Estetik

Altın iğne uygulaması nedir, nasıl yapılır?

4 dk.
Altın iğne uygulaması nedir, nasıl yapılır?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Altın iğne nedir?”, “Altın iğne nasıl yapılır?” ve “Altın iğne faydaları nelerdir?” gibi tüm sorularının yanıtlarını bulmaya hazır mısın?

Son yıllarda cilt bakımı alanında geliştirilen etkili çözümlerle, pürüzsüz ve genç görünen bir cilde kavuşmak oldukça kolay hale geldi. Bu devrim niteliğindeki uygulamalar arasında öne çıkanlardan birini de “altın iğne uygulaması” oluşturuyor. Peki, adını çok sık duyduğun bu mucizevi yöntem hakkında ne kadar bilgi sahibisin? İster bu konuya yabancı isterse de çok ilgili ol, altın iğne uygulamasını senin için en başından itibaren detaylandıralım istedik.  

Altın İğne Nedir?

Altın iğne, cerrahi bir işlem olmayıp kolayca gerçekleştirilebiliyor. Altın iğne uygulamasında özel bir cihaz aracılığıyla cildin alt ve orta tabakalarına yüksek frekanslı enerji iletiliyor. Bu nedenle söz konusu uygulama, aynı zamanda “fraksiyonel radyofrekans tedavisi” olarak da biliniyor. Cilt altına kontrollü bir hasar verilerek yapılan bu işlem sayesinde, cildin onarılması ve yenilenmesi sağlanıyor.

Altın İğne Ne İşe Yarıyor?

Altın iğne uygulaması, deri altındaki dokuların uyarılması ve kolajen üretiminin hızlandırılması amacıyla uygulanıyor. Bu sayede cildin daha genç görünmesi mümkün hale geliyor. Altın iğne, cilt gençleştirmenin yanı sıra yaygın cilt problemleri olan sivilce izleri, yanıklar, güneş lekeleri ve yara izlerinin iyileşmesi amacıyla da tercih ediliyor.  

Altın İğne Nasıl Yapılır?

Altın İğne Nasıl Yapılır?

Altın iğne uygulamasına başlamadan önce cildin yoğun bir şekilde temizlenmiş olması gerekiyor. Temizlemenin ardından cilde anestezik bir ilaç sürülüyor. Sonrasında ise ucunda mikro boyutlu birçok altın iğne bulunan radyofrekans cihazı ile işleme başlanıyor. Cildin ne kadar derinliğine temas edeceği önceden ayarlanmış olan mikro uçlar, cilde hızla girip çıkarak tarama işlemi yapıyor. Bu esnada radyofrekans cihazı, son derece iyi bir iletken olan altın sayesinde cilde yüksek enerji iletiyor.

Altın İğne Kaç Seans ve Ne Sıklıkta Uygulanır?

Altın iğne uygulaması, kişinin ihtiyacına ve cildinin tepkisine göre birden fazla seans olarak uygulanıyor. İlk seans sonrasında, ciltte gözle görülür oranda olumlu değişim izlenebiliyor. Uygulamanın etkileri, farklı cilt tipleri ve sorunlarında ortalama üç seansta kendini tamamen gösteriyor. İki seans arasında ise genellikle iki hafta olacak şekilde boşluk olmasına dikkat ediliyor.

Altın İğne Faydaları Nelerdir?

Altın İğne Faydaları Nelerdir?
  • İnce çizgi ve kırışıklıkların giderilmesi

  • Gözeneklerin sıkılaştırılması

  • Cildin elastikiyetini geri kazanması sonucu sarkmaların toparlanması

  • Sivilceden kaynaklı iz ve doku deformasyonlarının giderilmesi

  • Göz çevresindeki koyu halkaların kaybolması

  • Yara ve yanık izlerinin giderilmesi

  • Ani kilo değişimi ve gebelik gibi durumlarda meydana gelen çatlakların tedavisi

  • Boyun ve çene altı bölgesinin toparlanması

Altın İğneyi Kimler Yaptıramaz?

Altın iğne uygulaması, yara ve yanık izlerinden kırışıklıklara kadar pek çok çözüm sunduğundan her yaşta ve cinsiyette kişiye uygulanabiliyor. Ancak radyofrekans kullanımından dolayı, bazı özel durumlarda ve çeşitli sağlık sorunlarında uygulanmaması gerekiyor. Buna göre altın iğne uygulaması; hamileler, kalp cihazı kullanan kişiler, dolaşım bozukluğu olanlar, aşırı hücre üretimi (keloid) bulunan kişiler ve kemoterapi göre kanser hastalarında önerilmiyor.

Altın İğnenin Yan Etkileri ve Zararları Var mı?

Altın iğne uygulaması; basit, sorunsuz ve güvenilir bir işlem olması dolayısıyla herhangi bir risk barındırmıyor. Ancak sadece steril bir klinik ortamında yapılması gerekiyor. Uygulama sonrası ciltte kızarıklık, soyulma ve pullanma gibi sorunlar meydana gelmiyor. Yalnızca hafif bir kızarıklık oluşuyor ve birkaç saat içerisinde normale dönüyor. Ayrıca uygulama sonrası, belli belirsiz bir ödem ile karşılaşılması da muhtemel. Bu durum ise cildin beklendik bir tepkisi olup kısa süre içerisinde kayboluyor. 

Editörün Favorisi

Evde uygulayabileceğin "cilt gençleştiren" cilt bakımı önerileri

SkinCeuticals CE Ferulic

Kırışıklık görünümü, sıkılık kaybı, cilt tonu eşitsizliği ve ince çizgi görünümü için C vitamini içeren antioksidan serumları cilt bakım rutinine ekleyebilirsin. Biz SkinCeuticals'ın C E Ferulic serumunu, yaşlanma belirtilerinin görünümünü azaltmak için aksatmadan uyguluyoruz. C, E vitamini ve ferulik asit içeren bu antioksidan serum, düzenli olarak kullanıldığında ciltteki ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltırken, cildin daha genç, aydınlık ve ışıltılı görünmesine de yardımcı oluyor.

Kolajen ürerimini destekleyen bakım kremi

Vichy Liftactiv Collagen Specialist SPF 25

Ciltteki kolajen üretimini destekleyecek bir krem önerisi istersen, Vichy Liftactiv Collagen Specialist SPF 25 bakım kremini önerebiliriz. Formülündeki vitamin Cg ve bio-peptitler sayesinde, kolajen kaybı sebebiyle ciltte oluşan yaşlanma belirtilerinin azalmasına yardımcı olan bu bakım kremi, ince çizgi, kışırıklık ve koyu halkaların görünümünün azalmasını sağlıyor. Üstelik SPF 25 içeren formülü ile cildi güneşin zararlı etkilerinden koruyor.

Glikolik asit içeren cilt bakım kürü

Glikolik asit içeren cilt bakım kürü

Cildindeki ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltmak, cildinin daha eşit tonda, aydınlık ve yenilemiş görünmesini sağlamak için glikolik asitten yardım alabilirsin. Glikolik asit içeren cilt bakım ampulleriyle cildine yapabileceğin bakım kürü ile yenilenmiş bir cilt görünümüne sahip olabilirsin.

Bizim favorilerimizden biri olan L'Oréal Paris Revitalift Lazer X3 7 Günlük Kür, glikolik asit içeren formülüyle ciltte peeling etkisi yaratarak ince çizgi ve kırışıklık görünümünü azaltırken, koyu lekeleri hedefleyerek cilt tonunun eşitlenmesini sağlıyor.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap