1 Dakikanı Ayır ve Sokak Tacizine Dur de!

Kırışıklık

Kolajen Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?

4 dk.
Kolajen Nedir? Cilde Faydaları Nelerdir?
Deniz Özübek

Deniz Özübek

Blogger

+ Tüm yazıları

Cilt bakımında son derece popüler olan kolajen, birçok cilt bakımı ürününün içinde karşımıza çıkıyor. Peki kolajen nedir biliyor musun? Kolajenin faydaları, cilt bakımındaki etkisi ve kolajen içeren besinlerle ilgili bilmek istediğin her şeyi tek tek anlatıyoruz!

Kolajen nedir?

Kolajen nedir?

Kolajen, vücutta bol miktarda bulunan bir protein ve esas görevi ise dokulara esneklik sağlamak, eklem ve tendonları birbirine bağlayarak kasların, dokuların ve kemiklerin bir arada durmasını sağlamak. Ciltte, saçta, kemiklerde, dokularda ve kaslarda yüksek oranda bulunan kolajenin faydaları saymakla gerçekten bitmez.

Kolajen sayesinde cilt daha esnek bir hale gelir, kırışıklıklar azalır, kalp sağlığını korur, sindirim sistemini düzenler, gözü korur, kemikleri güçlendirir.

Kolajenin cilde faydaları nelerdir?

Kolajenin cilde faydaları nelerdir?

Kolajen, vücutta var olan ve vücudun kendi ürettiği bir protein. Yaşlanma ile birlikte ise bu üretim seviyesi azalıyor. Kolajen azaldığında ise cilt gençlikteki esnekliğini kaybetmeye başlıyor ve böylece ince çizgiler ve ilk kırışıklıklar ortaya çıkıyor, cilt sarkmaya başlıyor.

Kolajen seviyesini artırarak kırışıklıklarını engelleyebilir, cildinin çok daha genç, ışıl ışıl ve esnek olmasını sağlayabilirsin. Peki kolajen üretimini nasıl artırabilirsin? İşte tam da bu noktada cilt bakımı ürünleri devreye giriyor. Kolajeni yiyeceklerden alabileceğin gibi, kolajen üretimini destekleyen cilt bakım ürünleri kullanarak da yaşlanma karşıtı bir bakım yapabilirsin. Kolajenin vücuttaki seviyesini artırarak kırışıklıklarından, selülitlerinden, çatlaklarından ve kuruluktan kurtulabilirsin.

Kolajen hangi yiyeceklerde bulunur?

Kolajen hangi yiyeceklerde bulunur?

Kolajen içeren besinleri tüketerek, vücudundaki kolajen seviyesini artırabilirsin. “Kolajen hangi yiyeceklerde var?” diye merak ediyorsan, senin için listeliyoruz:

  • Kemik suyu: Kolajenin en yoğun olduğu yiyeceklerden biri kemik suyu. Bu yüzden et yemeklerinin suları ve paça çorbası, kolajen bakımından en zengin içeriklerin başında geliyor.
  • Et, balık ve tavuk: Et ürünleri de kolajen bakımından son derece zenginler. Özellikle cildin esnekliğini artıran somon balığı bu konuda başarılı.
  • Kırmızı meyve/sebze: Çilek, elma, kırmızı biber, C vitamini bakımından çok zengin oldukları için vücudun kolajen seviyesini artıran yiyeceklerden.
  • Sülfür içeriği ile soğan, sarımsak ile birlikte avokado, portakal, greyfurt, salatalık ve havuç gibi yiyecekler de kolajen bakımından zenginler. Düzenli ve sağlıklı beslenmek, bu listelediğimiz kolajen içeren besinleri de tüketerek daha genç kalabilir, kırışıklıklarını mümkün olduğunca geciktirebilirsin.

Kolajen ne zaman azalır?

Kolajen ne zaman azalır?

Yaşın ilerlemesiyle birlikte, vücudun kolajen üretimi azalır. 30’lu yaşlarda azalan bu seviye 40’lı yaşlara gelindiğinde iyice yavaşlar. Kolajenin azalmasıyla birlikte cilt esnekliğini kaybeder ve sarkıp kırışmaya başlar.

Sadece yaşlanma değil, kolajen azalmasının en önemli diğer sebepleri de çevresel faktörler. Düzensiz beslenme, stres, hava kirliliği, sigara ve alkol tüketimi, yetersiz uyku ve özellikle de fazla güneşte kalmak ciltteki kolajen ve hyalüronik asit seviyesini azaltıyor. Böylece cilt olması gerekenden çok daha önce yaşlanmaya başlıyor. Yani yaşlanma etkileri ile baş etmek için sadece cilt bakımı değil aynı zamanda yaşam tarzına da dikkat etmek gerekiyor.

Kolajen içeren yüz kremleri

Yaşam tarzına dikkat etmek, kolajen içeren besinler tüketmek tek başına yeterli olmayabilir. Bu noktada kolajen içeren yüz kremlerini cilt bakım rutinine dahil ettiğinde çok daha etkili bir sonuç alabilir, yılları durdurabilirsin. Kolajeni direkt bir yüz kremi ile cilde uygulamak kesin ve uzun süreli bir sonuç vermeyebilir. Bunun yerine formülünde kolajen oluşumunu destekleyen ve artıran cilt bakım kremleri tercih ederek, etkili bir sonuç alabilirsin.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Gündüz Kremi

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Gündüz Kremi

Kolajen seviyesini destekleyen bir yaşlanma karşıtı krem önerisi istersen, sana gözümüz kapalı Vichy’nin Liftactiv Collagen Specialist gündüz kremini önerebiliriz. Kolajen azalmasına bağlı yaşlanma belirtilerine karşı savaşan ve cildin çok daha esnek ve genç görünmesini sağlayan bu krem, ciltteki kolajeni oluşturan biopeptitleri uyarıyor. İçeriğindeki C vitamini, peptitler ve vichy Mineralli Termal Suyu ile cildin daha pürüzsüz görünmesini, güçlenmesini, dengelenmesini ve kırışıklıkların azalmasını sağlıyor.

Sabahları temiz cildine uygulayabileceğin bu kolajen destekleyen yüz kremini düzenli olarak kullandığında cildindeki kırışıklıkların azaldığını, eskiye oranla sıkılaştığını ve lekelerin azalarak pürüzsüzleştiğini fark edeceksin.

Ürünü burada inceleyebilirsin

L'Oréal Paris Yaş Uzmanı Kırışıklık Karşıtı Nemlendirici Krem 30+

l'oréal paris yaş uzmanı 30 krem

Ciltteki kolajen üretiminin 30'lu yaşlarda azalmaya başladığını düşündüğümüzde, eğer cildine yaşa özel bir kırışıklık bakımı uygulamak istersen, L'Oréal Paris'in Yaş Uzmanı Nemlendirici Krem 30+'yı kullanabilirsin. Bu kremin formülündeki kolajen biosferleri ve opuntia çiçeği özleri ile cildinin ilk yaşlanma belirtileriyle savaşabilirsin. Bu yaşa özel kırışıklık kremini düzenli olarak kullandığında cildindeki ince çizgi görünümünün azaldığını, esnekliğinin arttığını ve uzun süre nemli kaldığını fark edeceksin.

Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul

Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul

Cildindeki kırışıklıklar için bir bakım kürü uygulamak istersen, Vichy Liftactiv Peptit-C Cilt Bakım Ampullerini kullanabilirsin. %10 saf C vitamini ve bio-peptitler içeren formülü ile ciltteki ince çizgi, kırışıklık ve sıkılık kaybını azaltmaya yardımcı oluyor. Formülündeki bio-peptitler, kolajen üretimini destekleyerek cildin daha genç görünmesini sağlıyor. Bu ampulleri 10 gün boyunca düzenli olarak kullanarak cildindeki değişimi kendi gözlerinle görebilirsin.

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem

Ciltteki sıkılık kaybı, ince çizgiler, kırışıklıklar ve leke görünümü gibi kolajen kaybı sebebiyle ortaya çıkan yaşlanma belirtilerini hedefleyen bir diğer içerik ise gluko-peptitler. Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem'in formülündeki keten tohumu özleri içinde bulnan bu gloko-peptitler, kolajen kaybı nedeniyle meydana gelen kırışıklıkları ve sıkılık kaybını hedefliyor. Çok yönlü bir bakım etkisi veren Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem'i düzenli olarak kullandığında, cildinin eskiye oranla daha sıkı, daha pürüzsüz göründüğünü, lekelerinin ve kırışıklıkların görünümünün azaldığını kendi gözlerinle görebilirsin! Ayrıca Lancome Renergie Multi-Lift Ultra Krem SPF 20 ile de cildini güneşin zararlı etkilerinden koruyabilirsin.

Önerilen cilt bakım rutini

Yorumlar

Soru sormak için üye ol veya giriş yap