıksız yemekler tüketmek cildinde istenmeyen görünümler oluşturabilir. Yağlı yemekler ve fast food tüketmek cildinde aşırı yağlanma ve siyah nokta oluşumunu hızlandırabilir. Bu dönemlerde biz  cilldimize daha iyi bakmak için La Roche Posay Effaclar Yüz Yıkama Jel'ini kullanıyoruz. Effaclar yüz yıkama jeli cildi yağlandırmadan derinlemesine temizler ve siyah nokta oluşumunu kontrol altına alır. Sebum üretimini dengeleyerek gün içinde oluşan parlamaların önüne geçmeyi hedefler. 

Akne ve yağlanma eğilimi olan ciltler mutlaka La Roche Posay Effaclar Ailesi ile tanışmalı. Effaclar micro peeling, bakım kremi ve tonik kullanarak yanlış beslenmenin yarattığı cilt kusurlarını kontrol altına alabilirsin. 

Binge yeme bozukluğunun cilde etkileri

Cildi matlaştırır

Cildi matlaştırır

Sağlıksız besinler tüketmek, asitli içecekler içmek ve bol su içmemek cildini nemsiz bırakabilir. Nemsiz kalan cilt zamanla daha yorgun görünür ve matlaşır. Bu nedenle binge eating döneminde olanların cildi daha solgun ve yorgun görülme eğiliminde olabiliyor. Cildine içten gelen ışıltı sağlamak için günde en az 2 litre su tüketmeli ve kahve, çay gibi vücudunu nemsiz bırakacak içeceklerden uzak durmalısın. 

Editörün Favorisi

Cildinin daha canlı ve ışıltılı görünmesi için C vitamini serumlarını bakım rutinine ekleyebilirsin. En sevdiğimiz C vitamini serumlarından olan La Roche Posay Saf C10 Işıltı Veren Antioksidan Serum, cildine bakım yaparak gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlıyor ve cildine içten bir ışıltı kazandırıyor. Formülündeki C vitamini kırışıklık bakımında da etkili sonuçlar ortaya çıkarıyor. La Roche Posay serumun içeriğindeki salisilik asit de cildindeki aşırı yağlanmayı kontrol altına alarak parlamaların önüne geçiyor. 

Cildin bakımsız görünebilir

Cildin bakımsız görünebilir

Sağlıksız beslendiğin günlerde cildinin de bakımsız görünmesi seni şaşırtmamalı. Aşırı yemek yemek, cildinde istenmeyen cilt kusurlarına neden olabilir. İhtiyacı olan besinleri alamayan cilt dokusu aşırı yağlanma, mat görünüm, akne, siyah nokta gibi sinyaller göndererek rahatsızlığını belli eder.

Binge eating sendromu yaşayanlar cilt bakımında mutlaka cildi besleyen içeriklere yönelmeliler. Doğal içeriklere sahip olan cilt bakım ürünleri, cildindeki kusurları onararak daha aydınlık ve canlı görünmene yardımcı olacaklar. 

Editörün Favorisi

Yediğin gıdalardan ihtiyacın olan besinleri alamadığın dönemlerde cildinin matlaşması, kuruması ve gergin görünmesi kaçınılmaz olabilir. Bunun önüne geçmek için konsantre maskeler yaparak cildine bakmalısın. 

Garnier Süt Bombası Maske Badem Sütü, formülündeki Hyaluronik asit ve badem sütü sayesinde cildimizi besleyerek daha yumuşak, pürüzsüz görünmesine yardımcı oluyorlar. Garnier maske, cildini yoğun bir şekilde besleyerek onarıyor, cildindeki kuruluk ve gerginlik sorunları ortadan kalkıyor. Haftada bir kere besleyici kağıt maske yapmak kuru cildimizin htiyaçları için yeterli olacak. 

Detoks önerileri

Detoks önerileri

Vücudundaki toksinlerden arınmak ve cilt sağlığına kavuşmak için detoks yapmanı öneririz. Yeşil gıdalar tüketmek ve doğal besinler yemek seni daha dinç ve enerjik hissettirecek. 

Detoks beslenmeyi, detoks yapan cilt bakım ürünleriyle birleştirerek cilt bakımında gözle görülür değişimler yaşayabilirsin. Detoks cilt bakım ürünlerinin başında kil maskesi geliyor. Saf kil içeriği, cildindeki fazla yağın kontrol altına alınmasına ve istenmeyen parlamaların önlenmesine yardımcı oluyor. Haftada 1-2 kere saf kil maskesi yaparak cildinde detoks etkisi yaratmalısın. 

Editörün Favorisi

Detoks maskesi denilince sana ilk önereceğimiz cilt bakım ürünü L'Oréal Paris Detoks Maske olacak. Saf kil içeren detoks maskesi, derinlemesine arınmış cilt görünümü sunar, cildinin daha ışıltılı görünmesini sağlar. 3 saf kil ve kömür içeren detoks maskesi, cildindeki bakımsız görünümü alarak yerine daha sağlıklı, genç ve arınmış bir görünüm bırakıyor. Cildinde parlama yapmıyor, kuruluk hissi oluşturmuyor. Detoks etkisiyle yenilenmek için kil maskesini haftada 1-2 kere yapmalısın. 

Cildini yenilemek için neler yapmalısın?

Cildini yenilemek için neler yapmalısın?

'Keşke imkanım olsa da geceden sabaha cildimin onarılmasını sağlasam' diye iç geçirdiğini duyar gibiyiz. Aslında sen farkında olmasan da cildimiz geceleri hücre yenilerek cildin daha yeni ve taze görünmesini sağlıyor. Fakat sağlıksız beslenme ve binge eating alışkanlığı cilt sağlığına gölge düşürerek cilt kusurlarının kolay bir şekilde onarılmasına izin vermiyor. 

Cilt yenilenmesini desteklemek için gece bakımında etkili olan serumları kullanmanı öneririz. Zengin içeriklere sahip olan cilt bakım serumları, cildinin onarılma sürecini destekleyerek sabahları daha yenilenmiş bir cilde uyanmanı sağlayabilir. 

Editörün Favorisi

Cildinin geceden sabaha onarılmasını sağlamak için Kiehl's Midnight Recovery Concentrate Serum kullanmanı öneriyoruz. Gözle görülür bir şekilde cildi onaran ve görünümü yenileyen Kiehl's serum, cildin sağlıklı görünümünü geri kazandırıyor. Yenileyici, dengeleyici ve antioksidan etkileri ile bilinen temel yağların bir karışımı olan gece serumu, sen uyurken cilt bariyerini onararak cildinin daha aydınlık ve tazelenmiş görünmesine yardımcı oluyor. Kiehl's serumu her gece cildine uyguladığında yüzünün yenilendiğini ve onarıldığını fark edebilirsin. 

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap